"Влада нехтує нами": Родичі зниклих безвісти українців вийшли на акцію під ОП

"Влада нехтує нами": Родичі зниклих безвісти українців вийшли на акцію під ОП

Доповнено
"Влада нехтує нами": Родичі зниклих безвісти українців вийшли на акцію під ОП
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Під Офісом президента вранці 3 грудня зібралися матері та родичі тих, хто безвісти зник під час війни на Донбасі. Це військові, волонтери та цивільні.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Багато хто приходить до Офісу президента не вперше, деякі спеціально приїжджають з інших міст в надії дізнатися про долю своїх родичів.

Під ОП проходить акція родичів зниклих безвісти
Під ОП проходить акція родичів зниклих безвісти. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Син Ірини Думчик Ярослав пропав безвісти ще у 2014 році під час “Іловайського котла”: виходив по зеленому коридору і зник. Потім хлопець ще один раз виходив на зв'язок з матір'ю — телефонував із Довжанська (Луганська область) — і казав, що скоро має відбутися обмін. Згодом побратими начебто бачили Ярослава в полоні в Сніжному, але точної інформації у родичів немає.

“Влада нехтує нами. Вчора у Верховну раду повинні були нас пропустити чоловік 20, а пропустили тільки 5. Ми хочемо, щоб запрацювала комісія по безвісти зниклих, нормально запрацювала. Щоб виділили кошти на її забезпечення, щоб шукали наших хлопців. Не просто позакривали справи, як вони це зробили, а дійсно шукали”, — каже пані Ірина.

Під ОП проходить акція родичів зниклих безвісти
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Учасники акції стверджують, що влада вручає родичам фальшиві ДНК-експертизи та вимагає визнати зниклих безвісти загиблими, тобто просто списує їх з рахунків.

Під ОП проходить акція родичів зниклих безвісти
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Активісти також вимагають, щоб були прийняті правки до закону “Про статус безвісти зниклих осіб та їхніх родин”, адже наразі він є “неробочим”. Згідно з цим законом, при Кабінеті Міністрів створюється комісія, яка буде вести єдиний реєстр всіх безвісти зниклих осіб і працювати по них — тобто проводити слідчі дії, надавати запити в слідчі органи, які займалися цим з 2014 року. Родичі зниклих безвісти заявляють, що зараз на рівні Кабміну не виконується все те, що прописано в законі.

Під ОП проходить акція родичів зниклих безвісти
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

"Комісія працює, але вона працює в неповному об’ємі. В нас неврегульоване питання на рівні закону: матеріально-технічне забезпечення, єдиний реєстр осіб зниклих безвісти за особливих обставин. На сьогодні ми це питання врегульовуємо. На сьогодні ми це питання врегульовуємо”, — коментує ситуацію Володимир Максимченко, голова Комісії з безвісти зниклих за особливих обставин при Кабміні.

А речник президента Сергій Нікіфоров пояснив, що затримка в процесі включення родичів до списку комісії пов'язана з організаційними питаннями, зокрема із тим, що голова консультативної ради, пані Альона Вербицька, переходить на нову посаду — радник-уповноважена президента.

"В іншому домовленості, яких досягли на попередній зустрічі 2 місяці тому, виконуються. Також незабаром буде наступна планова зустріч, на яку родичі зниклих безвісти, звичайно ж, запрошені. Там вони зможуть поставити усі додаткові запитання, які у них виникли", — додав Нікіфоров.

Окрім того, голова комітету Верховної ради з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець заявив, що законопроєкт № 8205, який має захистити права людей, громадян, які перебували в місцях несвободи на території Російської Федерації або тимчасово окупованого Криму або Донецької та Луганської області, парламент має проголосувати наступного сесійного тижня.

"Я чекав, що ми на цьому сесійному тижні розглянемо, на жаль, не дійшли руки у парламенту, я думаю, що наступного сесійного тижня ми його проголосуємо, і фактично, ми захистимо таких людей. Що законопроєкт № 8205, що №6104 президентський, він стосується допомоги від держави сім’ям та громадянам України, які потрапили у таке становища, були за ґратами на території країни агресора", — зазначив депутат.

Що відомо

  • За даними Міжнародного комітету Червоного Хреста, В Україні понад 800 людей вважаються зниклими безвісти через конфлікт на Донбасі.
  • 12 жовтня матері полонених і зниклих безвісти українських військовослужбовців вже проводили акцію під Офісом президента. Вони вимагали від влади проголосувати за законопроєкт про полонених, виконати закон про зниклих безвісти, а також запустити роботу Державної комісії з пошуку зниклих.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок