Вибори грошей, «договірняка» і без Ляшка: що відомо про кампанію за округом Полякова

Вибори грошей, «договірняка» і без Ляшка: що відомо про кампанію за округом Полякова

Вибори грошей, «договірняка» і без Ляшка: що відомо про кампанію за округом Полякова
ФОТО: Суспільне Чернігів

Другі проміжні вибори за два роки – 27 березня 2022 року на Чернігівщині знову обиратимуть нардепа. На цей раз за 206 виборчим округом, який після смерті Антона Полякова залишився без народного обранця.

Поки що про намір брати участь у виборах заявив один кандидат. Хто він, який перебіг виборів прогнозують політичні експерти, та чому цю кампанію асоціюють як із протистоянням УДАРу та «Слуги народу», так і з виборами грошей і «договірняка» — далі у матеріалі.

Що відомо про 206 округ та його депутатів?

До складу 206 виборчого округу входять Новозаводський район Чернігова та колишні Чернігівський (у межах, які були до укрупнення, — ред.) і Ріпкинський райони. У 2012 та 2014 рр. тут перемагав нинішній міський голова Чернігова Владислав Атрошенко. У 2016 – київський забудовник Максим Микитась, якого тоді активно підтримував Атрошенко. В 2019 році традиція перемоги на 206 окрузі Атрошенка, або його людини, перервалась. Нардепом став Антон Поляков, який тоді був кандидатом від «Слуги народу». 8 жовтня 2021 року Поляков помер у Києві – йому стало зле в таксі. У крові нардепа окрім алкоголю, знайшли метадон та димедрол. 29 жовтня ЦВК призначила проміжні вибори.

Хто вже оголосив про намір піти за 206 округом, а хто збирається

Станом на 11 листопада про плани брати участь у виборах за 206 округом оголосив один кандидат – Сергій Гарус. Його біл-борди почали з’являтися на території округу близько тижня тому.

Біл-борд кандидата Сергія Гаруса
Біл-борд кандидата Сергія Гаруса. ФОТО: Facebook

Зроблені вони у стилістиці партії Атрошенка «Рідний дім» і це Гарус пояснює так.

«У них лелеки статичні, вони стоять. А мої активні і летять до рідного краю», — каже Гарус і додає – йтиме на вибори самовисуванцем.

«На мажоритарці треба обирати місцевих, а не «парашутистів», чи підлеглих місцевих «царьків»», — сказав Гарус Суспільному.

Раніше Гарус був частиною команди нинішнього міського голови Чернігова. Після перемоги Атрошенка на виборах у 2015 році, певний час очолював КП «Паркування і ринок».

В 2016 році на проміжних виборах за 206 округом він був кандидатом від БПП і набрав 0,48% голосів. Згодом виграв вибори на посаду голови Іванівської ОТГ, яку очолював до 2020 року.

Братиме участь у виборах за 206 округом і партія Владислава Атрошенка «Рідний дім», яка влітку підписала меморандум про співпрацю з УДАРом мера Києва Віталія Кличка.

Владислав Атрошенко
Владислав Атрошенко. ФОТО: Facebook

Про такі плани Атрошенко заявив ще 19 жовтня, однак прізвища кандидата не назвав.

Вірогідність своєї участі у виборах оцінив так.

«Вірогідність є на будь-який процес. От навіть монетку якщо кинуть, то є вірогідність, що вона впаде на ребро. Але вона дуже низька», — сказав Атрошенко у коментарі Суспільному.

Найімовірніше, кандидатом від «Рідного дому»/УДАРу стане секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако. На минулому тижні його обрали керівником Чернігівського обласного осередку партії Кличка.

Олександр Ломако
Олександр Ломако. ФОТО: Facebook

Він – один із найближчих соратників Владислава Атрошенка, був директором телеканалу «Дитинець» (який у власності структур міського голови Чернігова, – ред.), у минулому скликанні міськради був заступником міського голови Чернігова.

Як розповідають джерела Суспільного, піти за 206 округом йому запропонував Владислав Атрошенко.

Розглядалися й інші кандидатури – депутатів Чернігівської міськради від «Рідного дому» Андрія Дериземлі і В’ячеслава Летути та начальника міського управління ЖКГ Ярослава Куца.

Сам Ломако на запитання про участь у виборах відповів так.

«Процес висування кандидатів почнеться в кінці січня. Тоді і стане відоме прізвище кандидата. Єдине, що можу сказати - це буде спільний кандидат від двох політичних партій – «Удар» та «Рідний дім». Також, не виключаю підтримки цього кандидата і деякими іншими політичними партіями. Нашій команді добре знайомий цей округ, адже Владислав Атрошенко перемагав на ньому в 2002 (тоді округ мав інші межі, – ред.), 2012 та 2014 роках, тому і зараз ми налаштовані на перемогу».

«Я думаю, Ломако не горить бажанням йти за 206 округом. Однак, судячи з того, що йому довелося очолити обласну організацію УДАРу і, як він сказав в інтерв’ю,«виконувати доручення Владислава Анатолійовича із розвитку мережі», так і тут може статися, що скаже Владислав Атрошенко. І йому не буде куди діватись», – говорить член асоціації професійних політконсультантів України Віктор Віниченко.

Віктор Віниченко
Віктор Віниченко. ФОТО: Facebook

206-й без Ляшка

Точно не піде на ще одні вибори за мажоритарним округом голова Радикальної партії Олег Ляшко. Про це він сам сказав в інтерв’ю Наталії Влащенко.

Олег Ляшко
Олег Ляшко. ФОТО: Facebook

«Я особисто – ні. Партія, я думаю, братиме участь, бо це наша область базова. Немає сенсу, вибори скоро. Я вважаю, що будуть дострокові парламентські вибори. І для чого мені йти по округу? Я вважаю, що це була моя помилка, коли я пішов по округу Давиденка (мова про проміжні вибори за 208 округом у 2020 році. Тоді Ляшко програв Анатолію Гуньку, який йшов від «слуг», – ред.). Я лідер політичної сили. Для чого мені самому залазити через боковий вхід? Я зайду через центральний вхід як лідер партії, яка перемогла на виборах».

Співрозмовники Суспільного в обласному осередку Радикальної партії називають ще одну причину, через яку Ляшко не хоче балотуватися за 206 округом.

«Це поганий бекграунд для самого Ляшка. Вдруге йти за округом померлого нардепа (проміжні вибори за 208 округом відбувалися через смерть Валерія Давиденка, –ред.). Ми не хочемо йти по трупах», — каже співрозмовник і додає – витрачати гроші та ресурси за півтора роки до чергових виборів, Ляшко також не хоче.

Водночас, «радикали» можуть і взагалі не висувати кандидатів за округом, а підтримати кандидата від «Рідного дому»/УДАРу (аналогічно як Атрошенко підтримував Ляшка за 208 округом, — ред.).

Що з рештою кандидатів?

Про наміри участі у виборах за 206 округом заявили також у «Європейській солідарності».

«Кандидат буде 100%. Зараз коментувати це рано, рішення буде приймати з’їзд», – сказав голова обласного осередку ЄС Олександр Мисник.

Неофіційно такими кандидатами називають колишнього голову Чернігівської райради Олександра Ларченка та депутатку Чернігівської міськради від ЄС Марину Рейко.

Марина Рейко
Марина Рейко. ФОТО: Facebook

У 2019 році вона йшла за 206 округом як самовисуванка із гаслом «Йду драконити Раду» і набрала 4,84% голосів. А Ларченко, який балотувався тоді від «радикалів», набрав 6,91%.

Джерела Суспільного не виключають, що Марина Рейко може піти за округом і як самовисуванка. Сама Рейко це не коментує і розповіла, що «можливо, краще для партії (ЄС, – ред.) буде висунути кандидата всеукраїнського рівня».

Збираються брати участь у виборах і партії «Батьківщина» та «Наш край», однак кандидатів досі шукають. Тим часом на території 206 округу почав працювати благодійний фонд нардепа і співзасновника «Нашого краю» Сергія Шахова. Як вже повідомляло Суспільне, людям пропонують написати заяви на отримання матеріальної допомоги, а в анкетах просять вказати досвід роботи у виборчих комісіях та адресу виборчої дільниці, на якій вони голосують.

Зовсім немає ясності із кандидатом від «Слуги народу». Зі слів нардепа від президентської фракції Сергія Гривка, процес обговорення ще триває.

Сергій Гривко
Сергій Гривко. ФОТО: Facebook

«У нас кандидат ще не визначився. В партії є бажання перемагати. Є як місцеві, так і немісцеві кандидати. Єдине, що можу сказати – у чутках навколо кандидата від «Слуги народу», які зараз є, є певна доля правди», – сказав Сергій Гривко.

В чутках, про які сказав Сергій Гривко, були прізвища депутатів облради від «слуг» Івана Дементова та Дмитра Іванова. Зараз найактивніше обговорюють ще одного обласного депутата зі «Слуги народу» – Віталія Свириденка. Він брат міністра економіки Юлії Свириденко.

Віталій Свириденко
Віталій Свириденко. ФОТО: Facebook

«Не з місцевих – зараз шукають людину, яка реально зможе перемогти на окрузі», – каже джерело у «Слузі народу».

Ще одним ймовірним кандидатом за 206 округом співрозмовники називають колишнього голову Чернігівської ОДА Андрія Прокопенка. Після звільнення з посади, спричиненого конфліктом в обласному осередку «Слуги народу», він приєднався до «Української стратегії Гройсмана» і зараз сам активно критикує політику команди Зеленського. Суспільне звернулося до нього з коментарем, Прокопенко попросив опублікувати його без скорочень.

Андрій Прокопенко
Андрій Прокопенко. ФОТО: Facebook

«Рішення про участь партії в виборах буде приймати з’їзд. Нагадаю, що висування кандидатів у депутати партіями закінчується за сорок днів до дня голосування. Нині більш важливими є інші питання: чи була смерть Антона Полякова політичним вбивством? Нардеп Анна Скороход заявила, що Антона Полякова було вбито і її жодного разу не допитували у справі про його смерть. Хто вбив? Чому його вбили? Влада повинна дати чіткі та вичерпні відповіді людям, які за нього голосували. Говорити ж про вибори,поки не встановлена правда щодо смерті Антона Полякова, вважаю аморальним».

Вибори грошей і «договірняка»

Такою, прогнозує Віктор Віниченко, буде кампанія за 206 округом. І пояснює це так.

«Я не виключаю появу тут людей, які фінансово ресурсні і які захочуть отримати мандат і отримати можливості в бізнесі. Також мені здається, що ці вибори будуть виборами «договірняків». Це означає, що вибори будь-кого будуть домовлені з Офісом президента», –каже він.

Віктор Віниченко
Віктор Віниченко. ФОТО: Facebook

Співрозмовники в «Рідному домі» вважають – перемога за 206 округом реально важлива лише для «Слуг народу» та Владислава Атрошенка.

Читайте також:

Ломако пояснив, чому обшуки СБУ у Чернігові вони вважають політичним тиском

«Треба розуміти, що готових витрачати великі гроші на кампанію за півтора року до чергових виборів не так багато. «Слугам» треба виграти і показати, що люди їх ще підтримують. А «Рідному дому» – що вони надійний союзник Кличка».

Частково з цим погоджується і Віниченко.

«В якійсь мірі це справедливо. «Слузі народу» не треба втрачати обличчя. І вибори на Черкащині і Херсонщині показують, що Офіс президента ставиться доволі ревниво до виборів в округах. Атрошенко вважає 206 округ своїм особистим активом. Що цікаво, він першим заявив про участь партії у виборах. Людина, що впевнена в своїх силах, вона гучно не заявляє про таке, і така заява може свідчити про те, що проблема з реальним кандидатом існує і у них», — каже він.

Віктор Віниченко прогнозує, активна виборча кампанія на окрузі розпочнеться після 15 січня

«До цього часу ми побачимо кандидатів. Їх не буде багато, не більше двох десятків», — каже він.

Читайте також:

Атрошенко назвав вступ до НАТО «фігнею», а потім пояснив, що мав на увазі

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди