Чи відповідає нормам якість повітря у Хмельницькому

Чи відповідає нормам якість повітря у Хмельницькому

Чи відповідає нормам якість повітря у Хмельницькому Фото: Суспільне Поділля

Повітря в Хмельницькому чисте і ним можна дихати навіть людям із хворобами дихальних шляхів, розповів голова Хмельницького енергетичного кластеру Степан Кушнір. Щоправда, додає, не завжди. За його словами, такі висновки екологів і медиків за останній рік за аналізом показників приладів вимірювання якості повітря. Що дає підстави робити такі висновки, дізнавалося Суспільне.

Один із восьми приладів вимірювання якості атмосферного повітря в Хмельницькому встановлений на спортивно-культурному центрі "Плоскирів" у мікрорайоні Гречани. Ініціатор проєкту моніторингу повітря в обласному центрі Степан Кушнір каже, що показники з усіх восьми приладів за близько десятьма параметрами надходять на одну інтернет-платформу, яка є в вільному доступі та постійно оновлюється. Та додає: восени саме в цьому мікрорайоні вміст шкідливих для здоров'я речовин був удесятеро вищий і досяг рекордних для Хмельницького 300 балів. За його словами, це свідчить про те, що стан повітря є загрозливий для життя, особливо для тих людей, які мають проблеми з диханням, з серцево-судинними хворобами, через вміст аміаку і формальдегіду у повітрі

Така рекордна кількість шкідливих речовин у повітрі, на думку Степана Кушніра, виникла через спалювання сухої рослинності та органічного сміття: "Воно дало такий результат. Місто було тоді в смогу, в тумані, і тут зрозуміло, що тяжко дихати".

Показниками з приладу вимірювання якості повітря постійно цікавиться жителька мікрорайону Ольга Шевцова. За її словами, найменший, восьмирічний син Любомир має схильність до хвороб дихальних шляхів, і в осінній період більше сидить удома: "З'являється астматичний кашель, важко дихати, тому ми стараємось в такі дні уникати довгих прогулянок. Моніторимо, інформація безкоштовна. Я розумію, що це може сприяти тому, що моя дитина може краще почуватися".

Крім спалювання сухостою, повітря забруднює автотранспорт, кількість якого постійно зростає, продовжує Степан Кушнір: "В цілому, Хмельницький не є промисловим містом, і тут відносно чисте атмосферне повітря, але відбуваються такі ситуації, коли проблема є".

Незалежний експерт з питань екології Юрій Резніков, який часто буває у Києві, підтверджує, що в столиці повітря значно брудніше, ніж у Хмельницькому: "В Києві відчувається в деяких районах, особливо промислових, коли хмарно і дощить, дуже відчувається оцей смог, повітря неякісне". На запитання, чи можна сьогодні назвати повітря в Хмельницькому чистішим чи бруднішим, ніж, наприклад, у 1990 році, коли в обласному центрі працювали понад два десятки промислових підприємств, відповідає: "Сказати, що чисте - навряд, але воно не брудніше, ніж в 1990 році".

Прилади моніторингу якості повітря встановили торік за гроші з міського бюджету, коли виграли конкурс громадських ініціатив, каже Степан Кушнір. Додає: співпрацювали з управлінням екології. Його працівниця Наталія Сибіга каже, що встановлені прилади дали можливість розробити програму моніторингу атмосферного повітря: "На даний час цю програму розглянули представники суб’єктів моніторингу на території міста, направили на розгляд міжвідомчої комісії міністерства охорони довкілля, і отримали позитивний висновок, який підтверджує відповідність даної програми вимогам законодавства України. Будемо в подальшому цю програму затверджувати сесією Хмельницької міської ради".

Юрій Резніков каже, що до кожної такої програми екологам мають додати повноважень. Та додає: мають бути позови, закриття джерел забруднення, кримінальні справи за забруднення природного навколишнього середовища.

Що відомо

  • Вісім приладів для вимірювання якості атмосферного повітря встановили у різних мікрорайонах Хмельницького.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди