Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Що зробили депутати Чернівців за перший рік

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Що зробили депутати Чернівців за перший рік

Уточнено
Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Що зробили депутати Чернівців за перший рік
На світлині депутати міської ради Чернівців. Джерело: Суспільне Буковина

Рік тому в Чернівцях почали роботу новообрані депутати та міський голова. За цей час у раді сформували мерську більшість та опозицію, представники якої звинувачують голову в ігноруванні їхніх ініціатив. Депутати підтримали закупівлю автобусів у лізинг та реорганізацію лікарень. А ще блокували трибуну й публічно сварились між собою. Розповідаємо про найбільш знакові рішення депутатів, на думку редакції Суспільного Буковина.

Транспорт в лізинг

Депутати дозволили тролейбусному управлінню закупити на умовах лізингу тролейбуси та автобуси, загальною вартістю 150 мільйонів гривень. Перші п'ять автобусів у місто мають привезти наприкінці грудня.

За рішення голосували представники більшості міського голови й не голосували представники опозиції. Депутат Михайло Яринич розповідав Суспільному, що не голосував за купівлю автобусів, бо за проєктом міськради можлива корупційна складова — автобуси зможуть купити без тендеру за переговорною процедурою. А Тарас Прокоп — що оновлення автопарку — це можливість для тролейбусного управління стати конкурентоспроможним підприємством.

Тариф на тепло

У червні цього року депутат від фракції "Рідне місто" Володимир Бешлей зареєстрував проєкт рішення про зниження тарифу на тепло у Чернівцях. Це сталось після того, як на засіданні виконавчого комітету його підвищили на 70%. Це економічно обґрунтований тариф, до того три роки його не переглядали.

За словами Бешлея, рішення прийняли, не провівши громадських обговорень, а сам тариф — непідйомний для чернівчан. Депутати його ініціативу не підтримали.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Рік тому запрацювала міська радаЧернівців
Депутат Володимир Бешлей хоче виступити на сесії. На світлині депутат Володимир Бешлей. Фото: Суспільне Буковина

Тариф повернули до попереднього, який є збитковим, на виконкомі. Міський голова Роман Клічук пояснив рішення підписанням меморандуму з Кабміном, який зобов'язував міськраду не підвищувати ціну на цей опалювальний сезон. За це місто отримує фіксовану ціну на газ.

Протест двірників

У вересні на сесію міської ради три дні поспіль приходили двірники приватної компанії. Вони вимагали не розривати договір на прибирання вулиць з компанією "Порядок в домі-11", де працюють. Міський департамент хотів це зробити через нібито неякісне виконання робіт.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Рік тому запрацювала міська радаЧернівців
Люди хочуть потрапити на сесійне засідання. На світлині двірники біля міської ради Чернівців перед початком сесії. Фото: Суспільне Буковина

Через акції під стінами ратуші розгляд питань порядку денного затримувався. Пізніше представники більшості заявили, що людей підбурили приходити депутати від опозиції. Секретарка ради Марина Кирилюк писала, що на міську раду чинять тиск.

Голова фракції "Народний контроль" Михайло Яринич коментуючи ситуацію тепер, не називає її втручанням в роботу ради. Каже, що обов’язком депутата вважає допомагати людям вирішувати їхні проблеми.

Зрештою, на підприємстві звільнили десятьох двірників, частина з них перейшла працювати в міське підприємство.

Масова штовханина

Також у вересні між депутатами більшості та опозиції на сесії виникла штовханина. Тоді виникла суперечка між Яриничем і Клічуком, пізніше до трибуни підійшли інші депутати.

Обранці посперечались після голосування про відмову надати підприємцям в оренду земельні ділянки.

У коментарі Суспільному Клічук сказав, що пропонував представнику опозиції Віталію Михайлішину працювати разом задля розвитку міста.

"Підходив з пропозиціями про співпрацю і конструктив. На жаль, над ним є дехто, хто йому заважає таке рішення приймати", – каже міський голова.

Натомість керівник фракції "Команда Михайлішина" Віталій Михайлішин говорить, що до нього ніхто не звертався.

"Я пропонував неодноразово, давайте разом розвивати місто. Але, на жаль, може я не вигідний людині, тому що я працюю і працював завжди, щоб місто розвивалося. А в людини своє бачення розвитку міста – тільки комерція і свій бізнес власний", – каже Михайлішин.

Об'єднання медзакладів

Конфліктним для депутатів стало обговорення реорганізації міських лікарень. Наприклад, щодо об’єднання першої й третьої лікарень в Центральну міську лікарню.

Начальниця управління охорони здоров’я Чернівців та депутатка "Єдиної Альтернативи" Наталія Калмикова каже, що новостворений медзаклад зможе отримувати більше грошей від Національної служби здоров’я, бо фінансування послуг залежить від кількості пролікованих пацієнтів.

На думку Михайла Яринича, реорганізація в медичній та інших сферах міста є способом для міського голови звільнити "незручних" керівників.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Рік тому запрацювала міська радаЧернівців
Михайло Яринич виступає на сесії щодо об'єднання лікарень. На фото депутат Михайло Яринич. Джерело: Суспільне Буковина

Лікарні вже об’єднали: новостворений медзаклад працює тиждень. Невдовзі для нього обиратимуть керівника.

Концепція паркування

Також обранці прийняли концепцію паркування: на майданчиках встановили паркомати, а вартість стоянки зросла. Тепер, залежно від зони міста, година паркінгу вартує від десяти до двадцяти гривень. Раніше ціна парковок становила від трьох до восьми гривень.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Рік тому запрацювала міська радаЧернівців
Парковка у Чернівцях на вулиці Небесної Сотні. На фото один із паркувальних майданчиків Чернівців. Фото: Суспільне Чернівці

Обрання старост

Торік до Чернівців приєднали два села – Чорнівку й Коровію. Після цього в селах мали вибрати старост. Місцева жителька Марія Боднар розповідала Суспільному, що без керівника не має до кого звернутись за допомогою.

"Затримують субсидії, а чого – нема в кого спитати. Ми ніби відірвані від світу. Треба довідки, то приїжджають двічі на тиждень з Чернівців, але цього мало. Пенсіонери збираються перед ЦНАПом і там черги завжди", — говорила жінка.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Рік тому запрацювала міська радаЧернівців
Їхати до Чорнівки треба гравійною дорогою. На світлині в'їзд до села Чорнівка. Джерело: Суспільне Буковина

Очільників сіл затвердили 16 грудня. Клічук пояснював непризначення старост тим, що до серпня не було процедури, як це робити. Казав, що міськрада чекає, поки Верховна Рада прийме законЙде мова про законопроєкт про розвиток інституту старост. Він має на меті врегулювати функціонал старост та утворення старостинських округів. Внесений до парламенту під номером 4535. про інститут старост. Водночас, за словами експерта з виборчого права Ігоря Баб’юка, тоді причин не призначати старост не було.

"Неприйнятий закон не суперечить чинним статтям про місцеве самоврядування. Мер має подати кандидатури старост на сесію, а депутати — проголосувати за них та визначити повноваження", – говорив експерт.

Старосту Чорнівки Івана Дробота та Коровії Юрія Продана включили до складу виконавчого комітету міськради Чернівців. На виборах вони балотувались від партій, фракції яких зараз в опозиції до міського голови.

Чи стабільна зараз більшість

За словами політолога Ігоря Гавради, питання мерської більшості залежить від фракції "Слуга народу". Частина обранців підтримує політику обласного осередку партії, а частина — голосує разом з більшістю Клічука.

"Якщо, наприклад, троє з п'яти депутатів партії перестануть працювати в умовній більшості, то вона припинить існувати", – каже Гаврада.

Голосування за транспорт і штовханина на сесії. Що зробила міськрада Чернівців за перший рік
Гаврада говорить про нинішній склад міськради. На фото політолог Ігор Гаврада. Джерело: Суспільне Буковина

Можлива відставка секретаря ради

14 грудня стало відомо, що депутат від фракції «Рідне місто» Володимир Бешлей хоче припинити повноваження секретарки міськради Марини Кирилюк. Бешлей каже, що вона не виконує свої обов'язки – не організовує належним чином роботу депутатів та не реєструє ініціативи частини обранців.

У коментарі Суспільному Марина Кирилюк говорила, що її роботу оцінять депутати під час голосування.Тому вона не коментуватиме звинувачення Бешлея.

Суспільне запитало у представників усіх фракцій, чи голосуватимуть за відставку Кирилюк. Валерій Другановський зі "Слуги народу", Тарас Прокоп від "Єдиної Альтернативи" та Сергій Бостан від "Європейської солідарності" сказали, що причин для відставки Кирилюк немає.

Олексій Каспрук від "Пропозиції" повідомив, що до проєкту рішення є питання, тому не готовий відповісти.

Спростування 20.12.2021: Михайло Яринич не говорив Суспільному, що його фракція підтримуватиме відставку секретаря. Він казав, що мають запитання до роботи Кирилюк. Ми сплутали його коментар з коментарем Віталія Михайлішина. Надалі обіцяємо бути уважнішими й перепрошуємо за помилку.

"Народний контроль" підтримає відставку, розповів голова фракції Михайло Яринич. Також "за" голосуватиме "Команда Михайлішина", повідомив Віталій Михайлішин.

За процедурою, голосування за відставку секретаря відбувається анонімно, для цього потрібно 22 голоси.

Що відомо

  • До Чернівецької міськради пройшли сім партій, які подолали п'ятивідсотковий бар'єр.
  • Міським головою Чернівців обрали підприємця Романа Клічука.
На початок