"Ти будеш або двірником, або художником". Історія дочки художниці Тетяни Яблонської Гаяне Атаян

"Ти будеш або двірником, або художником". Історія дочки художниці Тетяни Яблонської Гаяне Атаян

"Ти будеш або двірником, або художником". Історія дочки художниці Тетяни Яблонської Гаяне Атаян Суспільне

Дочка Яблонської не вчилася в художній школі. Однак її матір хотіла, щоб Гаяне отримала необхідні навички. Тому наполягала, щоб дочка вчилася малювати натюрморти та запрошувала натурників з інституту. "Ти будеш або двірником, або художником. Вибору нема”, – пригадує Атаян. Наразі художниця працює в майстерні, де раніше писала картини її мати.

Про це йдеться у випуску спецпроєкту Суспільного "Будинки з історіями".

У майстерні збереглись пізні роботи Тетяни Яблонської, її альбоми з ескізами. А на стінах досі написані якісь номери телефонів, розміри підрамників, що треба було замовити та скільки грошей вона була винна столяру. Цю майстерню Яблонська отримала у 1975 році.

Атаян розповіла про досить тривалий період, коли її матір багато часу проводила в цій майстерні. За її словами, Яблонська дуже любила ці приміщення та писала: "З вікон моїх видно всі ці чудові, дорогі серцю історичні місця… Я з жадібністю стала писати етюди та малювати ці місця". У результаті з'явився пейзаж "Зима в старому Києві".

Картина "Зима в старому Києві" Тетяни ЯблонськоїFacebook

Картина "Зима в старому Києві" Тетяни Яблонської

Дочка Яблонської зберегла її пензлики. "Такі, робочі, всякі. Ну,  "Худфонд СРСР" тут є. Кому подобається, кому ні. Голландська. Ось ця голландська", – уточнила Гаяне.

Вона також розповіла, що її матір написала в цій майстерні одну з найвідоміших своїх робіт – картину "Льон". 

Картина "Льон" Тетяни ЯблонськоїFacebook

Картина "Льон" Тетяни Яблонської

"І там від того льону залишився ще маленький такий снопик. Ну, він був великий, а потім миші його трошки поточили і він став худенький", – додала Атаян.

Історії з майстерні

Художниця згадала, що коли була студенткою, то інколи приходила до майстерні "замість лекцій якихось нудних, "Історія партії" абощо поспати та заважала матері працювати.

Художниця Гаяне Атаян в студентські рокиСуспільне

Художниця Гаяне Атаян в студентські роки

"Ото коли мама шуміла, ходила тут, то я подавала звук такий: "А-а-а. Мама, не шуми". І вона одразу: "Так-так-так. Тихенько, хай дитя спить", – розповіла Гаяне. Її знайома, яка була свідком, сказала: "Боже, як мене вразило. Тетяна Нилівна, така поважна людина, працює над картиною. А тут прийшло таке якесь, незрозуміло що, спить вдень, і не дає працювати академіку!".

А якось Атаян прийшла до майстерні і побачила на плиті суп, що згорів. Тоді вона написала матері записку: "Мамо, я прийшла, тут згорів суп. Чорний суп".

Також Гаяне згадала, як за наполяганням матері вчилася писати натюрморти.

"Я пам’ятаю, що вона мені поставила на фоні домотканої такої чорної тканини дерев’яний посуд. Ось цей, що з пензлями стоїть, дерев’яні ложки. І ці ложки я всю зиму писала, одні й ті самі, один і той самий натюрморт", – розповіла дочка Яблонської.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше