“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в Чернівцях

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в Чернівцях

Ексклюзивно
“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в Чернівцях Віталій Михайлішин. Фото: Суспільне Буковина

Депутат Чернівецької міськради Віталій Михайлішин торік на виборах міського голови посів друге місце. Минулого скликання він входив у владу – його фракція була найбільшою, а обов’язки мера виконував представник його політсили. Зараз все навпаки – Михайлішин в опозиції, голосів для прийняття рішень у якої недостатньо. Суспільне поспілкувалось з ним про те, як співпрацює з більшістю міського голови, як змінилась рада за рік та згадали про "тисячу Михайлішина".

"Рік - повна бездіяльність влади"

– Яким для вас був цей рік ради?

– Дуже важким. Подивіться, до чого довела бездіяльність влади. Я вже мовчу про початок року, про підготовку до опалювального сезону, про підготовку до 1 вересня. Ну і зараз ми бачимо, що трохи снігу випало – вже в місті колапс. Зарплати ж у них всіх: заступників, директорів – по 50, 60, 70 тисяч гривень. Ви знаєте, що на комунальному "Калинівському ринку" зараз три директори? Зараз є генеральний директор, комерційний директор і директор по зв'язках. Вони назвали ці посади, щоб підвищити заробітну плату.

– Це одне із підприємств, яке заробляє. Воно раніше дотувало й інші підприємства. Керування ним – дуже велика відповідальність, аби воно заробляло й надалі.

– Я погоджуюсь з вами. Я за те, щоб у людей були великі зарплати. Але ми говоримо про ті часи, які зараз: решта комунальних підприємств дотаційні. І вони не компетентні, ті люди – заступники, директор комунального підприємства. Вони не компетентні на цю зарплату. Вони її не відробляють. Що директор комунального підприємства зробив за рік, крім ремонтів?

– Директор «Калинівського ринку» робив звіт про роботу.

– Я бачив цей звіт. Що він зробив? Моя робота була (мається на увазі період, коли Михайлішин виконував обов'язки міського голови у 2011-2013 роках - ред.) – збільшення бюджету підприємства. Щороку ми його збільшували на 33 мільйони. Я вважаю, що це показник.

– Під час вашої роботи не було пандемії коронавірусу.

– Пандемія, на жаль, існує у всьому світі. Тому й потрібно зараз в цей час думати, як допомогти підприємцям, коштом яких зараз живуть три директори "Калинівського ринку" і весь адміністративний корпус.

– Один з депутатів ради подумав і запропонував проєкт рішення, за яким звільнили на час карантинних обмежень сплату за орендоване місце. Чому ви не запропонували це?

– Ми це постійно пропонуємо, якщо ви пам’ятаєте, якщо ви слідкуєте.

– Був один проєкт рішення.

– Ні, один проєкт рішення той, який прийняли. Ми постійно пропонували, що потрібно звільнити підприємців від сплати податку. Це було. Ми пропонували роздати малозабезпеченим чернівчанам по тисячі гривень. Рішення було прийняте, але вони його не виконали.

– На це були свої причини в департаменті.

– Не було своїх причин. Це просто була політична воля зробити це проти когось.

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в ЧернівцяхВіталій Михайлішин. Фото: Суспільне Буковина

Віталій Михайлішин є головою фракції "Команда Михайлішина" в міській раді

Хто з депутатів, на думку опозиції, був ефективним

– Кого ви вважаєте найефективнішим депутатом цього скликання, не беручи до уваги свою фракцію?

– Все, що було від фракцій "Команда Михайлішина" чи "Рідне місто", виходило на якийсь супротив. Тому що, на жаль, у нас є мерська більшість в міській раді. І якщо йде з іншої фракції якесь рішення, то найчастіше воно не підтримується.

– Після своєї фракції ви згадали фракцію "Рідне місто". Можливо, найефективніший –Володимир Бешлей?

– Бешлей, так. Активна людина, яка розбирається. Досвідчений і постійно готує проєкти рішення. Мені ще особисто подобається, як працює з "Слуги народу" Оксана Зубжицька.

– А з фракції "Єдина Альтернатива" ви бачите когось ефективним, результативним депутатом?

– Активними намагаються бути багато хто, але результативних я не бачу.

Як Михайлішин працює з виборцями

– Один зі способів розповідати про свою роботу – соцмережі. Якщо подивитися на вашу особисту сторінку у Facebook, ви не активно розповідаєте про свою роботу. Втім майже всі публікації – матеріали телеканалу "Чернівецький промінь" про роботу міського голови. Ви вважаєте, що сучасний політик може обійтися без соціальних мереж?

– За мене говорять мої справи. Ось я щойно ішов до вас пішки й зустрів дві-три сім’ї, які зупинилися, з якими я спілкувався. Натомість багато депутатів з різних фракцій не встигли щось зробити, а я вже бачу фотографії у соцмережах: "Ми контролюємо, ми робимо".

– Якщо ви отримуєте таке задоволення від спілкування з чернівчанами, чому не можна знайти, як до вас потрапити на прийом?

– Прийом у мене постійно є, живий, в телефонному режимі. Я виїжджаю до людей. Ви мене запитуєте, чому я не в соцмережах. А я говорю про те, що я не можу винайняти собі кабінет.

– Не обов’язково кабінет. Депутатка вашої фракції проводить прийоми в приміщенні школи. Можливо, ви оприлюдните місце громадської приймальні?

– Мене знаходять всі. Мій номер телефону є і в голів ОСББ, і в багатьох мешканців, в інтернеті, повірте мені. Але так, я подумаю про приймальню.

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в ЧернівцяхВіталій Михайлішин та журналістка Суспільного Олена Дуняк. Фото: Суспільне Буковина

Про бійку на сесії і співпрацю з Клічуком

– Що трапилось за рік, що між міським головою і опозицією виникли такі конфлікти?

– Тут обурені більшість депутатів, наскільки я бачу. Ви ж щойно продемонстрували відео, на якому блокувалася трибуна і ніхто не голосує. Як можна ставити на голосування проєкт рішення, якщо таке відбувається, якщо обговорюються питання, до яких не дослуховуються? В першу чергу є закон, є місцеве самоврядування, є статус депутата, що він може робити, що – ні. Якщо людині не дають слово, якщо його не чують, яка реакція має бути?

– Міський голова робив щось, аби налагодити роботу з вашою фракцією?

– Нічого. Я пропонував неодноразово, давайте разом розвивати місто. Але, на жаль, може я не вигідний людині, тому що я працюю і працював завжди, щоб місто розвивалося. А в людини своє бачення розвитку міста – тільки комерція і свій бізнес власний.

Суспільне звернулося по коментар щодо співпраці з опозицією до міського голови Романа Клічука. Він сказав, що намагався налагодити роботу з депутатами.

"Є людина, яка працюватиме краще, ніж Марина Кирилюк"

– Володимир Бешлей зареєстрував проєкт рішення, яким хоче припинити повноваження секретарки міської ради. Ви вважаєте, що Марині Кирилюк потрібно піти зі своєї посади?

– Я її поважаю, як людину. Вона дуже любить малювати "криву" на різних паперах, але робота секретаря міської ради – це зовсім інше. Організація з депутатським корпусом... Не можна ділити людей на своїх і чужих: це хороші депутати, з якими я буду співпрацювати, а ці – погані, з ними я не буду спілкуватися.

Особисто до неї, як до людини, ніяких претензій не маю. Але я і моя команда будемо підтримувати це рішення, яке було зареєстроване.

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в ЧернівцяхСуспільне Буковина

"Команда Михайлішина" голосуватиме за відставку секретарки Марини Кирилюк

– А бачите іншого депутата, який може зайняти цю посаду? Можливо, ви?

– Ну ви знаєте, що те, що я скажу, вони все одно не зроблять. Я не знаю, кого вони запропонують. По-перше, потрібні 22 голоси, щоб припинити повноваження. По-друге, потрібна нова кандидатура, яку запропонує міський голова.

– Якщо депутатський корпус не підтримає кандидатуру міського голови, то ця ініціатива переходить до депутатів. Я кажу про такі умови. У вашій фракції є людина для посади секретаря?

– Ви пам’ятаєте дебати перед виборами, коли я запропонував міському голові. То він сказав, що він особисто мене не бачить секретарем. Я б готовий був, якби мене запропонували. І від нашої команди є людина, яка готова і яка б працювала набагато краще, ніж Марина Кирилюк.

– Це Антоніна Бабюк?

– Є Антоніна Бабюк, є Аліна Олевич.

– Якби вам запропонували і ви стали секретарем міської ради. Ви б пішли на співпрацю з "Єдиною Альтернативою"? Вони, все ж таки, найбільша фракція.

– Я завжди готовий співпрацювати. Все, що йде на користь міста.

– Готові будете вийти з управління свого бізнесу?

– Так.

Що Михайлішин зробив за рік

– На постійній комісії розглядали питання: громадська організація "Захист" просила перенести їхнє приміщення, яке вони вважали доступним для людей з інвалідністю. Щоб вони могли орендувати його без аукціону. Ви підтримали цю громадську організацію. Підтримали колегіально всі представники цієї постійної комісії. Коли це питання дійшло до голосування, ваша фракція не голосувала. Чому?

– Ви знаєте, перші пандуси в місті почав ще робити я разом з цією громадською організацією. Тому ми її підтримували.

– Чому ви не голосували, якщо підтримували?

– Я не готовий зараз відповісти. Якби ви попередили, я б може згадав, чому не голосували. Я думаю, що це так співпало. Але цю організацію ми готові підтримати.

– Чому за рік роботи ради ви, як депутат, не подали жодного проєкту рішення?

– Чому рік? По-перше, менше року. Ви знаєте, що нас два місяці не допускали до ради.

– За час вашої роботи.

– Ви подивіться, скільки моїх протокольних рішень було… Що таке протокольне рішення. Це те саме довиконання, як і проєкт рішення. Він готується, опубліковується.

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в ЧернівцяхСуспільне Буковина

Сесія Чернівецької міської ради

– Які протокольні рішення ви вважаєте найкращими за період вашої роботи у цьому скликанні?

– Ну багато цих рішень було. Я не готовий зараз. Це рішення, які стосуються проблем людей. Ці всі рішення важливі.

– Чи не видається вам популістичним говорити про те, що потрібно знизити тарифи, потрібні справедливі зарплати для посадовців. І водночас не пропонувати, як це зробити і звідки взяти гроші?

– Ми постійно обґрунтовуємо. Алгоритм є. Його потрібно опрацьовувати, по-перше, з громадою, по-друге, в робочих групах. Алгоритм не вирішується на сесії при камерах, як багато хто хоче.

Ми не дозволили саме міському голові і його команді підвищити тарифи в той час, коли у людей біда.

– Вони проголосували за зміну тарифу.

– Хто вони?

– Виконавчий комітет.

– А у них уже не було вибору. Коли вже з Києва з Кабміну сказали, що було обговорення, що не можна підвищувати тарифи. До речі, проєкт рішення, який був зареєстрований проти підняття тарифів.

– Це проєкт депутата з "Рідного міста".

– Так. Який ми підтримали. Ну добре, це не моя пропозиція особиста, але моя пропозиція на сесії була, що не можна цього робити і не можна підіймати тарифи в цей час.

“Влада ставить трьох директорів на одне підприємство”. Інтерв’ю з депутатом від опозиції в ЧернівцяхЧернівецька міська рада. Фото: Суспільне Буковина

Депутат Михайлішин отримує посвідчення депутата міськради

– Ви опублікували тоді звернення у Facebook, де сказали, що, якщо немає політичної волі прийняти рішення на виконкомі, тоді ви зробите це разом з чернівчанами на сесії.

– Так.

– Ви, як депутат не одного скликання, маєте знати, що сесія міської ради не може підвищувати/знижувати тарифи. Це повноваження виконавчого комітету.

– Але ми можемо зробити проєкт рішення і рекомендувати виконавчому комітету саме дослухатися до сесії міської ради.

– Це дуже сильна заява. Але механізм рекомендаційний.

– Рекомендаційний виконавчому комітету. Але, все ж таки, ми змусили їх це зробити.

– До якого проєкту рішення повернетесь в наступному році?

– Про доплату малозабезпеченим сім'ям 1000 гривень через карантин.

Суспільне запросило на таке ж інтерв’ю міського голову Романа Клічука, щоб поговорити з ним про те, яким для нього був перший рік у раді. Він не прийняв запрошення на такий формат, а запропонував свій – приблизно півторагодинну розмову з журналістами місцевих медіа. Ми будемо присутні на цій зустрічі, тож слідкуйте за оновленнями.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди