Перейти до основного змісту
Очищення повітря: як покращити мікроклімат в помешканні — розповідають експерти

Очищення повітря: як покращити мікроклімат в помешканні — розповідають експерти

Очищення повітря: як покращити мікроклімат в помешканні — розповідають експерти
. Фото: pexels.com

Що варто знати про чисте повітря та як покращити мікроклімат в помешканні. Про це в ефірі Українського радіо розповіли лікар-невролог, доктор медичних наук, завідувач кафедри невідкладних станів Антон Волосовець та спеціаліст систем очищення повітря та мікроклімату Володимир Волошин.

Що таке чисте повітря

"Дуже важливо, щоб разом з чистою водою та правильним харчуванням людина знаходилась у правильному середовищі і дихала чистим свіжим повітрям. Адже чисте повітря, температура середовища, де знаходиться людина, та вологість впливають на наше здоров'я", — повідомив Володимир Волошин.

На його думку, чисте повітря — це повітря, яке корисне для людини.

Читайте також: Вперше за 15 років. ВООЗ посилила рекомендації щодо якості повітря

"Тут дуже важливими є і концентрація вуглекислого газу, який є в повітрі, і концентрація шкідливих речовин. Ці параметри напряму впливають на самопочуття людини, її настрій та продуктивність. Тому необхідно підтримувати правильну атмосферу в тих приміщеннях, де постійно перебувають люди", — відзначив Волошин.

Водночас Антон Волосовець вважає, що немає чистого повітря як такого.

Читайте також: Київ опинився серед 20 міст із найбільш забрудненим повітрям

"Повітря завжди складається з чогось. Ми вважаємо, що ми дихаємо киснем, але це не так. У нас там 78% азоту і лише 21% кисню. Якщо кисню буде 22%, то це спалить нам легені. Тому не треба думати, що дуже багато кисню — це дуже добре. Кисень — це завжди реакція окиснення. І коли є багато кисню, це буде тканини пошкоджувати", — відзначив Волосовець.

Про стандарт чистого повітря

Волошин зазначив, є відповідні нормативні документи, якими керуються будівельники та інженери, які проектують системи вентиляції, кондиціонування та опалення.

"Є досвід реалізації багатьох як і побутових, так і комерційних об'єктів, де першу чергу хочеться звернути увагу на енергозберігаючі технології, тому що разом з правильною системою вентиляції досить важливим параметром, який потрібно відслідковувати, є рівень вуглекислого газу в приміщенні, тому що це напряму впливає на самопочуття і на продуктивність людей", — сказав експерт.

"Тому і є відповідні норми. Якщо говорити за вентиляцію, то це вимірюють в метрах кубічних на одну людину залежно від призначення приміщення. Враховуючи необхідність системи вентиляції, ми говоримо також за енергозбереження. Тому що можна просто відкрити вікно і отримати приплив необхідного свіжого повітря, але разом з тим взимку досить актуальним є енергозбереження", — додав Волошин.

За словами експерта, основний параметр повытря, на який потрібно дивитись, це концентрація CO2 і вологість в приміщенні. Для людини комфортною є вологість 40-60%.

Якою є шкода від неочищеного повітря

"Забрудненість на вулиці і забрудненість вдома, зокрема пил дома і пил з вулиці — це два різних пили. Звичайно, провітрювати приміщення треба, і це набагато краще, ніж якщо цього не робити. Водночас треба чітко розуміти, що це повітряне не є чистим. Воно вбирає в себе дуже багато достатньо великих часток, які можуть зашкодити загалом здоров'ю. Вони викликають подразнення, кашель і хвороби на зразок силікозу", — сказав Волосовець.

"Крім того, повітря вдома є загрозливим з точки зору алергенів, адже пил вдома насамперед береться з нас. Здебільшого це шматочки нашої шкіри, і за рахунок того, що на них плаває чимало шкіряних кліщів, вони можуть викликати алергічну реакцію", — сказав завідувач кафедри невідкладних станів.

Про системи очищення в закритих приміщеннях

"Людині для комфорту необхідне чисте свіже повітря з відповідною концентрацією кисню, тому що, знаходячись постійно в закритому середовищі, людина постійно виділяє вуглекислий газ, і його концентрація постійно збільшується", — зазначає Волосовець.

Читайте також: Де стежити за рівнем забруднення повітря в Києві та як убезпечити себе від смогу

"Тобто всі можуть відчути тяжке повітря в спальні на ранок, коли вночі закриті всі вінка, а особливо взимку. Коли концентрація CO2 збільшується, у людини виникають головні болі, вона себе погано почуває, є стомлена, не активна і не продуктивна", — нагадує він.

Експерт зазначає, вирішивши питання очищення в закритому приміщенні, ми не вирішимо питання концентрації вуглекислого газу і шкідливих речовин.

"Потрібно подати у приміщення чисте свіже повітря, підігріте або охолоджене до комфортної температури, а також прогнати його через фільтр. Це все можна забезпечити припливно-витяжною установкою з рекуперацією", — сказав Волосовець.

На сьогоднішній день існують установки, які споживають мінімум електроенергії. Разом з тим, сучасні установки уже відслідковують всі параметри по СО2, шкідливим речовинам та вологість.

Вони укомплектовані всіма необхідними датчиками.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Топ дня

Вибір редакції

На початок