ВВП, стипендії, Кримська платформа. Які неточності допустив Зеленський у зверненні: аналіз VoxCheck

ВВП, стипендії, Кримська платформа. Які неточності допустив Зеленський у зверненні: аналіз VoxCheck

Ексклюзивно
ВВП, стипендії, Кримська платформа. Які неточності допустив Зеленський у зверненні: аналіз VoxCheck
. Фото: УНІАН

1 грудня Володимир Зеленський виступив у парламенті зі щорічним посланням про внутрішнє і зовнішнє становище України. За 45-хвилинну промову президент зробив декілька гучних заяв, зокрема, про запуск "економічного" паспорту українців та старт "великої термомодернізації". Аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck проаналізували виступ Зеленського і виявили декілька неточностей. Де саме помилився президент Суспільному розповіла виконувачка обов’язків керівника VoxCheck Світлана Сліпченко.

"За попереднім аналізом який у нас є, ми виявили кілька неточностей у промові президента", — розповіла аналітикиня.

Перший блок виступу Зеленського був присвячений економічним питанням, зокрема президент говорив про те що наша економіка вперше досягне 190 мільярдів доларів на кінець 2021 року: "У 2021 році розмір економіки України вперше досягне рекордного рівня за період незалежності, перевищить 190 млрд доларів. Це більше, ніж за докризові 2008 та 2013 роки", — сказав Зеленський.

Він також додав, що наш борг стосовно ВВП, становитиме приблизно 50% до кінця цього року.

"Щодо першого розділу про сектор економіки, за наявними прогнозами, складно виявити чи справді буде у нас такий розмір економіки — приблизно 190 мільярдів доларів, тому що наразі, за даними як Мінекономіки, так і Нацбанку, найімовірніше, що буде розмір номінального ВВП приблизно 170 мільярдів доларів. Можливо за іншими розрахунками залежно як рахували для промови президента, такий показник можливий, але наразі з тих прогнозів які є складно довести чи спростувати це", — зазначила Світлана Сліпченко.

Читайте також: Термомодернізація, перемовини з РФ, Дія і економічний паспорт. Про що Зеленський сказав у Раді

Утім, за її словами, показник у 190 мільярдів доларів, якщо ми його справді досягнемо, стане найвищим за роки незалежності, це правда: "Наш ВВП ніколи не перевищував 183 мільярди, якщо я не помиляюсь, у деякі попередні роки. Щодо боргу то також прогноз 50 % ВВП, він відповідає дійсності, тому що прогнозує Мінекономіки і Нацбанк".

Президент також казав, що приблизно у всіх країнах світу середній показник виходить 90% відношення боргу до ВВП.

"Це насправді не дуже відповідає дійсності, — розповідає аналітикиня. — Якщо взяти оцінки МВФ, останні наявні за жовтень 21 року, за підсумками 2020 року і за прогнозами на 2021, то середній показник по світу це приблизно 70-80%".

Читайте також: "Недоцільно втрачати потужну людину". Зеленський відповів, чому не звільнює Єрмака

Також неточність була допущенна у розділі де президент говорив про стипендії для студентів. Він, зокрема, казав що стипендії зараз підвищенні до рівня прожиткового мінімуму, і те що частку стипендіатів зменшувати не будуть.

"Не всі стипендії зараз сягають прожиткового мінімуму і також є пропозиція уряду зменшити частку тих, хто стипендію отримує. Тобто плану і фактам не відповідає те що озвучив президент", — каже Світлана Сліпченко.

Вона додала, що деяка неточність пролунала й у словах присвячених Кримській платформі: "Президент сказав що на кримській платформі були присутні лідери G7, ЄС та США. Однак не від усіх країн були саме їх очільники".

Аналітики помітили також цікаве висловлювання щодо судової реформи, яке озвучив президент.

"Він сказав що “судову реформу не ми розпочали, але ми її завершимо”. Це той приклад де ми не можемо оцінити прогноз чи справді Зеленському і його команді вдасться завершити судову реформу, але примітно що ще 26 листопада під час великого пресмарафону, президент сказав що саме його команда розпочала судову реформу, і ми у нашій статті пояснювали що насправді судова реформа почалася ще у 2016 році, тобто за каденції минулої влади. Цього разу він вже був коректним у своїх висловлюваннях", — каже керівниця VoxCheck.

На її думку, коректними були висловлювання Зеленського щодо міжнародної політики, відносин з МВФ і так далі: "Досить точні факти були озвучені щодо вакцинації, що починали ми з 10 тисяч щеплень на день, а зараз 6 мільйонів за підсумками листопада. Також ми помітили висловлювання президента щодо рівня середньої зарплати, він сказав що вона становить 500 доларів в еквіваленті, і є найбільшою у доларовому вираженні за останні тридцять років. Розраховувати зарплату в доларах не є коректним, адже ми живемо в Україні. Коректніше оцінювати зміну наших доходів відповідно до інфляції. це порівняння є також економічно не зовсім коректним, хоча цифри відповідають дійсності".

Що відомо

  • Минулого року Зеленський виступив із посланням до Ради 20 жовтня. У ньому, зокрема, йшлося про стратегію розвитку економіки Донецької та Луганської областей, можливу амністію для бойовиків ОРДЛО, а також про приватизацію українських підприємств.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок