"Гудаки — не люди": Суспільне готує фільм про незвичайних музикантів

"Гудаки — не люди": Суспільне готує фільм про незвичайних музикантів

"Гудаки — не люди": Суспільне готує фільм про незвичайних музикантів
Суспільне

Суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА готує фільм про українських музикантів під назвою "Гудаки — не люди".

Про це повідомляє Суспільне.

У фільмі покажуть творчий шлях гурту "Гудаки". Буде охоплено 2008 та 2013 роки, період Майдану, 2021 рік та виступ закарпатських музикантів на виставці WOMEX у Португалії.

Про назву фільму

"Гудаками на Закарпатті називають сільських музик, що грають на весіллях", — розповідає співавторка фільму Анна Єресько.

За її словами, там є такий розподіл: є люди — це гості на весіллі, а є гудаки. Для них — окремий вхід, окремий стіл, окрема кімната. Бо "гудаки — не люди, зчаловали молодую (з русинської — "звабили наречену") і свадьби не буде".

Про вибір героїв

"Гудаки" — мої давні друзі. Ми познайомилися понад десять років тому, і я одразу почала робити про них документальне кіно. Бо вони фантастичні, контрастні, дуже живі й справжні", — каже Єресько.

Як розповіла інша співавторка фільму Олена Зашко, у стрічці покажуть, як "Гудаки" вперше побачили океан, чому на репетиціях виникають сварки і як готувалися до виступу на музичній виставці WOMEX у Порту.

Олена познайомилася з Анною у 2018-му. І тоді в одній з розмов дізналася про гурт, який колись знімала Єресько. І про великий архів, який зберігся зі зйомок. Йшлося про "Гудаків" із Закарпаття. Зашко побувала на кількох їхніх виступах і зрозуміла, що "вони дуже круті". І от за три роки після цього вони дізналися, що "Гудаки" виступатимуть на виставці в Португалії. "Треба це знімати!", —  приблизно з такої фрази почалася історія зйомок фільму за словами Зашко.

Історія гурту "Гудаки"

"Всередині гурту триває суперечка, скільки років вони грають разом — 19 чи 20, і коли святкувати ювілей, цього року чи наступного", — далі веде Єресько.

Усі роки, які "Гудаки" грають разом, вони аранжують під себе народну музику свого регіону. А там — що хочеш: русинський, мадярський, єврейський, ромський, український фольклор.

Музиканти з Маморошу (Закарпаття) їздять із гастролями Європою на своєму бусику. В ньому — 9 людей, разом із костюмами, торбами й габаритними інструментами.

Гурт виступав у Франції, Німеччині, Швейцарії, Австрії, як і на великих фестивалях, типу "Sziget", так і за особистими запрошеннями. Наприклад, в інтернаті для дітей з особливими потребами десь в Альпах. А вдома — звичайне сільське життя, закарпатська буденність і вимушені заробітки в Чехії.

Фільм перебуває на етапі продакшену, реліз планується на весну 2022 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок