У третини пацієнтів після COVID-19 – загострення з діагностованими серцево-судинними захворюваннями

У третини пацієнтів після COVID-19 – загострення з діагностованими серцево-судинними захворюваннями

Ексклюзивно
У третини пацієнтів після COVID-19 – загострення з діагностованими серцево-судинними захворюваннями
Ілюстративне фото: unplash

Більше ніж у третини пацієнтів у "постковідний" період виникають загострення зі вже діагностованими серцево-судинними захворюваннями. Деякі їх набувають після перенесення хвороби. Про це Суспільному розповіла старша наукова співробітниця відділу клінічної аритмології та електрофізіології ДУ “ННЦ” Інституту кардіології імені М.Д. Стражеска Ольга Срібна.

Яким є вплив COVID-19 на перебіг та прогресування серцево-судинних захворювань у ваших пацієнтів?

Вплив є абсолютно очевидним. Починаючи з патогенезу ковідного процесу, в основі якого лежить дифузний ендартеріїт. Саме він який є типовим при ураженні COVID-19 і саме він призводить до тривалих розладів що проявляються дестабілізацією наявних серцево-судинних захворювань та появою нових.

Фактори ризику для таких пацієнтів залишаються тими що і до пандемії?

Фактори ризику серцево-судинних захворювань або їх розвитку це — підвищений артеріальний тиск, паління, надлишкова маса тіла або ожиріння та цукровий діабет, особливо у тих осіб, які перенесли коронавірусну інфекцію. Всі ці фактори призводять до погіршення якості життя та прогнозу що до тривалості життя. Якщо торкнутися дестабілізації серцево-судинних захворювань у пацієнтів, то напевно, ми говоримо про ранній постковідний, це до 3 місяців, чи пізній, це до 6 місяців.

Читайте також: Як подорожувати безпечно під час новорічних свят. Пояснює ЦГЗ

Чи є яка показова статистика розвитку серцево-судинних ускладнень пов’язаних з коронавірусом?

Взагалі, дестабілізація уже наявних чи виникнення нових симптомів у постковідному періоді спостерігається більш ніж у третини пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями. Вперше зареєстрованих серцево-судинних захворювань реєструється у близько 6 відсотків пацієнтів у ранньому, постковідному та близько 7 відсотків пацієнтів у пізньому періоді. Тобто через 6 місяців після перенесеної коронавірусної хвороби.

На що люди мають звернути увагу як проявляються характерні симптоми?

Фактично у кожного п’ятого пацієнта гіпертоніка у постковідному періоді спостерігається не стабільний артеріальний тиск і на жаль, як наслідок, більше ускладнень у вигляді інсульту чи гострого коронарного синдрому. Така нестабільність, зрештою, виникає протягом перших трьох місяців після перенесеної коронавірусної хвороби і триває до 6 місяців.

Тобто, пацієнти гіпертоніки, пацієнти з цукровим діабетом, пацієнти вже з наявними порушеннями ритму серця, повинні звертати увагу на свою симптоматику в "постковідному" періоді більш детально, вести моніторинг її змін та звертатися за допомогою до лікаря, тому що тільки лікар може розставити усі акценти і скоригувати медикаментозну терапію якщо це потрібно при дестабілізації стану пацієнта.

Гострі стани які несуть загрозу життю? Варто роз’яснити людям як діяти у разі їх виникнення

Гострі стани, які несуть загрозу життю людини це стан гостро коронарного синдрому або інфаркт міокарду, це порушення ритму у вигляді шлуночкових порушень ритму, це інсульт і на жаль, усі перераховані ускладнення можуть існувати у "постковідний" період. Ось ці стани є загрозливими для життя.

Пацієнт має звертати увагу на свою симптоматику, на серцебиття, припустимо що є відчуття серцебиття то пацієнт має невідкладно з цією скаргою звернутися до лікаря, тому що лікар повинен діагностувати — це прискорення нормального синусового ритму чи це все ж поява якихось порушень ритму чи провідності серця.

Якщо у пацієнта, який перебуває на постійній гіпотензивній терапії відзначається коливання артеріального тиску більше ніж 140 на 90 то він повинен звернутися до лікаря за допомогою у плані оптимізації застосування своєї звичайної гіпотензивної терапії.

Тобто, потрібно або її переглянути або надати поради пацієнту яким чином скоригувати ці симптоми. Якщо у пацієнта виникає біль у грудній клітині, в лівій половині грудної клітини в області серця, якщо симптоматика супроводжується задишкою, то він повинен звертатися за допомогою до лікаря.

А стани, про які ви запитуєте “загрозливі для життя”, — то це, фактично, каденція швидкої медичної допомоги. Тому що у пацієнта такий стан, коли він не може телефонувати лікарю, а повинен викликати швидку допомогу. Необхідно діагностувати гострий, той чи інший, стан і надавати відповідну медичну допомогу.

Яку ви спостерігаєте динаміку серцево-судинних ускладнень?

Частка серцево-судинних захворювань, особливо у ранній період перевищує частоту вперше діагностованих серцево-судинних захворювань за статистикою 2019 року. І це залежить від багатьох факторів. Але для пацієнтів, у яких уже є серцево-судинні захворювання, а це — артеріальна гіпертензія, порушення ритму, це хронічна ішемічна хвороба серця — основна порада, не дослухатися якихось порад на теренах інтернету, а слідувати рекомендаціям лікаря і не скасовувати самостійно запропоновану їм терапію.

До всього, не коригувати самостійно цю терапію. Тільки за порадами лікаря і за консультативними рішеннями лікаря, варто вносити будь-які зміни у схему лікування.

Що відомо

  • Проблеми із серцево-судинною системою виникають у близько 20% госпіталізованих хворих на COVID-19, а ті, хто вже мали серцеві хвороби, більш вразливі до тяжкого перебігу коронавірусної хвороби чи смерті.
  • Кількість випадків COVID-19, зареєстрованих у країнах світу, сягнула майже 268 мільйонів випадків, через ускладнення хвороби померли більш як 5 мільйонів людей. Про це свідчать дані, оприлюднені американським університетом Джона Гопкінса.
  • За добу 9 грудня в Україні виявили 11 327 нових підтверджених випадків COVID-19 (з них дітей – 1 010, медпрацівників – 214). Летальних випадків – 442. За добу 57 728 людей вакцинувалися проти COVID-19. Одну дозу отримали 57 253 людини, повністю імунізовані – 100 475 людей. Про це повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров’я.
  • Міністерство охорони здоров'я розглядає можливість запровадження бустерної дози вакцини проти коронавірусу з середини січня 2022 року.

Читайте також

Три дози вакцини Pfizer дієві проти штаму "Омікрон" — дослідження

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок