Як дітей Хмельницької громади навчають сортувати сміття

Як дітей Хмельницької громади навчають сортувати сміття

Як дітей Хмельницької громади навчають сортувати сміття
Фото: Суспільне

50 тисяч гривень витратив офіс "Розумне довкілля" на придбання навчальних контейнерів для сортування сміття для сільських шкіл Хмельницької міської територіальної громади. Про це Суспільному розповів керівник офісу Іван Підопригора. За його словами, контейнери у всі навчальні заклади Хмельницького закупили ще два роки тому. Як сортують сміття школярі та дошкільнята в місті та громаді, Суспільне дізнавалося.

Давидковецька загальноосвітня школа отримала свій набір контейнерів для сортування сміття на початку навчального року. Над реалізацією проєкту "Розумне довкілля" в закладі працюють учні-амбасадори разом з однолітками та молодшими школярами на уроках та під час перерв. Один з них, Ярослав Голубчук, каже: "Ми розповідали молодшим класам у вигляді ігор, куди потрібно сортувати пластик, папір".

Інша учасниця Іванна Акімова каже: "Я знала, що треба сортувати, що є різні види пластику, але тоді це не було так розвинуто і не було мотивації".

Директорка школи Оксана Кулик говорить: зараз розсортоване сміття з закладу раз на кілька днів забирає підрядник на утилізацію. Додає: сміття, на якому можна заробити, збирає учнівське самоврядування та здає, як от папір. Каже, планують придбати для школи ще один набір контейнерів.

В закладі дошкільної освіти "Соколятко" у Хмельницькому вихователька Ганна Шашина проводить для середньої групи заняття із сортування сміття: "Окремо ми викидаємо папір. Ми не разом все викидаємо. Папір окремо, скло окремо".

В дитсадку є кілька контейнерів: для органіки, пластику, паперу та батарейок. Туди діти вчаться викидати сміття. За батарейками щомісяця приїздить екобус.

Директорка дошкільного закладу Світлана Губай каже: сортувати сміття своїх вихованців вчать із двох років: "Але там впроваджуються тільки елементи. Починаючи з трьох років – це молодша, середня, старша група – ми вже з ними проводимо більший комплекс роботи: бесіди, зустрічі з представниками екобусу".

В навчально-виховному комплексі №7 Хмельницького сортування сміття впроваджують в шкільну програму з початкових класів. На уроках вчаться сортувати сміття в імітованих паперових контейнерах. На кожному поверсі школи – по кілька контейнерів.

Четвертокласник Роман Ціпко знає про вторинне використання паперу: "Товстий папір, от як від яєць, можна розірвати, розмочити у воді і вийде добре паливо, як дрова".

Четвертокласниці Марія Волошина та Олександра Візняк брали участь в сортуванні сміття на одній з алей в місті. Олександра пригадує: "Там було дуже багато сміття: було скло змішане, маски, серветки і багато пластику". Марія додає: "Якщо розсортувати все правильно, то якісь пластикові пляшки підуть на переробку, папір теж може піти на переробку. І скло так само".

Керівник офісу "Розумне довкілля" Іван Підопригора говорить: на контейнери сортування сміття для всіх шкіл в Хмельницькій громаді витратили 50 тисяч гривень. Навчальним закладам міста, додає, контейнери придбали ще два роки тому: "Це є навчальне сортування, тобто, ми не очікуємо, що школа буде мати з того якийсь зиск, хоча й не забороняємо це робити. Справа в тому, що нас колись не навчали сортувати сміття. Все це робиться з однією метою: коли в місті буде запроваджено роботу сміттєпереробного комплексу, то без якісного сортування на місцях його робота не буде оптимальною".

Додає: навчальний центр поводження з відходами "Гуфі-центр" працює зараз в червоній зоні за умови наявності сертифікату про вакцинацію або негативного ПЛР-тесту для повнолітніх відвідувачів.

На початок