Покарання без тюрми: як на Рівненщині працює служба пробації

Покарання без тюрми: як на Рівненщині працює служба пробації

Ексклюзивно
Покарання без тюрми: як на Рівненщині працює служба пробації
Ілюстрація/Фото: Pixabay

У Рівненському районі протягом п'яти років працювала служба пробації, яка допомагає засудженим самостійно виправитись та не вчиняти злочинів у майбутньому. Протягом цього періоду через облік служби пройшло близько чотирьох тисяч засуджених, яким суд дозволив відбувати покарання не у стінах тюрми.

Начальниця рівненського райвідділу №1 філії "Центр пробації" Надія Тюріна розповіла Суспільному, як працює сама пробація, які нововведення очікують службу у 2022 році та який вплив на засуджених має такий вид покарання.

Що таке пробація

Підполковник внутрішньої служби Надія Тюріна в етері "Дослівно" на Українському радіо Рівне розповіла, що служба пробації на Рівненщині запрацювала 1 січня 2017 року.

"Це система наглядових і соціально виховних заходів, що застосовують за рішенням суду до осіб, які засудженні до покарань, що не пов'язанні з позбавленням волі. Це можливість відбути покарання у громаді, замість в'язниці, зберегти соціальні зв'язки, роботу, не зазнати негативного кримінального впливу. На пробацію потрапляють лише засудженні, які не становлять загрози для життя та здоров'я інших людей", – розповіла Надія Тюріна.

За її словами, на засуджених суд покладає певні обов'язки, за їх невиконання можна потрапити за ґрати. Пробація контролює виконання цих обов'язків та поведінку правопорушників.

Як потрапляють на облік пробації

За словами керівниці райвідділу, підставою для взяття людини на облік в системі пробації повинна бути підстава – вирок суду, який набув законної сили.

"Особу викликають, ознайомлюють з усіма умовами, доводять рівень відповідальності за порушення умов, які покладені судом, або за вчинення адмінправопорушень, за вчинення нового кримінального правопорушення під час іспитового строку чи відбування будь-якого іншого покарання, не пов'язаного з позбавленням волі. Людина зацікавлена в тому, щоб відбути цей термін без порушень і стати на шлях виправлення. Левова частина – звільненні від відбування з випробувальним терміном", – зазначила Надія Тюріна.

Якщо людина протягом встановленого іспитового строку не вчиняє нового кримінального правопорушення, адмінправопорушень, виконує всі обов'язки, покладені на неї судом, то таку людину знімають з обліку.

"Якщо є якісь порушення – ми працюємо і залучаємо суміжних партнерів. Якщо людина не робить висновків, не стає на шлях виправлення, не хоче працювати, то ми застосовуємо засіб впливу – вносимо клопотання до суду про скасування іспитового строку як для такого, що не став на шлях виправлення", – сказала начальниця райвідділу пробації.

Згідно з озвученою нею інформацією, існує досудова пробація, під час якої працівники збирають інформацію про обвинуваченого та направляють досудову доповідь в суд на його вимогу. За 11 місяців 2021 року надійшла 91 ухвала суду щодо складання досудової доповіді, щодо 54 людей суд виніс вирок відповідно до висновку служби пробації.

Надія Тюріна розповіла Суспільному: якщо представники будь-якої сторони не згідні з рішенням суду та подали апеляцію, то стати на облік можна буде тільки після відповідного рішення апеляційного суду.

"У нас були такі випадки, коли вирок першої інстанції присуджував засудженому позбавлення волі на реальний термін, а засуджений не був згідний. Подавали апеляційну скаргу і апеляція застосовувала 75 статтю, звільняла з випробування і залишала людину в суспільстві. Тоді вони ставали на облік у системі пробації", – сказала керівниця.

Що зробили за п'ять років

У 2021-му завершиться повних п'ять років роботи служби пробації. За цей час, розповіла начальниця, по обліку відділу пройшло близько чотирьох тисяч засуджених до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі.

"Багато хто став на шлях виправлення. Були поодинокі випадки, коли засуджені все-таки потрапляли за ґрати, оскільки не справились зі своїми моральними переконаннями. Працівники служби пробації працюють над цим і підходять індивідуально до кожного і складають соціально-виховні заходи", – зазначила очільниця.

Згідно з її інформацією, з людьми працюють психологи, соцпрацівники та волонтери. Зі службою також співпрацюють партнери банку ресурсів, різні державні установи, громадські організації, релігійні організації, благодійні фонди.

"За 2021 рік у нас пройшло по обліку близько 850 людей і лише двоє з них скоїли правопорушення, перебуваючи під наглядом наших працівників. Близько 60% – це особи віком від 25 до 45 років. Є особи, які перший кримінальний злочин вчинили у неповнолітньому віці, є й такі, які у віці за 60 років зробили злочин з необережності", – повідомила Надія Тюріна.

Які нововведення очікують у 2022 році

Про кожного, хто стоїть на обліку пробації, працівники служби збирають інформацію. В першу чергу такою є рішення суду, яке набрало законної сили. Далі, аби скласти індивідуальний план роботи, збирають характеристики.

"Ми повинні самі інформацію збирати з усіх джерел, які є можливі – характеристики з місця проживання, закладу освіти, підприємства, де працює людина. Викликаємо самого засудженого, опитуємо, дізнаємось його соціальний статус, дивимось, як він себе поводить з працівниками. З ним працює психолог, визначаємо, як він себе поводить у побуті. Після цього складаємо оцінку ризиків вчинення повторного кримінального порушення, визначаємо рівень кримінальної зараженості", – розповіла Надія Тюріна.

Вона розповіла, що зараз в Україні впроваджується загальнодержавний єдиний реєстр засуджених або взятих під варту. Його планують ввести в дію у 2022 році. Він має підсистему “Касандра” з двома розділами – статистичними і динамічними факторами.

"Статистичні фактори – це історія попередніх правопорушень. Динамічні – ті, які збирають працівники служби апробації. Їх є 12 – житло, робота, стосунки у суспільстві, матеріальне становище тощо. Завдяки цій інформації можна заповнити підсистему “Касандра” зі штучним інтелектом, яка й вираховує бальність і рівень вчинення кримінального правопорушення", – пояснила очільниця.

За її словами, єдиний реєстр засуджених і осіб, взятих під варту – це не загальнодоступний реєстр, дані у ньому закриті. Працівники пробації проходять навчання й отримують доступ до входу в реєстр, внесення або витягу інформації.

Як впливає пробація на порушників

Як розповіла Надія Тюріна, пробація дає можливість людині не втратити соціальних зв'язків.

"В'язниця, на жаль, не завжди виправляє людину. Ми допомагаємо, направляємо в центр зайнятості, деяким – з житлом, головне бажання. Я не вважаю, що ізоляція від суспільства і ґрати змінюють людину у кращий бік. Мова про несуттєві злочини – крадіжки і грабежі тощо.", – уточнила керівниця.

Вона запевнила: у багатьох підоблікових змінились життєві цінності, в тому числі й з допомогою релігійних організацій. Ці люди, розповіла Надія Тюріна, одружилися та мають дітей і роботу.

"Людина живе тоді, коли вона потрібна. Самі засуджені ставляться до пробації з повагою. Є такі випадки, коли засуджений приходить до нас і просить поговорити з психологом, бо йому погано. Він не йде красти, бити когось, але йде до служби пробації", – зазначила вона.

Загалом, служба пробації працює у дев'яти громадах Рівненського району. За словами очільниці райвідділу, громади також допомагають виправляти підопічних, які живуть на їхніх територіях.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок