Як зробити ремонт власноруч. Поради від дизайнерки інтер’єру

Як зробити ремонт власноруч. Поради від дизайнерки інтер’єру

Як зробити ремонт власноруч. Поради від дизайнерки інтер’єру
З відкритих джерел

Чи можна зробити ремонт своїми руками, а що мають робити лише професіонали, як покращити оселю не за всі гроші світу та на чому можна зекономити – про це в ефірі "Українського радіо" розповіла дизайнерка інтер’єру Марта Васевич.

Про дизайн інтер’єру

Дизайн можна охарактеризувати як художнє проєктування внутрішнього простору, що нас оточує. Тобто в дизайні є як і творча складова, тобто власне бачення, так і функціональність та технологічність. Це творчий метод, що знаходиться на стику різних галузей. До мене часто приходять замовники, які вже виконували попереднього ремонт і озвучували, що ходили підбирати різні матеріали, а потім не можуть зібрати все докупи, тобто не уявляють загальну картину і концепцію. Для цього і потрібен спеціаліст, який допоможе це все комплексно втілити у просторі.

Дизайн нашого простору і характеризує нас, і впливає на те, як ми відчуваємо світ. Інтер'єр має відображати нас на певному етапі нашого життя і підпорядковуватися нашим потребам, але, з іншого боку, й надихати нас на щось нове, бути затишним гніздечком.

Сучасне житло: яке воно?

Коли ми думаємо про дизайн, варто звертати на те, які взагалі тенденції є у світі. Зараз актуальним є стале споживання, екологічність та функціонал. Тобто нам в інтер'єрі важливо використовувати природні та екологічні матеріали, наприклад, натуральне дерево, екологічне оздоблення стін та підлоги, тактильно приємні матеріали тощо.

З чого варто почати ремонт

Слід спочатку подивитися на план квартири. Буває так, що забудовники надають два варіанти планування: де взагалі немає перегородок або є перегородки, і забудовник визначає, де яка буде кімната. Тому почати варто із зонування. Тобто ви визначаєте, які зони вам необхідні, наприклад, зона прийому їжі, зона передпокою, зона кухні тощо. Потім квадратиками чи прямокутниками позначаєте необхідні зони, і таким чином можете раціонально використати власну площу. Зараз є сучасні безкоштовні програми, де можна самостійно набрати перегородки, або просто намалювати все олівцем на папері.

Також потрібно визначити розташування меблів. Варто зважати на масштаб меблів, точно знати параметри, габаритні розміри та залишити зручні проходи. Коли ви визначилися з концепцією, починаєте підбирати референси, тобто картинки, які свідчать про те, що вам подобається, зокрема по кольоровій гамі.

Що можна зробити власноруч, а що довірити фахівцям

Чим більше я працюю в цій сфері, тим більше розумію, що конкретною роботою мають займатися люди, які до цього підготовлені, тобто спеціалісти у своїй справі. Я би направила свої сили на організацію ремонтного процесу, на складання графіку, аби зрозуміти що за чим, яка логіка процесу. Також я зайнялась би логістичними справами, зокрема доставкою товарів, тому що це теж дуже важливо, адже бувають затримки. Якщо у вас немає прораба, тоді маєте самостійно спланувати, що за чим іде, враховувати часові проміжки та відповідно вже контролювати роботу.

Як врахувати побажання кількох членів сім’ї під час ремонту

Дизайнери у таких випадках мають знайти компромісне рішення, і зазвичай нам вдається втілити побажання як однієї сторони, так і іншої. Чоловіки зазвичай відповідають за функціонал та технологічність, а жінки — за кольорову гаму та комфорт. Хоча буває і навпаки.

Дизайнер — це дуже дорого?

Перед тим, як почати ремонт, потрібно обов'язково скласти бюджет свого ремонту. Зважаючи на сучасні ціни, послуги дизайнера — це зазвичай не більше 3% від загального бюджету ремонту.

Як облаштувати квартиру-студію

Спершу потрібно подумати, що функціонально можна об’єднати. Наприклад, простір кухні і вітальні. Подумайте, що для вас важливо: великий розкладний стіл на 6-8 персон чи достатньо невеликої барної стійки на 2-3 особи.

Вітальню і коридор або коридор і кухню ми зазвичай об'єднуємо у квартирах від 70 квадратів, але залишаємо при цьому невеличку відокремлену зону передпокою. Ми можемо її відгородити прозорими перегородками чи меблевими конструкціями, щоб не заносити бруд з вулиці або коли зустрічаємо, наприклад, кур'єрів, щоб вони не бачили, що відбувається у нас в оселі.

Щодо того, як можна збільшити простір, то стандартний варіант — це використання дзеркальних і скляних поверхонь, а також скляних перегородок, які є цілком безпечними. Якщо потрібна якась приватність, можна поєднати їх разом з гардинами. Тобто якщо ми відділяємо спальню скляною перегородкою, то можемо у вечірній час закрити її гардиною і створити собі затишок. Також бажано використовувати однотипне підлогове покриття, наприклад, вінілове, зокрема і в коридорі, і в кімнаті, і в кухні. Таким чином ви створите ілюзію більшого простору.

Щодо кольорів, які краще вибрати для маленької квартири, то це світлі відтінки: білий, сірий, бежевий. Перевага цієї гами у тому, що ви зможете потім змінювати акценти на власний розсуд, додавати якісь яскраві вкраплення абсолютно різних відтінків. Така база природних відтінків не набридне і буде актуальна довгий час. І вже потім декором легко можна її модифікувати.

Шпалери чи фарбування: що краще

Шпалери є дешевшим варіантом, але я більше схиляються до фарбування. Це більш сучасне рішення. Його без проблем можна оновити через кілька років. Проте, для підготовки стін під фарбування обов'язково потрібно передбачити скловолокно. Тобто ви маєте уточнити у будівельників, чи вони витримують технологію. Це дозволить вам у подальшому уникнути тріщин на стінах, тому що будинки, особливо новобудови, дають певну усадку.

Як облаштувати спальню

Передусім потрібно вирішити, чи буде у вас там шафа чи якесь місце гардеробної зони. Коли ви проєктуєте простір, маєте зауважити, що розмір ліжка — це не розміри матрацу. Ліжко може бути значно більшим, наприклад, по довжині 2,4 чи 2,6 м, тому маєте зрозуміти, чи лишиться взагалі нормальний прохід. Стосовно декоративного оздоблення, то стіна за узголів'ям і саме ліжко — це основне в інтер'єрі спальні. Дизайнери зазвичай концентрують свою увагу саме на цій зоні. Узголів'я можна оздобити декоративною штукатуркою, 3D чи м'якими панелями і обов'язково м'якою вечірньою підсвіткою.

Про будівельників

Наразі знайти фахових людей досить важко. Хороші майстри на вагу золота, і зазвичай у них графік розписаний на кілька місяців. Дизайнер обов’язково має бути на зв’язку, ознайомлювати будівельників за своєю документацією, надавати додаткові схеми, вузли, конструктивні рішення і все пояснювати, щоб не було такого, що будівельники нав'язують вам свою думку.

Крім того, варто запрошувати третю сторону — технагляд, тобто людей, які зможуть перевірити, чи були якісно виконані ремонтні роботи. Водночас потрібно укладати договір. Будівельники теж складають бюджет поетапно, зокрема на сантехнічні, електричні та малярні роботи. Згідно з вашою квадратурою, вони підраховують вартість матеріалів і вартість своїх робіт. Тобто це все має бути прозоро. Ви маєте розуміти, куди надходять кошти, в якому об'ємі і яким майстрам скільки грошей надходить на рахунок.

Про розміщення розеток

Варто визначити, де стоять ваші меблі та як відкриваються двері, щоб не було такого, що ви відкриваєте двері і десь там за ними будете шукати вимикач. Тобто обов'язково там, де ручка, там і вимикач. Далі визначаємо необхідні для техніки розетки, наприклад, за телевізором, для холодильника, для варильної поверхні, духовки тощо. Зараз ще передбачають розетку для робота-пилососа, яку монтують 20 см над висотою підлоги. Також може бути майстер-вимикач. Якщо у вас велика квартира, можете при виході вимкнути всі пристрої та все освітлення одразу. Звичайно, мають бути прохідні вимикачі. У спальні ми маємо мати можливість вимикати світло як і біля дверей, так і біля узголів'я.

Про меблі

Насамперед ми орієнтуємося на те, що нам подобається. Якщо у вас невелика квартира, можете звернути увагу на меблі на ніжках, які створюють ілюзію того, що у вас більше простору, тому що візуально збільшується простір підлоги. Також можна звернути увагу на невеликі меблі за своїми габаритами. Крім того, від концепції залежить, чи будуть меблі акцентними. Але яскравого кольору має бути небагато.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок