Лікар розповів, як Ізраїль бореться з COVID-19 і чи потрібна бустерна доза

Лікар розповів, як Ізраїль бореться з COVID-19 і чи потрібна бустерна доза

Ексклюзивно
Лікар розповів, як Ізраїль бореться з COVID-19 і чи потрібна бустерна доза
АР

Світовим лідером за кількістю вакцинацій став Ізраїль — зараз в країні третю "бустерну" зону отримали вже більше людей, ніж в Україні — першу. Як масова вакцинація вплинула на поширення коронавірусу в країні, що може стати найкращим захистом від хворобу та чому важливо робити щеплення дітям в ефірі Українського радіо розповів лікар-анестезіолог медцентру “Рамат Авів” Борис Бриль.

Яка наразі епідемічна ситуація в Ізраїлі?

Ситуація з коронавірусом з березня 2021 року в Ізраїлі дуже хороша, з того часу, як пройшла масова вакцинація. Є окрема кількість хворих й вона може доходити до 15 тисяч на добу також. Але треба розмежовувати: отримала людина позитивний ПРЛ-тест або є симптоматично тяжкохворою. Якщо говорити про позитивні ПЛР-тести, то на добу було 15 тисяч, а якщо говорити про госпіталізації, то їх мінімально — до 100-150 осіб на добу на весь Ізраїль. Адже небезпека коронавірусу не в тому, що є позитивний тест, а в тому, що ця хвороба має високу смертність та ускладнення після того, як люди перехворіла.

Тому з березня Ізраїль перебуває в стабільній ситуації. Хворі є і вони будуть завжди, адже немає ані ліків, ані вакцини, яка б захищала від коронавірусу на 100 %. Але завдяки наявній вакцині Ізраїль пройшов хвилю тяжкохворих і хвилі як такої не було взагалі.

70 % тяжкохворих людей та тих, хто померли, - це невакциновані. Серед вакцинованих людей пішли ті, в кого були тяжкі супутні захворювання, або дуже поважний вік - більше 80 років. Але таких людей лише 30 % (серед померлих - прим.ред.). Й хоча всього в Ізраїлі вакциновано 67 % всього населення, слід розуміти, що в нас дуже багато дітей, тому якщо їх виключити, то вакциновано 95-98 % всього дорослого населення.

Чому потрібно вакцинувати дітей?

Основна кількість дітей на сьогодні хворіють абсолютно безсимптомно, але вони переносять хворобу. Ми вакцинуємо дітей, тому що що більше вірус буде переноситися, то більше буде мутацій, які будуть “обходити” імунну відповідь людини, навіть вакцинованих чи тих, які перехворіли. Через цю причину йде вакцинація дітей, не зважаючи на те, що діти в основному — безсимптомні люди, які лише мають позитивні ПЛР-тести. Катастрофа в тому, що мутації, які можуть виникнути, можуть вражати більше й дітей, й вакцинованих людей, й тих, хто перехворів, та мати більшу смертність.

Скільки людей вже отримали "бустерну дозу"?

Дослідження показали, що вона ефективна і підвищує ефективність імунітету щодо продукування антитіл до коронавірусу. Відповідно, було прийняте рішення про бустерну дозу. Дослідження показали, що це безпечно і треба зробити. Весь Ізраїль пішов й зробив, тому що в нас слухають лікарів. В Ізраїлі трьома дозами вакциновано вже більше людей, ніж в Україні однією.

Щодо побічних ефектів від вакцини — температура, ломота в тілі, слабкість — то щодо перших двох та бустерної дозах особливої різниці немає. А щодо смертності, то мені в Україні так часто розповідають, що "в знайомого знайомого хтось помер", що здається, ніби вже мала б половина країни померти після вакцинації. Але цього не сталося. В Ізраїлі цього немає і у всьому світі також немає, але в Україні — є. Це, як мінімум, дивно.

Чи можна переконати антивакцинаторів зробити щеплення?

Люди мають базове право — свободу. Й не можна заборонити людині бути ідіотом, якщо вона цього хоче. Є категорія людей, яким не важливо, що відбудеться. Як може людина при здоровому глузді, пам’яті, адекватна, яка має право підписувати документи розповідати, що коронавірус розпилюють з літаків. Таким людям не вийде розповідати про жодні медичні аргументи.

В Україні як прості люди, так і політики ні в чому не винні. Водії, науковці, фізики можуть не знати медицину, тому кожна особа має підійти до свого лікаря, який має надати йому повну інформацію у сфері медицини. Але цього не відбувається: лікарі у вас не читають новітні дослідження, то вони також розповідають всілякі нісенітниці, які їм хтось розповідає на лавці чи кухні. Якщо лікарі не можуть зрозуміти, то як мають зрозуміти звичайні люди? Й поки не буде покарань в сфері охорони здоров'я, це все буде продовжуватись.

Чому в Європі багато хворих на COVID-19?

У Франції не так багато вакцинованих людей. Але якщо подивитися статистику Німеччини, то там дуже великий приріст хворих, але основна смертність припадає саме на невакцинованих. Вони лише зараз зайшли у хвилю ПЛР-тестів, перший тиждень-два будуть більше помирати люди вакциновані, але протягом місяця-двох вперед вирвуться невакциновані. Адже вакциновані люди, які помирають, - це в основному літні особи або тяжкохворі. В них протікання коронавірусу блискавичне, такі люди не лежать місяць. А невакциновані, які починають хворіти, - це здебільшого молоді люди або здорові. Тому в перші дні помирають ослаблені вакциновані, тому ми бачимо 80-90% вакцинованих серед померлих, а потім ситуація вирівнюється.

Про ситуацію щодо боротьби з коронавірусом в Україні

Україна знаходиться на першому місці у світі по смертності, якщо рахувати за кількістю населення. Індія навіть поруч не стояла, адже там, скажімо, мільярд населення, що в 30 разів більше за Україну. Якщо 600 (орієнтовна цифра померлих щодня від коронавірусу в Україні - прим.ред.) помножити на 30, то це якби в Індії щодня помирало 1800 людей. Ситуація в Україні катастрофічна, потрібно приспускати прапори, адже в країні має бути траур весь цей час.

З іншого боку, багато українців - молодці, адже носять маски, намагаються щось зробити. У вас також є частина лікарів, які здійснюють неймовірну працю в підготовці до пандемії. Люди пішли вакцинуватися в більшій кількості.

Що робити, аби знизити смертність від коронавірусу в Україні?

По-перше, слід ввести обмеження: вам необхідні локдаун та вакцинація. Це пов’язано з тим, що почався навчальний рік і ми говорили про те, що в кінці жовтня почнеться зростання кількості хворих. Адже треба розуміти епідеміологічні характеристики самого захворювання: людина спочатку підхоплює хворобу, а симптоми починає відчувати лише через 11 днів. Весь цей час вона ходить і всіх заражає і ті люди, яких вона заразила, також через 11 днів починають відчувати коронавірус. Тому країна виходить на пік через два місяці після того, як відбулося масове спілкування людей. Школярі заражали один одного в школі і приносили хворобу додому.

Що стосується центрів вакцинації, то, слава Богу, вони у вас забиті. Додаткові центри вакцинації слід відкривати навіть в кожному кіоску. Про те, що вакцина зберігається неправильно, - не вірно. Вона може бути розморожена протягом 4-5 днів і це не проблема.

Також краще не зачиняти ресторанів, хай люди просто носять маски у приміщенні і це скоротить передачу вірусу. Адже маска - не стовідсотковий захист, але все ж додатковий захист для людей. Потрібно провітрювати приміщення, обмежити непотрібну кількість контактів. Наприклад, не варто святкувати 80-ліття мами в неї, бо ви її просто вб’єте.

Я, як платник, податків не хочу, аби людина за своїм бажанням витрачала мої кошти. Адже якщо вона не хоче вакцинуватися - це її бажання, а моє прагнення як платника податків - аби мої гроші не йшли на реалізацію бажань цієї людини. Чому я, наприклад, маю спонсорувати коньяк для когось, хто хоче його випити?

Плюс слід розуміти, що існують мутації. Вакцинована людина переносить хворобу, але значно меншу кількість днів й з набагато меншим вірусним навантаженням. Це призводить до значно меншої кількості мутацій.

Що дає кращий захист — перехворіти та вакцинуватися

Найкращий захист від коронавірусу — якщо людина перехворіла та вакцинувалася. Тому за рекомендаціями всього світу, щойно людина перехворіла, одужала та вся симптоматика пройшла, слід одразу вакцинуватися. Це - найсильніший захист. Тобто якщо ви перехворіли безсимптомно, ПЛР-тест негативний, то через тиждень, на мою думку, варто йти вакцинуватися.

Також в Україні варто дозволити бустерну дозу, це зменшить навантаження системи охорони здоров’я.

Що відомо

  • Більшість європейців підтримують паспорти вакцинації проти COVID-19.
  • Більшість країн Європи відкриті для щеплених від COVID-19 українців. Подорожувати до них можна з сертифікатом вакцинації та/або негативним тестом на коронавірус SARS-CoV-2.
  • Кількість випадків COVID-19, зареєстрованих у країнах світу, сягнула понад 255,19 мільйона випадків, через ускладнення хвороби померли більш як 5 мільйонів людей. Про це свідчать дані, оприлюднені американським університетом Джона Гопкінса. За даними дослідників, від початку пандемії COVID-19 спричинив смерть більш як 5 мільйонів 124 тисяч людей. Одужати від захворювання вдалося 231,1 мільйона осіб.

Читайте також

Уникнути ще 690 тисяч смертей. Як працює колективний імунітет і чому без вакцинації він неможливий

Плато захворюваності та адаптивний карантин. Чого очікувати від епідемії COVID-19 надалі

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди