У Києві презентували посібник про Голодомор для вчителів. Про що у ньому ідеться

У Києві презентували посібник про Голодомор для вчителів. Про що у ньому ідеться

У Києві презентували посібник про Голодомор для вчителів. Про що у ньому ідеться
. Фото: Суспільне

У Музеї Голодомору в Києві 23 листопада презентували навчальний посібник для вчителів "Голодомор 1932–1933 років — геноцид української нації" для вчителів шкіл.

Його підготували співробітники Інституту дослідження Голодомору. Посібник містить документи, фотографії, статистику та мапи і охоплює широкий спектр тем, які розкривають передумови, хід та наслідки Голодомору, передає кореспондентка Суспільного.

Підручник зокрема містить теми: національно-визвольна боротьба 1917-1921 років, масовий штучний голод 1921-23 років, політика комуністичного тоталітарного режиму напередодні геноциду, організатори, виконавці та механізм вчинення Голодомору, причини на наслідки масового штучного голоду, наслідки та засудження злочинів тоталітарного режиму.

Директорка Інституту дослідження Голодомору-геноциду, докторка історичних наук Світлана Маркова зазначила, що над посібником працювали 14 провідних українських вчених, науковців, викладачів.

"Фактично ми маємо презентовані наукові дослідження наших науковців, які вони готували протягом не одного десятка років. Це сублімовані знання, які ми хочемо ретранслювати сьогодні для українського громадянського суспільства. Посібник складається з 19 розділів", – зазначила вона.

Примірники розіслали у вищі навчальні заклади, у школи, у коледжі. Загалом зараз наклад — 500 примірників.

"На тепер маємо уже понад 40 відгуків. Зокрема, є пропозиція підготувати аналогічний посібник для викладачів вишів, а також підготувати для учнів. На наступний рік ми зможемо видати друге видання, доповнити і буде враховуватися відповідні теми, які викладають у вищих навчальних закладах", – додала Маркова.

Посібник для вчителів можна отримати безкоштовно, для цього вчителі мають зареєструватися на сторінці Інституту дослідження Голодомору у Фейсбук.

Інна Шугальова, наукова співробітниця Інституту дослідження Голодомору, розповіла, що шкільний підручник за 10 клас, який має розкривати одну із центральних тем дослідження Голодомору – геноциду, не охоплює весь спектр подій.

"Тому Інститут дослідження став ініціатором включення до змісту нашого посібника таких принципових тем, як творення "нової людини" та доктринація свідомості молоді і дітей в 1920-ті роки; дискурс про громадянське суспільство, де досліджується, як ламалося традиційне українське суспільство, як знищувався менталітет, який виховуватися і культивувався сотнями років, як комуністичний тоталітарний режим почав чавити українську молодь. Остання тема присвячена наслідкам, тобто ми зараз відчуваємо на собі тут трагедію, через яку пройшли наші родини, наскільки воно на підсвідомому рівні цей біль відклався. Ми намагалися викладати ці теми так, щоб зацікавити і вчителів, і учнів. Тому посібник наповнений ілюстраціями, картами”, – розповіла вона.

Читайте також: Мільйони жертв та двадцять два місяці голоду. Факти про Голодомор

Василь Марочко, провідний науковий співробітник Інституту дослідження Голодомору, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, д.і.н., професор, керівник Центру досліджень геноциду українського народу, працював для цього посібника над двома темами: територія Голодомору, і хлібозаготівлі.

"До теми хлібозаготівлі маємо ставитися дуже уважно, тому що "хлібозаготівлі" за своїм лінгвістичним походженням може справити враження, що держава дбала і заготовляла хліб. А хлібозаготівлі — це система свідомого позбавлення хліба, продовольства, майна і зрештою життя. У хлібозаготівлях є дія з наміром вчинити акт геноциду", – розповів він.

Марочко додав, що посібник можна не лише на уроках історії використовувати, а й на уроках права і біології, адже тут є антропологічні матеріали, соціо-антропологічний аспект.

"Цей посібник створювався на громадських засадах. Але я гадаю, що це має бути замовлення Міністерства освіти і Інституту пам'яті, який має збільшити наклад", – додав він.

Читайте і дивіться також: "Діти, не будьте голодні". Що розповідали своїм родичам жертви Голодоморів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок