У Хмельницькому старе кладовище отримало статус меморіального парку

У Хмельницькому старе кладовище отримало статус меморіального парку

У Хмельницькому старе кладовище отримало статус меморіального парку
Фото: Суспільне Поділля

Кладовищу на вулиці Кам’янецькій Хмельницького змінили статус, розповідає начальник ритуальної служби Сергій Бортник. За його словами, таке рішення ухвалили депутати міської ради на останній сесії. Останнє поховання, каже, тут було понад 50 років тому, а одне з перших - 143 роки тому. Що ж тепер чекає на старовинний цвинтар, з’ясовувало Суспільне.

Кладовище на вулиці Кам’янецькій у Хмельницькому відтепер має статус меморіального парку, розповідає начальник міської ритуальної служби Сергій Бортник. З його слів, таке рішення схвалили депутати міської ради на сесії 15 грудня.

Історик та краєзнавець Сергій Єсюнін каже: давно треба було зробити на місці старовинного цвинтаря на вулиці Кам'янецькій меморіальний парк. "В багатьох містах Європи і України старовинні некрополі не лише просто як пам'ять про людей зберігається, а зберігаються ще й як пам’ятки історії, культури. Треба відходити від тих радянських стереотипів, коли проходило 50 років, цвинтарі знищувалися", - каже історик.

За словами Сергія Бортника, меморіальний парк – це не парк розваг, та не всі містяни сприймають цвинтар як місце смутку. Статус меморіального парку, або ж парку пам’яті, присвоїли, каже, щоби покінчити з безладом: "Тепер майже 5 гектарів кладовища належать не приватним людям, а місту, і ритуальна служба може упорядковувати цвинтар".

Додає: уже почистили захаращені могили невідомих, встановили на них металеві хрести й щороку садять молоді дерева на місці старих, зрізаних чи які впали.

Заступник міського голови Василь Новачок каже: "При сильних буревіях постійно 2, 3, 5 дерев падали, ламалися, навіть трощили пам’ятники. Ніякої інфраструктури там немає, тільки на частині парку є освітлення, з доріжками також проблема. Планується, що роботи з благоустрою розпочнуться в 2022 році, ми плануємо при коригуванні бюджету весною довиділити кошти".

За словами Сергія Бортника, 70 років тому частину кладовища, яке складається з православного, католицького, військового та єврейського секторів, забудували. Та цих могил і склепів, каже, ніхто не чіпатиме, бо це пам'ять про жителів Проскурова. Як от хірурга Сергія Полозова, на плиті якого написано: жителі Проскурова несли труну на руках у знак шани до покійника, чи ротмістра Архіповича.

"Це один із ротмістрів, який був на коронації царя Олександра. Один із 12, якщо я не помиляюся. Саме за праобразом цієї людини був створений всесвітньо відомий олов’яний солдатик", - каже Сергій Бортник. І не тільки проскуровчан. Є тут і могила лейтенанта Віктора Едвардса, члена королівської родини Великої Британії. Він помер у першу світову війну від поранень у проскурівському шпиталі, розказує Сергій Бортник: "Щороку на це кладовище саме на його могилу приїжджає військовий аташе Великобританії, представники посольства, роблять покладання на його могилі".

Заступник Хмельницького міського голови Василь Новачок розповідає: інфраструктура парку відбудовуватимуть поступово, починаючи з весни наступного року.

Наші новини у Фейсбук

На початок