"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан
Суспільне Полтава

День Гідності і Свободи в Україні відзначають із 2014-ого. Його затвердили указом п’ятого президента Петра Порошенка. Це – на честь початку 21 листопада двох революцій: Помаранчевої та Революції Гідності. Остання у Києві почалася восени 2013-го, бо уряд відклав підписання угоди про асоціацію з Європейським Союзом. Протест мав бути мирним, а за три місяці проти мітингарів застосували вогнепальну зброю. Загиблих у Києві стали називати Небесною Сотнею. У Полтаві Революція Гідності почалася майже одночасно, обійшлося без загиблих.

21 листопада 2013-гона столичний Майдан Незалежності вийшло близько тисячі людей. Це зробили на знак протесту щодо відкладення угоди про асоціацію з ЄС. Між учасниками акції та силовиками сталися перші сутички.

Наступного дня на протест вийшли і полтавці. Зібралися біля обласної адміністрації.

"Коли пролилася кров, я одразу уявила собі, що це могло б бути у Полтаві. Ось моя дитина малює квіти на асфальті, і в цей час приходить спецназ і за розпорядженням влади їй завдають якоїсь шкоди. Для мене це був якийсь поштовх", – говорить учасниця полтавського Євромайдану Рената Щербань.

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан
Учасники полтавського Євромайдану. фото надане В. Маслак

"Основна маса людей були інтелігенти, з вищою освітою, інженери, будівельники, лікарі, студенти. Не можна було передати цей душевний і моральний стан, який нас охоплював. І ми з великою радістю ішли сюди. Ми йшли сюди не як на революцію, а як на свято, що люди нарешті пробудилися", – каже учасниця полтавського Євромайдану Віра Маслак.

Уже 30 листопада на площу до Полтавської ОДА вийшло приблизно вісімсот людей із плакатами та прапорами України і Євросоюзу. Це – реакція полтавців на розгін Євромайдану, який відбувся вночі у Києві. 4 грудня на площі встановили намет.

"Я кожний день наприкінці Майдану чи на початку, як виходило, співала "Молитву за Україну", цей духовний гімн України на музику Миколи Віталійовича Лисенка. Я йшла і дійсно у цей час я молилася", – розповідає учасниця полтавського Євромайдану Рената Щербань.

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан
Євромайдан у Полтаві. фото С. Пустовіта

Мітингувальники влаштовували пікети з вимогою до уряду відправити увідставку тодішнього президента Віктора Януковича.

"Виставили силовиків. Я не назвала б їх силовиками. То були діти. У них навіть взуття зимового не було, вони стояли у звичайних туфельках у 25-градусний мороз. І ми підходили до цих дітей і говорили: "Хлопці, яку б вам команду не надавали, ви наші сини, не дивлячись на те, що зараз налаштовують силові структури проти народу. І дехто з них кивали головою і прикривали очі, що вони згодні з цим", – говорить учасниця полтавського Євромайдану Віра Маслак.

Новий рік та Різдво мітингувальники зустріли на площі. Зайняли частину приміщення облради.

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан
Учасники полтавського Євромайдану у сесійній залі облради. фото надане В. Маслак

"Мінявся настрій, оця тривога якось наростала. На Різдво, я пам’ятаю, що ми колядували на Майдані", – каже Рената Щербань.

"Ми стояли усі на центральному вході (ОДА – ред.) і хотіли вже хлопці ламати двері, заходити на центральний вхід. Я на східцях там стояла. І чую оклик: "Жінки, відійдіть, чоловіки – підтисніться". Я кажу: "Ні, я не відійду нікуди". Потім хтось закликав бігти до дверей сесійної зали. Я побігла заразом з усіма. У сесійній залі уже почали організовувати теж громадські заходи. Політичною просвітою займалися, культурною просвітою, організовували концерти", – говорить Віра Маслак.

19 лютого також влаштували протестні акції: перекривали рух в центрі міста, пікетували будівлі ОДА, СБУ та МВС. Охороняти приміщення обласної адміністрації тоді прибули дві сотні силовиків.

"Мене лежачу били по спині": що відомо про полтавський Євромайдан
Учасники полтавського Євромайдану у сесійній залі облради. фото надане В. Маслак

"Я підійшла, думаю: "Зараз в одного попрошу, щоб він зупинився, я його зупиню". У мене жодних намірів, не було ніякої зброї. Він (правоохоронець – ред.) мене ударив цією дубинкою поліцейською, тоді ще міліція. Я пам’ятаю, що я упала на сходинки. І ще кілька людей цих, спецназівців, вони бігли і вже мене лежачу били по спині", – розповідає Рената Щербань.

"Основний неприємний випадок, який був уже наприкінці Майдану, – це коли розганяли усіх. І ми розташувалися прямо під кафе, на вході. Ковдри хтось захватив, ліки розклали, тому що уже почали приводити то з розбитим носом, то з розбитим вухом, то з розбитою головою людей. І ми їм там надавали допомогу", – каже Віра Маслак.

До завершення події у Полтаві підійшли наприкінці лютого, коли Верховна Рада відсторонила від виконання обов’язків президента Віктора Януковича. 23 лютого полтавці почали розбирати барикади на площі.

На початок