«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині

«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині

Ексклюзивно
«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на Полтавщині Суспільне Полтава

Вимирання сіл на Полтавщині, як і в Україні, відбувається через комплекс причин. Це, зокрема, зменшення кількості населення загалом, пошук більших доходів та кращих умов праці. Про це Суспільному розповів експерт із місцевого самоврядування та децентралізації Олександр Ісип.

Нині у світі паралельно відбуваються процеси урбанізаціїзростання значення міст у розвитку суспільства, глобалізаціїперетворення певного явища на планетарне, що стосується всієї Землі, цифровізації упровадження цифрових технологій в усі сфери життята інші, говорить Ісип. Те, що у цих умовах села будуть вимирати, вчені передбачили наприкінці минулого століття.

«В Європі реформу децентралізації почали робити у 80-ті роки. Бо стратегічне завдання будь-якої реформи – передбачити майбутні проблеми й сформувати з допомогою управлінських рішень бажаний сценарій майбутнього. А ми просто наздоганяємо життя й пристосовуємось до проблем, що вже стукають в двері…Ми запізнились на 40 років. І тому, частково, децентралізація не дала бажаного ефекту», – каже Ісип.

На думку експерта, на території України за століття відбулося багато змін, які вплинули на кількість населення. Це, зокрема, війни, голодомори, погіршення соціально-економічного стану, падіння доходів тощо. Як наслідок – змінилася статево-вікова пірамідаwikipedia.orgграфічне зображення розподілу населення за статтю та віком, що характеризує склад населення.

«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на ПолтавщиніСуспільне Полтава

Покинуте село Лисівка, на Полтавщині

«В Європі ця піраміда правильної форми. Тобто має широку основу. Народжується людей більше ніж помирає. А у нас вона стоїть конусом вниз. Тобто помирає набагато більше ніж народжується. Це означає, що вже зараз молодих менше, ніж старих, а дітей буде ще менше і через 20-30 років нас чекає різке скорочення населення. В сільській місцевості помирає в 2-4 рази більше, ніж народжується. Схожа ситуація і в містах, але приїзд людей на проживання в місто трохи компенсує ситуацію», – говорить експерт.

Зменшення кількості людей у селах також пов’язане з відсутністю соціальної та економічної зацікавленості. Тобто, люди не хочуть будувати хати з глини, шукають гарні доходи та комфортні умови праці. У селі складно працевлаштуватися, каже Олександр Ісип:

«Зараз, якщо молодій людини запропонувати зарплату навіть 30 тисяч гривень, вона все одно поїде з села. Це, насамперед, тому, що молоді хочуть знайти собі кохану людину, пару на все життя, соціалізуватися й постійно перебувати в середовищі собі подібних, навчитися новим професіям, зробити кар’єру. Цього всього немає в більшості також і європейських сіл. Тому, навіть, високою гіпотетичною зарплатою не втримаєш більшість, їм потрібен комфорт і щось значніше для молоді, ніж гроші…».
«Якщо платити молоді по 30 тисяч, вони все одно виїдуть», – експерт про села на ПолтавщиніСуспільне Полтава

В селі Лисівка лишилось 3 пенсіонерки, усім вже за 80 років

Спрогнозувати майбутнє сіл через 20 років складно, каже експерт, бо все залежить від управлінських рішень. Якщо нічого не змінити села вимруть, говорить Ісип. Рівень народжуваності у громадах продовжує знижуватися, а смертність у кілька разів перевищує ці цифри. Експерт із місцевого самоврядування та децентралізації говорить:

«Є різні сценарії розвитку подій. Наприклад, землі можуть заселити інші люди, яким ця земля буде потрібна. Ми не знаємо, що буде з озерами, річками, а всі поля засівають соняшником. Ситуація із селами – це відображення комплексу проблем. Якщо проблему розглядати одну, ви її ніколи не вирішите. Держава повинна втрутитися у ці процеси».

За словами Олександра Ісипа, для покращення демографічної ситуації у селах потрібно правильно спрямовувати інвестиції. Це, зокрема, гроші від приватних компаній та також із бюджетів різних рівнів.

Читайте також:

Зникаючі села Полтавщини: історія Лисівки та Стрижівщини

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди