Жертвами Голодомору могли стати 10,5 мільйона українців – історик

Жертвами Голодомору могли стати 10,5 мільйона українців – історик

Жертвами Голодомору могли стати 10,5 мільйона українців – історик
. УНІАН

Жертвами геноциду, організованого комуністичним режимом у 1932-1933 роках, могли стати 10,5 мільйона мешканців України та інших територій СРСР.

Про це під час брифінгу "Реальні факти підрахунку жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 років" 25 листопада повідомив голова Міжнародної асоціації дослідників Голодомору-геноциду, завідувач кафедри історії світового українства Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор Володимир Сергійчук.

Як розповів історик, таким висновкам передувало сім комплексних досудових експертиз. Ці матеріали лягли в основу книги "Геноцид українців 1932-1933".

Читайте також: У Києві презентували посібник про Голодомор для вчителів. Про що у ньому ідеться

"Я один із тих, хто взявся досліджувати цю справу. Ознаки геноциду полягають у свідомих діях влади — серед них: вилучення продовольства, заборона виїзду, приховування правди, заборона приймати допомогу із заходу і припинення українізації. Жодна інша нація таких репресій не зазнавала", – розповів професор.

За словами Сергійчука, завдяки документам, зробленим на основі первинних документів, вдалось встановити, що у межах України смертність українців сягла позначки у 9 мільйонів 100 тисяч.

"Ця цифра буде уточнюватись, але коли беремо перепис 1926-го року, то бачимо, що на теренах РФ українцями визнали себе 7 мільйонів людей. У межах Краснодарського краю, колишнього, зафіксовано переписом 1926-го року 1 мільйон 583 тисячі українців, тобто вони після Денікінських зашпорів не побоялись сказати, що вони українці. На Кубані були ті ж самі репресії і виселення", – зазначив історик.

Відтак із ураховуванням комплексної історико-криміналістичної експертизи, смертність українців у 1932-1933 роках становить 10 мільйонів 500 тисяч.

"Ще треба велику роботу проводити , щоб встановити усі жертви. “Понад тисячу ям, братських могил, де помирали люди у той період були в Україні. Ці поховання й досі не досліджені. В Україні за часи Незалежності не досліджено жодного такого поховання за часів Голодомору", – сказав історик.

Читайте також: Мільйони жертв та двадцять два місяці голоду. Факти про Голодомор

Генеральна директорка Національного музею Голодомору-геноциду Олеся Стасюк додала, що у 2019-2020 роках була проведена низка комплексних судових експертиз завдяки новим методикам і участі експертів. Серед них були політологи, історики, медики, криміналісти, яким вдалося дослідити, що за 1932-1933 роки комуністичний тоталітарний режим знищив 10, 5 мільйонів українців, які проживали як на території України, так і за її межами.

"До цього йшлося про різні цифри: починаючи з 1934 року, різними дослідниками, дипломатами, які звітували у свої представництва, у свої країни, цифри були від трьох з половиною до 16 мільйонів. І ці всі моменти враховані у цих експертизах, бо ми бачимо що ті самі Птуха, Осадкін і Хоменко — статистики й демографи тих часів — показували втрати по Україні 7 — 7,8 мільйона. І це в той час, коли комуністичний режим приховував і Сталін особисто намагався приховувати, фальсифікували статистику, щоб не проказати втрати по Україні", – підсумувала вона.

Читайте і дивіться також: "Діти, не будьте голодні". Що розповідали своїм родичам жертви Голодоморів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок