Вчені попереджають про різкі зміни, які можуть статися на одному з найбільших льодових колосів Антарктиди — льодовику ТуейтсаЛьодовик Туейтса — льодовик в Західній Антарктиді, відомий своїм швидким рухом і загрозою збільшення рівня Світового океану. Впадає в затоку Пайн-Айленд моря Амундсена, на схід від згаслого вулкана Мерфі[2]. Швидкість руху поверхні льодовика більш як 2 км / рік. Названий на честь вченого-гляціолога Фредріка Туейтса (1883-1961).. Стрімке зростання середньої температури може призвести до розколу льодовика у найближчі 5-10 років, передає BBC.
Дослідники США та Великобританії беруть участь в інтенсивній програмі вивчення льодовика Туейтса (Thwaites). Щороку льодовик скидає в океан 50 мільярдів тонн льоду. Нині це має обмежений вплив на глобальний рівень моря, але в дренажному басейні льодовика є достатня кількість льоду, щоб підняти висоту океанів на 65 см — якщо він розтане повністю.
За словами дослідників, плаваюча частина льодовика, яка до цього часу була відносно стабільною, може "розбитися, як лобове скло автомобіля".
Читайте також: Антарктида зеленіє. Вчені прогнозують виникнення нової екосистеми через глобальне потепління
Учені кажуть, що нині льодовик Туейтса швидко реагує на глобальне потепління, тому його велика частина скоро може впасти в океан.
"На передній частині льодовика відбудуться драматичні зміни, ймовірно, менше ніж за десять років. І опубліковані, і неопубліковані дослідження вказують на цей напрямок", — каже професор-гляціолог Тед Скамбос.
Розмір льодовика Туейтса можна порівняти із Великобританією чи Флоридою, а швидкість його розставання стала вдвічі більшою за останні 30 років. Це результат того, що тепла океанська вода потрапляє під плавучу частину Туейтса і розтоплює його.
Що відомо
- Уперше за всю історію Антарктики температура піднялася вище 20 градусів. Окрім цього, 6 лютого аргентинська дослідницька станція на Есперансі заміряла 18,3°C, що стало найвищим показником на континентальному Антарктичному півострові. Цей регіон зберігає близько 70% прісної води у світі у вигляді снігу і льоду.
- Вчені ООН прогнозують, що до кінця цього століття океан буде на 30-110 см вище залежно від зусиль людини щодо скорочення викидів і чутливості крижаних щитів.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!