Опалювальний сезон на Херсонщині: як розв'язують проблеми у різних громадах

Опалювальний сезон на Херсонщині: як розв'язують проблеми у різних громадах

Марафон
Опалювальний сезон на Херсонщині: як розв'язують проблеми у різних громадах
Фото: Олена Протопопова/Суспільне.Херсон

Початок опалювального сезону на Херсонщині, кризова ситуація з газопостачанням до закладів соціальної сфери та які альтернативні шляхи опалення впроваджують у різних громадах. Про це у програмі Сьогодні. Головне розказали голови територіальних громад та представники обласної влади. Суспільне підготувало марафон про перебіг опалювального сезону на Херсонщині.

З 49 територіальних громад на Херсонщині у 32 є газифіковані об’єкти. Вони використовують для опалення природний газ частково, каже в. о. директора Департаменту розвитку територій Херсонської обласної державної адміністрації Іван Чорний. На початок поточного опалювального сезону загалом по державі склалася надзвичайна ситуація з постачанням природного газу бюджетним організаціям, газ виріс у ціні в рази - до 35 тис грн за тисячу кубів. Це призвело до кризової ситуації у сфері газопостачання саме бюджетних організацій. Виходячи з кризової ситуації, уряд прийняв низку рішень, які допомогли створити умови для своєчасного початку опалювального сезону.

"Було визначено НАК "Нафтогаз України" як постачальника природного газу для бюджетних організацій з фіксованою ціною без ПДВ - 13 тис. і з ПДВ – 16,8 тис. грн за тисячу кубів. Було доручено газопостачальній організації "Нафтогаз-Трейдинг" виступити єдиним постачальником природного газу для бюджетних організацій. Тому почався перехід бюджетних організацій на договірні відносини з "Нафтогаз-Трейдинг", який забезпечує зараз найнижчу ціну бюджетним організаціям", - каже Іван Чорний.

Голова постійної комісії з питань бюджету і фінансів Херсонської обласної ради Вікторія Гавренкова розказала, на черговій сесії дали додатково 18,4 млн. грн. на оплату комунальних послуг. Це стосується закладів освітньої та медичної сфери, а також гуманітарної та соціальної. Цих коштів буде достатньо, щоб забезпечити безперебійну роботу закладів в опалювальний сезон. Найбільше коштів – 11 млн. отримали освітні заклади.

Скадовський міський голова Олександр Яковлєв говорить, на території їх громади вже під'єднали основну кількість об’єктів соціальної сфери. На 10 листопада не підключені один дитячий садок та одна школа, які опалюються газом.

"По дитсадку річ у тім, що він відноситься до спільної з міською радою котельні. Компанія, яка розглядала укладання договорів, вважала, що міська рада може почекати. Сьогодні (10 листопада – ред.) ми вже подали туди газ і завтра починає працювати п’ятий дитсадок у Скадовську. У школі була проблема технічного плану. Відповідно до меморандуму була домовленість про встановлення ціни в 16 грн. 80 коп. разом з ПДВ і, наскільки мені відомо, всі заклади мали можливість і приєднались до послуги за цією ціною. Це дитсадки, школи, заклади охорони здоров’я", - каже Яковлєв.

Голова Зеленопідської громади Олена Пелешок говорить, у них зараз всі заклади соціальної сфери опалюються. Розпочали із садків, школи протопили перед виходом дітей з дистанційного навчання.

"Населення у нас забезпечується хто чим: хто збирає дрова, хто брикети, хто вугілля. Централізованого опалення у нас немає. Газ для населення дорогий. Вугіллям школи на цей момент забезпечені, але ще підвозиться до 100%. Зараз є поки 60%, бо на складах його немає", - каже Олена Пелешок.

Ситуація, у якій опинилась Зеленопідська громада, не поодинока. Вона – типова. Ринок газу сколихнув ринок твердого палива, говорить Іван Чорний.

"У нас є сигнали від територіальних громад про те, що вже двічі проведення торгів на закупівлю твердого палива не відбуваються, бо постачальники вугілля не відгукуються на ту пропозицію, за якою готова громада купувати. Тут питання своєчасності проведення відкритих торгів. У мене є така інформація, що за результатами, якщо двічі не відбувається процедура закупівлі, то громади будуть закуповувати за прямим договором, де домовлятимуться про ціну. Це - єдиний шлях, як можна вийти із ситуації", - говорить в. о. директора Департаменту розвитку територій.

У Чулаківській територіальній громаді опалюються твердопаливними котлами. Для них закуповують вугілля, дрова, пелети. Однак ціна на них значно зросла, розказує голова громади Олександр Мусієнко.

"У громаді усі заклади опалюються за рахунок залишків минулорічного опалювального сезону. Але ціна, звичайно, дуже б’є , і основне – ціна за електроенергію. Бо, якщо брати минулий тиждень, двічі ХОЕК як єдиний постачальник електроенергії змінював ціну і присилав свої повідомлення. Якщо не зміниться ситуація по моїй територіальній громаді, буду звертатися до голови Херсонської обласної державної адміністрації", - каже Мусієнко.

Держава взяла курс на ринкові відносини у сфері постачання енергетичних ресурсів: природного газу, електричної енергії. Це – незворотний вектор розвитку, такий, як в Європі. Енергетичні ресурси, з яких добувається в процесі їх перетворення електрична енергія, теж мають тенденцію до здорожчання. Тому все це призводить до зростання вартості електроенергії на ринку, пояснив Іван Чорний.

У Присиваській територіальній громаді газової мережі немає. Там встановили котли, які працюють на твердих породах вугілля або на зерновідходах, каже голова громади Сергій Кліщевський.

"У Григорівці садок і амбулаторія опалюються зерновідходами. Котли за грантові кошти встановлені. Зерновідходи нам дають сільгоспвиробники безплатно. Це – сміття, трава, відходи, різна органіка, яка більше ніде не знадобиться. Раніше у фермерів була проблема з утилізацією, а тепер вона вирішилась", - говорить Кліщевський.

Марина Молода.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди