Як під час COVID-19 допомогти пацієнтам з хронічними хворобами легень. Відповідає торакальний хірург

Як під час COVID-19 допомогти пацієнтам з хронічними хворобами легень. Відповідає торакальний хірург

Як під час COVID-19 допомогти пацієнтам з хронічними хворобами легень. Відповідає торакальний хірург
Фото: Facebook / Євген Симонець

Під час пандемії СOVID-19 до категорії найбільш вразливих до інфекції потрапляють люди, які мають хронічні захворювання. Одне з таких — пневмоторакс (ускладнення емфіземи легень). Чи можна допомогти пацієнту з таким діагнозом при захворюванні на коронавірус і що необхідно знати аби порятувати життя людини в інтерв'ю Суспільному розповів торакальний хірург, доцент кафедри хірургії Київського медичного університету Євген Симонець.

Як COVID-19 впливає на пацієнтів з хронічними захворюваннями?

— Ми бачимо, якщо пацієнт має якісь серцево-судинні захворювання, то відразу погіршується його стан з боку цієї системи. Має проблеми хронічні легеневі, погіршується і сам перебіг і загальний стан з боку легеневої системи. Має проблеми з нирками, погіршуються показники функцій нирок. Тобто на жаль, проблеми поєднуються гостро тільки для пацієнтів які мають певний багаж хронічних захворювань. Тобто на жаль, хронічний багаж тільки погіршує перебіг коронавірусу.

Які органи страждають найбільше?

— Звісно ми будемо говорити про патологію легень. І пацієнтів, які звертаються або під час гострого перебігу коронавірусної інфекції, або в постковідному синдромі. Зараз дуже багато таких пацієнтів і я вважаю що є сенс акцентувати на цьому увагу.

В першу чергу, стосовно легень, це пневмофіброз на фоні коронавірусної інфекції. Це ущільнення легеневої тканини і внаслідок цього відбувається погіршення газообміну. Тобто, у людей більш виражена задишка, погіршення показників сатурації крові і звісно, загальний стан набагато гірший.

Друга складова, яка теж дуже часто почала спостерігатись у пацієнтів з COVID-19 інфекцією прогресує бульозна емфізема легень. Це перероздуття самої паренхіми легенів, воно зовні виглядає як мильні бульбашки. Бульозна емфізема легень небезпечна тим що ці булі можуть розриватися і тоді відбувається таке ускладнення, яке називається пневмоторакс. Це, фактично розрив легені і ця легеня не бере участі у диханні, пневмоторакс потребує екстреної хірургічної допомоги.

Який ліміт часу має пацієнт з таким діагнозом? Яка потрібна допомога?

— Якщо це трапляється десь у далекому селі чи районному центрі, потрібне хоча б дренування плевральної порожнини, а якщо мова іде про спеціалізовану лікарню, то це відео торакоскопічні або відкриті втручання на грудні клітці, для того, щоб забезпечити життя людини.

Чи за час пандемії збільшилась кількість таких хірургічних втручань, чи люди якимось чином, виживають як можуть і не наважуються на такі операції?

— Кількість пацієнтів з пневмофіброзом збільшилася явно в “надцять” разів. Але пневмофіброз при COVID-19 не потребує екстреної хірургічної допомоги й, в принципі, пацієнти лікуються амбулаторно або стаціонарно. А от стосовно пневмотораксу, не набагато, але кількість збільшилася, можливо відсотків до 10, але ці пацієнти потребують екстреної хірургічної допомоги й тут лікуватися якимось домашніми, народними або навіть в умовах терапевтичного стаціонару не можливо. Це лише хірургічна допомога.

Національна хірургія як реагує на ситуацію з пандемією, які основні системні ознаки?

— Взагалі хірургія цю ситуацію відчуває скоріше напружено. Зараз, на період червоної зони багато стаціонарів, планові хірургічні втручання відстрочили, оскільки звісно є проблема з ліжками, є проблема з киснем, є проблема з відділеннями інтенсивної терапії й тому коли багато людей потребує кисню через COVID, планова хірургія все ж таки стала меншою ніж у "доковідні" часи.

У медичних колах яку з проблем зараз визначають як одну з ключових?

— Те що найбільше зараз турбує, це якраз постковідний синдром. Зараз американські і європейські фахівці, колеги наші, уже ввели у класифікацію хвороб постковідний синдром.

Ми зараз дуже активно у цьому полі працюємо і якраз можна анонсувати 7 грудня у нас відбудеться засідання “Всеукраїнського респіраторного клубу”, це громадська організація, медична асоціація яку я очолюю, ми вже ініціювали проведення круглого столу з питань постковідного синдрому. На сьогодні величезна кількість таких пацієнтів які мають і психоневрологічну патологію і кардіопатологію, патологію інших органів і систем. А стосовно патології органів легень, то це погіршення етапів відновлення пацієнтів після COVID—19. Ці пацієнти потребують тривалої відновлювальної терапії.

Читайте також

"Омікрон": що відомо про новий штам коронавірусу та чи загрожує він Україні

На початок