У Прилуках мешканці двох багатоповерхівок не можуть отримати компенсацію за програмою "Енергодім"

У Прилуках мешканці двох багатоповерхівок не можуть отримати компенсацію за програмою "Енергодім"

У Прилуках мешканці двох багатоповерхівок не можуть отримати компенсацію за програмою "Енергодім"
ФОТО: Суспільне Чернігів

Через політичну кризу у Прилуках мешканці двох багатоквартирних будинків не можуть отримати компенсацію за програмою “Енергодім”. Депутати протягом року не могли зібратися на засідання сесії. Рік тому в будинках замінили труби, вікна, двері та покрівлю. Ремонт кожного з них обійшовся у понад 4 мільйони гривень, розповіла Суспільному голова правління ОСББ Валентина Трохименко.

Фонд енергозбереження відшкодував 70% витрат, 10% пообіцяла відшкодувати Прилуцька міськрада, на інші 20% від суми мешканці розраховували взяти кредит на 10 років. Свою частку міськрада не відшкодувала і досі.

70-річна Лариса Вакулик живе в цьому будинку з 1983-го року, з моменту коли будинок побудували. Рік тому багатоповерхівку утеплили. Жінка каже, тепер у квартирі завжди тепло.

"Минулого року понад 100 кубів ми не напалювали і оце зараз, зі мною живе онучка 10-річна, їй взагалі жарко і кричить: вимкніть опалення. Ми вдень, можливо, годину-два протопимо, сьогодні я ще не топила".

У 2019 році цей будинок нічим не відрізнявся від сусіднього. Голова правління ОСББ Валентина Трохименко говорить, думали про утеплення два роки. "Труби в підвалі текли, майже всі. Вікна не закривалися в під'їздах, інколи сніг лежав і вимощення було часткове, підвал захаращений, на горищі голуби жили, роками там нічого не прибиралось, взагалі нічого. Через те, що всі будинки на сьогодні, мережі яких уже доходять до свого завершення, їх всіх зараз необхідно міняти".

Валентина Трохименко
Валентина Трохименко. ФОТО: Суспільне Чернігів

У 2019 році створили ОСББ, та вирішили взяти участь в програмі енергоефективності. Вартість всього проєкту — 4 мільйони 265 тисяч гривень.

"На той час програма стартувала в вересні і для перших 300 заявок був грант збільшений на 20%. вирішили, що треба використовувати цей шанс. Реалізація всього проекту зайняла рік, в березні ми зареєстрували заявку і в березні в нас була зареєстрована четверта заявка на верифікацію і у квітні нам повністю відшкодували 70%, це майже 3 мільйони гривень нашому будинку за виконані роботи", — розповілаголова ОСББ.

Окрім утеплення, в будинку замінили вікна та труби, для цього довелося повністю розчистити підвал. Валентина Трохименко говорить, всього будівельні роботи тривали три місяці.

Тепер температура у всіх квартирах однакова, а суми в платіжках скоротилися на 50%.

"Взяти цю зиму, був у нас лютий місяць, він був дуже холодним, він був самий холодніший, і коли в інших будинках платіжки становили, 3-х кімнатка квартира біля чотирьох тисяч, так у нас 3-х кімнатна була біля двох тисяч гривень і так кожен місяць, це майже 50% економії, і крім економії це ще і комфорт".

Аби оплатити весь проєкт, жителі взяли кредит на 1 мільйон 250 тисяч гривень, це 30 відсотків від суми. У 2020 році Прилуцька міська рада пообіцяла 10% компенсувати це — 440 тисяч гривень.

"І було заявлено із трибуни міської ради і при підписанні меморандуму з Фондом, що вони нам відшкодують 10% від виконаних робіт, але, на жаль, сьогодні кошти так і не надійшли. Так, як цього не відбулося, ми були змушені підняти наші внески. На сьогодні це 9 гривень з квадратного метра", — поскаржилась Валентина Трохименко.

Так мешканці цього будинку платитимуть від 300 до 700 гривень в місяць впродовж 10 років, аби погасити кредит.

Інший будинок на 18 квартир у військовому містечку на вулиці Героїв Авіаторів, 56. Йому 63 роки, тут немає підвалу. Тому, за 4 мільйони 170 тисяч гривень, окрім утеплення, в будинку повністю замінили дах, та зробили 6 балконів. Однак через вдвічі меншу площу жителі цього будинку платитимуть за кредит від 1500 до 1800 гривень в місяць, розповідає голова правління ОСББ Олена Фесенко.

"Замінили покрівлю, утеплили горище, утеплили фасад, отмостку, заміна вікон. Будинок повністю на автономному опаленні, відключений від мереж з центрального водопостачання. Економія суттєва, третій поверх дуже задоволений, бо горище утеплене. Кредиту, це 1 мільйон 256 тис 800 на 10 років, під 14,5% річних, ну велика відсоткова ставка і виходить, що відсотків платимо більше, чим тіла кредиту".
Олена Фесенко
Олена Фесенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Жителі обох будинків чекають на компенсацію від міської ради. Начальник управління ЖКГ Прилуцької міськради Олег Созінов сказав, що нині всі документи на погодженні у казначейської служби.

Олег Созінов
Олег Созінов. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Укладено договір з об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, на відшкодування і весь цей пакет документів надано в Прилуцьке управління державної казначейської служби на реєстрацію. Відшкодовується стабільна сума, яка становить 440 тисяч гривень".

Прилуцька міська рада досі працює без затвердженого бюджету, депутати протягом року не можуть зібратися на пленарне засідання.Саме тому гроші не можуть перерахувати, сказала начальниця Прилуцького управління Державної казначейської служби в області. Документи з казначейства повернули назад і не зможуть зробити виплату без прийнятого бюджету.

"В пункті 5 статті бюджетного кодексу йдеться, що житлово-комунальне господарство взагалі без програми не проплачується, а в них немає програми і бюджет не прийнятий. Крім того, виділили кошти на поточний ремонт, а хочуть проплатити капітальні видатки", — прокоментувала ситуацію начальниця Прилуцького управління Державної казначейської служби в області Наталія Ленець.

Водночас начальниця фінансового управління Олена Ворона вважає, що гроші можуть перерахувати й без прийнятого бюджету.

"Ми можемо робити всі витрати на ті напрямки, які передбачені в проєкті бюджету на 21 рік, який схвалений виконкомом, проєкті бюджету дана програма передбачена і вона є і кошти на неї зарезервовані. Воно на розгляді, я думаю там довгої затримки не буде.

Олена Ворона
Олена Ворона. ФОТО: Суспільне Чернігів

Поки не отримають компенсації, жителі утеплених будинків мусять платити за кредит на третину більше.

Подробиці — у сюжеті:

Читайте також:

Тимошенко, Халімон та Попенко обговорили політичну кризу у Прилуках: коли проведуть сесію?

На початок