На межі Рівненщини і Хмельниччини будуватимуть нові енергоблоки. Директор ХАЕС розповів деталі

На межі Рівненщини і Хмельниччини будуватимуть нові енергоблоки. Директор ХАЕС розповів деталі

Ексклюзивно
На межі Рівненщини і Хмельниччини будуватимуть нові енергоблоки. Директор ХАЕС розповів деталі
Фото: сайт ХАЕС / колаж Суспільне Рівне

"Енергоатом" планує запустити 14 нових енергоблоків на українських АЕС до 2040 року, щоб подвоїти виробництво атомної електроенергії. Про це заявив т.в.о. президента Національної атомної енергогенеруючої компанії Петро Котін наприкінці листопада. На Хмельницькій атомній станції, розташованій за 50 кілометрів від Рівного, добудують законсервований третій енергоблок і збудують два нові.

Про потребу цих енергоблоків і скільки коштуватиме їхнє будівництво в етері “Сьогодні. Головне” розповів генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра. Запитання до очільника ХАЕС журналісти Суспільного готували разом із представниками "Екоклубу".

На межі Рівненщини і Хмельниччини будуватимуть нові енергоблоки. Директор ХАЕС розповів деталі
Хмельницька АЕС розташована у місті Нетішин на Хмельниччині. До межі з Рівненщиною об'єкт – за кілька кілометрів. Фото: google-maps

– Два нові енергоблоки на ХАЕС, за даними офіційного видання Кабінету міністрів, будуватимуть у співпраці з американською компанією Westinghouse. Коли саме розпочнеться реалізація цього проєкту?

– Меморандум з Westinghouse щодо будівництва атомних енергоблоків по технології АР1000AP1000 - американський двоконтурний водо-водяний ядерний реактор з електричною потужністю близько 1,1 ГВт, розроблений компанією Westinghouse Electric Company. AP1000 став першим реактором покоління III+, який отримав сертифікат Комісії США з ядерного регулювання. На кінець 2021 року побудовано 5 енергоблоків із цими реакторами, на трьох АЕС (у США та Китаї). на базі атомних електростанцій України підписали 21 серпня у США. Тому заява керівника НАЕК "Енергоатом" про те, що до 2040 року буде введено 14 нових енергоблоків – це та перспектива, яка очікується і буде реалізована в нашій державі. Щодо будівництва на майданчику ХАЕС, то маємо розділяти на два напрями: у 2025 буде добудовано третій енергоблок, який зараз законсервований, і у 2029 – четвертий і п'ятий.

Є інформація, що в минулому інженери американської компанії Westinghouse вже були на Хмельницькій АЕС. Які результати цього візиту?

Три атомні енергоблоки збудують на межі Рівненської і Хмельницької областей
Діючі енергоблоки Хмельницької АЕС. Фото: сайт ХАЕС

– Дійсно, на майданчику Хмельницької АЕС були представники компанії Westinghouse, доволі велика кількість фахівців, як зі Сполучених Штатів Америки, так і європейських офісів. Вони обстежили будівельний майданчик, де передбачається будівництво двох нових енергоблоків по технології АР1000, а також оглянули енергоблок № 3, який знаходиться в стані добудови. Попередні висновки такі, що територія біля Хмельницької АЕС придатна для того, щоб розмістити два енергоблоки по технології АР1000, а також організувати будівельно-монтажні роботи для облаштування складських приміщень, де буде відбуватися великовузлова збірка елементів будівель і споруд, а також логістичної складової.

– Скільки коштуватиме цей проєкт і за чиї кошти будуватимуть нові енергоблоки?

– Побудова двох енергоблоків оцінюється з розрахунку приблизно 6 мільярдів доларів за один енергоблок. Питання залучення коштів наразі обговорюється. Розглядається можливість залучення кредитних коштів, в даному напрямі США готові надати кредитну лінію під доволі невисокі відсотки. І тому, безумовно, можна розглянути всі можливі варіанти щодо того, щоб максимально економічно вигідно збудувати нові енергетичні потужності для нашої держави.

– Скільки часу перебував на консервації третій енергоблок і наскільки безпечною буде його добудова?

Три атомні енергоблоки збудують на межі Рівненської і Хмельницької областей
Будівельний майданчик третього енергоблока Хмельницької АЕС. Фото: сайт ХАЕС

– Його законсервували на початку 90-х років, відтоді періодично на металеві конструкції наносили захисний шар. Буквально рік-два тому розчистили майданчик, відкачали ґрунтові води й зараз стежимо за тим, щоб дані конструкції знаходилися в задовільному стані. Зараз чекаємо на результати експертизи Державної інспекції з ядерного регулювання. Енергоблок збудований на 75-78%, залишається, по факту, лише вибрати реакторну установку, замовити, виготовити й привезти, зробити зміни в проєктно-кошторисній документації й розпочати будівельно-монтажні роботи.

Попередньо вже зробили аналіз конструкцій і фундаменту та інших основних опорних елементів законсервованого енергоблока щодо можливості їх добудови й подальшого використання. Бетон, який був залитий раніше в конструкції, він набрав необхідної міцності й, за попередніми висновками, він забезпечить надійність фундаменту на термін понад 60 років.

Тобто в перспективі на ХАЕС має бути п’ять енергоблоків?

– Так, два існуючих і плюс три енергоблоки нових.

– Чи вистачить водних ресурсів, які використовує ХАЕС, для охолодження усіх п’яти запланованих реакторів?

Три атомні енергоблоки збудують на межі Рівненської і Хмельницької областей
Промисловий майданчик Хмельницької АЕС. Фото: сайт ХАЕС

– Дзеркало водойми складає 20 квадратних кілометрів і, за розрахунками, може забезпечити надійне охолодження енергоблоків сумарної потужності 3400 МВт, а зараз максимальне навантаження становить 2000 МВт. Тобто плюс один енергоблок попередньо не вимагає якихось додаткових заходів. А для п’яти енергоблоків потрібно буде збудувати струменероздільну дамбу, попередньо її довжина має бути 1,3 кілометри. Можливе також будівництво охолоджувальних градирень сухого типу. Тобто рішення інженерні є і під час проєктування вони будуть прийняті.

– Як збираєтеся переконувати місцеве населення в Хмельницькій, Рівненській областях у тому, що потрібно збудувати п’ять енергоблоків на ХАЕС?

– Насправді, люди мають розуміти: щоб жити в незалежній державі й користуватися такими благами як тепло, світло, комунікації – потрібна електрична енергія. Зараз держави, які раніше відмовилися від впровадження нових атомних енергоблоків, активно переглядають свої попередні переконання, розуміючи те, що надійнішого джерела, аніж атомні енергоблоки – насправді немає. Тариф електроенергії на атомних енергоблоках найнижчий з усіх, які генеруються потужностями.

– Серед країн Західної Європи насправді не всі мають свої АЕС...

– В Німеччині був взятий курс на те, щоб вивести з експлуатації атомні енергоблоки, але зараз там готові переглянути цю політику. У Франції атомними енергоблоками виробляється приблизно 80% всієї електроенергії. У Східній Європі активно працюють над тим, щоб будувати нові енергетичні потужності. Польща зараз знаходиться на межі енергетичного колапсу, держава, яка має шахти й теплові енергетичні генеруючі потужності, але, враховуючи аварійні ремонти, вже споживає від сусідів близько тисячі МВт електроенергії щогодини. Енергетична криза вона є і буде, ми не маємо наздоганяти.

– Чи передбачає українське законодавство перед початком будівництва атомних енергоблоків громадські слухання?

– Обов’язково.

– Коли вони мають стартувати?

– Якщо говорити про добудову блоку №3, то весь процес щодо попереднього обговорення і підтвердження можливості будівництва і прийняття закону про добудову проведені. І після погодження в Кабміні даний законопроєкт має надійти в сесійну залу. Щодо будівництва двох нових блоків, звичайно, ще прийдеться пройти шлях погодження і прийняття відповідних рішень на державному рівні.

– Нині на українських АЕС є 15 атомних реакторів, 12 з яких подовжили строк експлуатації від 10 до 20 років, зокрема, йдеться про третій-четвертий енергоблоки на Рівненській АЕС, перший-другий – на Хмельницькій АЕС, всі три енергоблоки Південноукраїнської АЕС і п'ятий-шостий – на запорізькій АЕС. Наскільки безпечне таке продовження термінів?

– Ви ще забули згадати про перший і другий блоки Рівненської АЕС, вони взагалі були першопрохідцями, вони найстаріші – 1980-81 років введення в експлуатацію. Дійсно, в нас є декілька шляхів щодо подальшої експлуатації енергоблоків. 12 енергоблоків пройшли процес продовження ресурсу. НАЕК "Енергоатом" завчасно готував обґрунтування продовження ресурсу. Відповідно, те, що обґрунтовано насправді так і є. І подальша експлуатація дійсно безпечна.

Крім того, багато уваги приділяється технічному стану енергоблоків. Ми міняємо обладнання, впроваджуємо додаткові заходи, які підвищують безпеку. І показники безпеки у порівнянні з тими, які були раніше, під час введення в експлуатацію і які зараз є, вони набагато вищі після того, як було проведено ряд робіт на атомних енергоблоках.

Читайте також

  • У СБУ розповіли, що було у листі про підготовку вибуху на Рівненській АЕС

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок