"Ого, який великий": суд вдруге визнав рекламу піцерії у Рівному дискримінаційною

"Ого, який великий": суд вдруге визнав рекламу піцерії у Рівному дискримінаційною

Ексклюзивно
"Ого, який великий": суд вдруге визнав рекламу піцерії у Рівному дискримінаційною
Зліва – кадр зі зйомок реклами піцерії, справа – кадр з порнофільму/Фото із відео з інтернету

Восьмий апеляційний суд, що у Львові, підтвердив рішення суду першої інстанції, яким рекламу піцерії у Рівному визнали дискримінаційною. Про це йдеться у рішенні на сайті Єдиного держреєстру судових рішень.

Апеляцію подавав представник закладу харчування, раніше суд покарав його штрафом та зобов’язав припинити поширювати цю рекламу. Сам він Суспільному повідомив, що вважає ролик "рекламою, що спрацювала".

Що це за ролик

З етичних міркувань та керуючись редакційною політикою, Суспільне не вбудовує в цей матеріал відео рекламного ролика піцерії.

Йдеться про ролик за участю білої дівчини та п'ятьох чорношкірих чоловіків у спідньому. У підсумку усі вони годують дівчину піцою. Видання bykvu.com зауважило, що ролик створений за мотивами вірусного порнофільму “Orgy Is the New Black”, на що натякає візуальний ряд та інтонація "акторки".

Що не так із рекламою

Після того, як ролик оприлюднили в мережі, голова громадської організації "Ліга захисту прав жінок "Гармонія рівних" Олександра Голуб висловила обурення.

"Побачивши цей ролик, я була насправді дуже здивована, тому що вже довгий час в країні не було такої подібної реклами, абсолютно сексистської. І навіть вона перевершила все те, що ми бачили до того. В цій рекламі є дискримінація за ознакою статі, в ній є натяки на сексуальні стосунки", – заявляла Олександра Голуб.

Така реклама однозначно порушує вимоги закону України "Про рекламу", – переконана юристка Марія Цип'ящук.

"Є принципи, на яких має базуватися будь-яка реклама, вони закріплені у статті 7 і передбачають, що реклама не має нести дискримінаційний характер, чи принижувати, чи, скажімо так – непристойною", – каже Цип'ящук.

Юристка додає, що порушення закону України про рекламу тягне за собою накладення штрафу. Його сума залежить від того, яка це була реклама, яка в неї була вартість, яке в неї було охоплення.

Реклама стала лідером за скаргами

Протягом перших чотирьох-п'яти годин після публікації цієї реклами на неї надіслали чверть сотні скарг. Станом на 31 серпня 2020 року таких було 60, – повідомляла очільниця Київського представництва Індустріального гендерного комітету з реклами Олена Бучинська.

"Наші експерти проголосували майже одностайно, що це дискримінаційна за ознакою статі реклама і висновок направлено до Держпродспоживслужби Рівненської області. Держпродспоживслужба може зняти рекламу. Але для того, щоб її зняти, їм необхідне рішення суду", – вважає фахівчиня.

Рішення суду

Суд першої інстанції став не на бік підприємця. Такого ж висновку була й апеляційна інстанція, куди звернувся ініціатор створення реклами.

"Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що реклама містить відверті натяки на сексуальні стосунки, що жодним чином не пов`язано з об`єктом реклами (піцою) та особливостями його використання. Фрази "ого, який великий!", "вас так багато…", "…давайте всі одразу" та особливості ракурсу зйомки дівчини, що стоїть на дивані на колінах перед п`ятьма чоловіками та їсть різні шматки піци з рук чоловіків виключно ротом, без використання власних рук, вказують на дискримінаційний характер реклами за ознакою статі – натякають на нижчу, ніж чоловіка, роль жінки у соціальному, економічному і культурному житті", – йдеться у рішенні.

Відтак суд залишив у силі попереднє рішення, яким підприємцю Держпродспоживслужба призначила 5083 гривень штрафу та висунула вимогу зупинити розповсюдження реклами у соцмережах.

Реакція підприємця

Директор рівненської піцерії Олександр Муленко у коментарі Суспільному заявив, що із висновками про дискримінаційність реклами не погоджується.

“Коли ми отримаємо рішення – будемо від того і відштовхуватись. Але, знаючи мене, то зупинятись ми не будемо. Я наполягаю на своєму, що це – не дискримінаційна реклама. Кожен мислить у міру своєї “розпущеності”, а професійні здібності маркетологів, які давали коментарі, віджили своє. Не розуміють, що вже 21 століття. А наша ідея спрацювала”, – сказав Муленко.

Він уточнив, що не знає, яким чином зупинити розповсюдження ролика.

“Реклама з Instagram не видалялась, її позабирали польські, білоруські, російські пабліки. Як я можу зупинити те, що стало вірусним?”, – каже директор піцерії.

Як повідомляло Суспільне, після ажіотажу щодо ролика у 2020 році Муленку пошкодили автомобіль. Він зазначив, що станом на грудень 2021-го причетних не встановили.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок