Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні опублікувала оновлений огляд ситуації у сфері прав людини в Україні. У документі йдеться про період з 1 серпня по 31 жовтня 2021 року.
Оновлена інформація стосується ключових змін ситуації у сфері прав людини на території, яка контролюється українським урядом, на територіях, які контролюються самопроголошеною “Донецькою народною республікою” і самопроголошеною “Луганською народною республікою”, а також в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, окупованих Російською Федерацією.
Ситуація на Донбасі
“Ескалація бойових дій у зоні конфлікту на сході України призвела до суттєвого збільшення кількості жертв серед цивільного населення та пошкодження цивільних об’єктів. За звітний період Місія зафіксувала 32 жертви серед цивільного населення, пов’язані з конфліктом: четверо людей загинули (троє чоловіків і одна жінка) і 28 дістали поранення (19 чоловіків, шість жінок, двоє хлопчиків і одна дівчинка), що на 39% більше, ніж за попередні три місяці”
Свобода пересування і здійснення соціальних та економічних прав на сході України
“Як і раніше, Уряд тримав відкритими всі контрольні пункти в’їзду-виїзду (КПВВ) на територію, яка контролюється озброєними групами, включно з нещодавно відкритими КПВВ у м. Золоте та м. Щастя (Луганська область), тоді як самопроголошені “республіки” далі обмежували перетин через КПВВ у Станиці Луганській та Новотроїцькому”.
“Як і раніше, деякі мешканці території, яка контролюється самопроголошеними “республіками”, їздили на територію, яка контролюється Урядом, через Російську Федерацію з порушенням національного законодавства, що дозволяє перетин лише через офіційні КПВВ. У зв’язку з цим, ММПЛУ (Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні — ред.) вітає зниження кількості штрафів, накладених Державною прикордонною службою України на міждержавному пункті пропуску “Мілове” в Луганській області (зниження штрафів на 88%: 238 у серпні-жовтні 2021 року проти 2058 у травні-липні 2021 року) внаслідок ухвалення в липні 2021 року Закону про скасування адміністративного покарання за перетин кордону з гуманітарних причин.
Право на свободу та особисту недоторканність
“У вересні та жовтні кількість випадків COVID-19, зареєстрованих у пенітенціарних установах на території, яка контролюється Урядом, сягнула найвищого місячного показника від початку пандемії і зросла на 729 випадків у вересні та 898 випадків у жовтні проти 138 у серпні. Самопроголошені “республіки” далі заперечували наявність COVID-19 у місцях тримання під вартою.
Вибори
“20 серпня Центральна виборча комісія (ЦВК) підтвердила своє рішення не проводити у жовтні 2021 року місцеві вибори у 18 об’єднаних громадах Донецької та Луганської областей. З огляду на законодавчий пробіл у визначенні критеріїв та методології ухвалення такого рішення, ЦВК ґрунтувала своє рішення на оцінках безпеки, наданих військово-цивільними адміністраціями Донецької та Луганської областей. Водночас ЦВК не мала змоги провести незалежну перевірку цих оцінок. Отже, рішення, яке позбавило права голосу близько 500 000 осіб, не було прозорим. У червні 2021 року ЦВК звернулася до Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Верховної Ради України з проханням розробити закон для визначення критеріїв таких рішень”.
Закон про меншини
“ММПЛУ зазначає, що законопроєкт про захист прав національних меншин досі не зареєстрований у Парламенті попри те, що закон про державну мову зобов’язує Кабінет Міністрів до січня 2020 року розробити проєкт закону щодо порядку реалізації прав корінних народів та національних меншин”.
Свобода думки та вираження поглядів
“ММПЛУ задокументувала чотири напади на працівників ЗМІ. 14 серпня, кілька осіб, пов’язаних із «Національним корпусом» напали на журналіста онлайн-платформи «Букви», який фотографував організований групою захід. Нападники побили потерпілого та пошкодили його обладнання.
4 жовтня, оператор Радіо Свобода (RL/RFE), яке висвітлює тему корупції, зазнав фізичного нападу з боку чотирьох співробітників державного банку під час інтерв’ю одного з них. Поліція почала розслідування за фактом перешкоджання журналістській діяльності, а не більш тяжкого злочину – насильство проти журналіста. ММПЛУ вітає осуд високопосадовцями цих двох нападів.
ММПЛУ зі стурбованістю відзначає ймовірний тиск на державні ЗМІ з боку високопосадовців із метою вплинути на редакційну політику державного телеканалу. 19 жовтня журналістка каналу публічно написала у соціальних мережах, що канал зазнав тиску 6 урядовців, які намагалися контролювати, які гості можуть з’явитися в ефірі. Представники Уряду відкинули ці звинувачення”.
Бездомні особи
“Права бездомних осіб на здоров’я, життя, достатнє житло, достатній життєвий рівень наражаються на підвищений ризик для тих, хто не має документів, що посвідчують особу. Особи без цих документів не можуть зробити безкоштовні тести на COVID-19 і можуть зіткнутися зі складнощами під час вакцинації від COVID-19. Утім, навіть ті особи яким вдасться вакцинуватись можуть не отримати відповідні сертифікати через відсутність документів, що посвідчують особу. Це заважає доступу до притулків, які можуть не приймати осіб без сертифікатів про вакцинацію проти COVID-19 або негативних результатів тесту, особливо у регіонах, що перебувають у “червоній зоні”.
Право на свободу мирних зібрань
“Суттєво покращилася охорона громадського порядку під час мирних зібрань ЛГБТІ в Україні. Зокрема, правоохоронні органи успішно забезпечили порядок на маршах рівності ЛГБТІ у Києві, Харкові, Одесі та Кривому Розі”.
Справедливі та сприятливі умови праці
“З весни 2021 року, у медичних закладах 18 регіонів було зафіксовано випадки невиплати заробітної плати працівникам охорони здоров’я. За даними національної профспілки працівників охорони здоров’я, заборгованість із заробітної плати зростала експоненційно і станом на кінець жовтня сягнула приблизно 341 мільйон гривень (13 мільйонів доларів США). Унаслідок цього працівники охорони здоров’я в багатьох регіонах не отримують достатньої заробітної плати, тоді як їхнє навантаження збільшилось через зростання випадків захворювання на COVID-19. Такі умови негативно впливають на соціально-економічні права працівників охорони здоров’я, серед яких більшість складають жінки”.
Крим
"Окупаційна влада Російської Федерації в Криму далі обмежувала основоположні свободи та громадянський простір, зокрема, свободу мирних зібрань через застосування виняткових заходів надзвичайного характеру у зв’язку з COVID-19. 4 вересня російська поліція заарештувала щонайменше 54 чоловіків та трьох жінок у Сімферополі після стихійного зібрання біля управління ФСБ у відповідь на затримання п’яти кримських татар. Згодом 47 людей було визнано винними в «порушенні правил поведінки під час надзвичайної ситуації» та оштрафовано. Аналогічні інциденти сталися 11, 25 та 29 жовтня 2021 року, коли поруч із будівлею суду в Сімферополі російські поліцейські затримали 69 чоловіків, які намагалися взяти участь у судових засіданнях у справах "Хізб ут-Тахрір".
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!