"Коштів на лікування не вистачає", — ліквідатор аварії на ЧАЕС, закарпатець Віктор Сніцаренко

"Коштів на лікування не вистачає", — ліквідатор аварії на ЧАЕС, закарпатець Віктор Сніцаренко

"Коштів на лікування не вистачає", — ліквідатор аварії на ЧАЕС, закарпатець Віктор Сніцаренко Суспільне Закарпаття

Питання соціальної та медичної підтримки ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції обговорили 14 грудня в обласній адміністрації. Про це повідомив голова громадської організації "Союз Чорнобиль України" в Ужгороді Олександр Чемет.

Василь Легеза розповів: його направили з Ужгорода до Чорнобиля у 1986 році, де він ліквідовував наслідки аварії 103 дні.

"Працював виконробом, — розповів він. — Через міндострой, через республіканський, отримали завдання і ми від імені Закарпаття ліквідовували, виконували ті завдання, які нам давали. І будували, і на місці хоронили техніку".

Купує ліки самостійно: в Закарпатській ОДА говорили про недофінансування потреб чорнобильцівСуспільне Закарпаття

До Чорнобиля Віктора Сніцаренка направили у 1988 році. Чоловік тоді працював пожежником. У зоні відчуження пробув півроку. Розповідає, його здоров’я погіршилося через два роки після того, як побував у Чорнобилі.

"Спочатку мав 20% втрати працездатності, потім 3-тю групу інвалідності, зараз маю 2 групу інвалідності. Серце, цукор — одним словом безліч захворювань", — розповів чоловік.

Віктор Сніцаренко розповідає: останні півроку купує ліки самостійно. Голова ужгородської організації "Союз Чорнобиль України" Олександр Чемет про фінансування каже:

"Основна проблема те, що призупинена дія закону про статус і соціальний захист населення, яке постраждало внаслідок Чорнобильської катастрофи, — пояснив він. — У нас середній вік чорнобильців – 70 і більше років. Усі мають певний набір, хороший набір хвороб. А звідси і починаються усі проблеми. Тобто те, що задекларовано у нас зараз законодавством: безкоштовне лікування і так далі, і інші пільги, ну, на жаль, вони не усі виконуються".

Купує ліки самостійно: в Закарпатській ОДА говорили про недофінансування потреб чорнобильцівСуспільне Закарпаття

Директор департаменту соцзахисту населення Закарпатської ОДА Віктор Мацола розповів: "Якщо держава за минулий рік дала біля 7 млн грн, для вирішення усіх соціально побутових питань, і з охорони здоров’я чорнобильців, то в обласному бюджеті використано також десь 2,5 млн грн на те, що недофінансувала держава. Тобто наша область майже на 30% доповнила державний бюджет. Але, все рівно, це не знімає питань, тому що дуже багато питань не вирішується по харчуванню, і компенсацій по закупівлі житла для інвалідів-чорнобильців кошти давно не виділялися. І сьогодні прийняли рішення звернутися до Верховної Ради, Президента, Кабінету Міністрів для того, щоб врегулювати ці питання".

До 24 грудня ліквідаторам мають перерахувати пенсії, каже начальниця управління пенсійного фонду в області Анастасія Пентек.

"Який буде розмір пенсії — ми обов’язково скажемо. Тому що має бути порядок, як його треба робити. Вручну ніхто зараз пенсії не рахує. Може буде ділитися на категорії, в яких розмірах пенсії будуть не можу зараз сказати, бо цих розрахунків поки немає. Як вони будуть, обов’язково, скажемо", — пояснила вона.

У лютому наступного року відбудеться зустріч між ліквідаторами та обласним керівництвом, розповідає Олександр Чемет. Під час неї обговорять питання виплат, реабілітації, лікування закарпатських ліквідаторів аварії на чорнобильській АЕС.

Що відомо:

  • 14 грудня в Україні — День вшанування ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Саме 14 грудня 1986 року завершили будівництво саркофагу над четвертим енергоблоком, котрий вибухнув 26 квітня 86-го.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди