Збільшення витрат, зміна клімату та коронавірус. Чому стрімко зростають ціни на харчові продукти

Збільшення витрат, зміна клімату та коронавірус. Чому стрімко зростають ціни на харчові продукти

Збільшення витрат, зміна клімату та коронавірус. Чому стрімко зростають ціни на харчові продукти
Фото: agronews.ua

Ціни на харчові продукти у світі рекордно зростають. Про те, з чим це пов'язано та наскільки це загрозливий процес в етері Українського радіо прогнозує економіст інвестиційного департаменту продовольчої та сільськогосподарської організації Організації об'єднаних націй (FAO) Андрій Ярмак.

З чим пов'язані показники зростання цін на харчові продукти у світі

"Дуже давно не було такого стрімкого зростання цін на харчові продукти, але це не означає, що доходи виробників цих продуктів також зростають. Парадокс у тому, що також зростають і витрати на їхнє виробництво. Основна причина цього — глобальна інфляція. Світ наповнений грошима, які призводять до зростання цін на все. Якщо розглядати детальну причину зростання цін на харчові продукти, то це — так звані “зламані” ланцюжки постачання продукції", – каже Ярмак.

Експерт зазначає, що витрати на транспортування продукції зросли в кілька разів. Крім того, на логістичному ринку спостерігається нестача контейнерів та кораблів.

"Постачання потрібно бронювати завчасно за кілька місяців. Не вистачає контейнерів, кораблів. Також є велика проблема зі змінами клімату, що призводить до втрати значної кількості врожаю різних культур. Пандемія коронавірусу змушує країни то відчинятися, то зачинятися, внаслідок чого вони намагаються забезпечити себе харчовими продуктами. Тому, на фоні зростання цін і нестабільності постачань, кожна країна намагається зробити більше запасів, що також сприяє на підвищення цін", – пояснює фахівець.

Чи впливає нестача робочої сили на вартість певних видів харчових продуктів

"Так. Це, в першу чергу, пов'язано з коронавірусом, оскільки значно ускладнився перетин кордонів і можливість залучення працівників-мігрантів", – підкреслює Ярмак.

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН не може порахувати індекс цін на овочі та фрукти, адже індекси цін є лише на зернові, олію, цукор, молочку, м’ясо, каже він.

"Але ситуація з фруктами та овочами — критична. Практично по всьому світу вартість на них зросла, адже якраз овочі та фрукти по всьому світу збираються працівниками з інших країн. Наприклад, Великобританія не може самостійно зібрати власний урожай яблук, тому змушена імпортувати їх", – каже фахівець.

Про стрімке зростання цін на зернові

За словами Ярмака, ціна на зернові зростає через кліматичні зміни – значна частина врожаю була втрачена.

"Це, якраз, одна із головних причин стрімкого зростання цін на пшеницю. Ще один важливий фактор: ціни на зернові та олійні культури прив'язані до цін на паливно-мастильні матеріали. Значна частина кукурудзи використовується для виготовлення біоетанолу. Причин для зростання цін в довгостроковій перспективі є значно більше, ніж для їхнього зниження. У важкі часи пандемії попит на них зростає, що, власне, сприяє і зростанню цін", – зазначає експерт.

Читайте також: Веганські бургери та фальсифікати. Експертка пояснила, як Кабмін бореться з підробкою продуктів

Чому зросли ціни на молочну продукцію

Економіст продовольчої та сільськогосподарської організації ООН називає активне створення запасів та проблеми з постачаннями також найголовнішою причиною зростання цін на молочну продукцію.

"Ринок, який був глобалізований, не має можливостей наразі так швидко переорієнтовувати обсяги цих продуктів на ринки, де відбувається зростання попиту. Власне, тому тут йде така тенденція для зростання ціни. Також важливий фактор в тому, що багато хто чомусь вирішив, що молочні та кисломолочні продукти є корисними для здоров'я під час пандемії, і здатні підвищувати імунітет. Тому попит на неї зріс в усьому світі, як і на овочі та фрукти. Це — трендовий продукт і не всі країни у значних обсягах споживають молочну продукцію. Це також треба враховувати", – пояснює Ярмак.

Чому знижується індекс цін на м’ясо

За словами експерта, ціни на м'ясні продукти частково коливаються.

"У порівнянні з попереднім роком, м’ясо стало вдвічі дорожчим. Тому не можна сказати, що ціни на м'ясо знижуються. Вони — високі й частково коливаються. Але в багатих країнах м’ясо наразі не в тренді, адже там популярне здорове харчування, а м’ясо не вважається здоровою продукцією. А в бідних країнах далеко не кожен може собі дозволити м’ясо, адже багато людей втратило роботу, джерело доходу, що призводить до того, що м’ясо трохи менше подорожчало, аніж інші харчові продукти. Але я б не назвав цю зміну суттєвою. А от подорожчання його на 22% за рік — досить багато", – вважає він.

Яка ситуація з цукром у світі

Цукор подорожчав найбільше з усіх харчових продуктів у світі. Індекс FAO свідчить про те, що, у порівнянні з минулим роком, цукор подорожчав на 40%, говорить фахівець ООН.

"Бразилія — найбільший постачальник цукру у світі, а наші бурякові мізерні відсотки виробництва практично не впливають на глобальні ціни, тому що абсолютна більшість цукру у світі виробляється з тростини. Цукор — ще дешевше джерело калорій, ніж зерно, тільки менш корисне. В роки пандемії чи інших негараздів світового масштабу, споживання цукру зростає. Це ми, власне, зараз і спостерігаємо", – повідомив економіст.

Подорожчання соняшникової олії — реальність чи невтішні прогнози

"Соняшникова олія — найдорожча серед 4-х видів рослинних олій. Основна причина формування ціни, крім витрат на виробництво, полягає в цінності цієї продукції. Вона є цінною для промисловості та смаження. Замінити її важко, адже від цього залежить якість продуктів, які виробляються з її використанням. Тому очікувати суттєве зниження ціни на соняшникову олію не доводиться, адже її виробляє обмежена кількість країн світу. Ось чому вона завжди буде в ціні. До речі, ціна на соняшникову олію завжди прив'язана до цін на інші олії: соєву, ріпакову і пальмову. Якщо зростатимуть ціни на ці олії, то зростатиме ціна й на соняшникову", – прогнозує Ярмак.

Чи буде зберігатися тенденція зростання цін на харчові продукти

Як стверджує фахівець, поки немає причин для зниження на харчові продукти.

"Населення світу зростає, з'являється все більше грошей в системі. Відповідно, гроші потрапляють до людей, а люди можуть їх витрачати передусім на харчові продукти, формуючи попит на них", – вважає Ярмак.

Що відомо

  • За підрахунками ООН станом на червень, близько 41 мільйона людей в усьому світі перебувають під загрозою голоду.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок