«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині

«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині

Ексклюзивно
«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині
Суспільне Полтава

Вимирання сіл на Полтавщині, як і в Україні, відбувається через комплекс причин. Це, зокрема, зменшення кількості населення загалом, пошук більших доходів та кращих умов праці. Про це Суспільному розповів експерт із місцевого самоврядування та децентралізації Олександр Ісип.

Нині у світі паралельно відбуваються процеси урбанізаціїзростання значення міст у розвитку суспільства, глобалізаціїперетворення певного явища на планетарне, що стосується всієї Землі, цифровізації упровадження цифрових технологій в усі сфери життята інші, говорить Ісип. Те, що у цих умовах села будуть вимирати, вчені передбачили наприкінці минулого століття.

«В Європі реформу децентралізації почали робити у 80-ті роки. Бо стратегічне завдання будь-якої реформи – передбачити майбутні проблеми й сформувати з допомогою управлінських рішень бажаний сценарій майбутнього. А ми просто наздоганяємо життя й пристосовуємось до проблем, що вже стукають в двері…Ми запізнились на 40 років. І тому, частково, децентралізація не дала бажаного ефекту», – каже Ісип.

На думку експерта, на території України за століття відбулося багато змін, які вплинули на кількість населення. Це, зокрема, війни, голодомори, погіршення соціально-економічного стану, падіння доходів тощо. Як наслідок – змінилася статево-вікова пірамідаwikipedia.orgграфічне зображення розподілу населення за статтю та віком, що характеризує склад населення.

«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині
Покинуте село Лисівка, на Полтавщині. Суспільне Полтава

«В Європі ця піраміда правильної форми. Тобто має широку основу. Народжується людей більше ніж помирає. А у нас вона стоїть конусом вниз. Тобто помирає набагато більше ніж народжується. Це означає, що вже зараз молодих менше, ніж старих, а дітей буде ще менше і через 20-30 років нас чекає різке скорочення населення. В сільській місцевості помирає в 2-4 рази більше, ніж народжується. Схожа ситуація і в містах, але приїзд людей на проживання в місто трохи компенсує ситуацію», – говорить експерт.

Зменшення кількості людей у селах також пов’язане з відсутністю соціальної та економічної зацікавленості. Тобто, люди не хочуть будувати хати з глини, шукають гарні доходи та комфортні умови праці. У селі складно працевлаштуватися, каже Олександр Ісип:

«Зараз, якщо молодій людини запропонувати зарплату навіть 30 тисяч гривень, вона все одно поїде з села. Це, насамперед, тому, що молоді хочуть знайти собі кохану людину, пару на все життя, соціалізуватися й постійно перебувати в середовищі собі подібних, навчитися новим професіям, зробити кар’єру. Цього всього немає в більшості також і європейських сіл. Тому, навіть, високою гіпотетичною зарплатою не втримаєш більшість, їм потрібен комфорт і щось значніше для молоді, ніж гроші…».
«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині
В селі Лисівка лишилось 3 пенсіонерки, усім вже за 80 років. Суспільне Полтава

Спрогнозувати майбутнє сіл через 20 років складно, каже експерт, бо все залежить від управлінських рішень. Якщо нічого не змінити села вимруть, говорить Ісип. Рівень народжуваності у громадах продовжує знижуватися, а смертність у кілька разів перевищує ці цифри. Експерт із місцевого самоврядування та децентралізації говорить:

«Є різні сценарії розвитку подій. Наприклад, землі можуть заселити інші люди, яким ця земля буде потрібна. Ми не знаємо, що буде з озерами, річками, а всі поля засівають соняшником. Ситуація із селами – це відображення комплексу проблем. Якщо проблему розглядати одну, ви її ніколи не вирішите. Держава повинна втрутитися у ці процеси».

За словами Олександра Ісипа, для покращення демографічної ситуації у селах потрібно правильно спрямовувати інвестиції. Це, зокрема, гроші від приватних компаній та також із бюджетів різних рівнів.

Читайте також:

Зникаючі села Полтавщини: історія Лисівки та Стрижівщини

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди