“Більшовик” пішов з молотка. Експерт розповів, як надалі триватиме "велика приватизація"

“Більшовик” пішов з молотка. Експерт розповів, як надалі триватиме "велика приватизація"

“Більшовик” пішов з молотка. Експерт розповів, як надалі триватиме "велика приватизація"
УНІАН

В Україні поновилася велика приватизація: 27 жовтня відбувся аукціон з приводу колишнього Першого київського машинобудівного заводу “Більшовик”. Переможець аукціону, в якому взяли участь три учасники, запропонував ціну в 1,430 млрд грн, що на 40 млн грн перевищує стартову ціну. Чому завод продали дешевше, ніж хотіли та як надалі триватиме "велика приватизація" Українському радіо розповів економіст Центру економічної стратегії Богдан Прохоров.

“Приватизація “Більшовика” — це хороша новина, тому що це перша велика та успішна приватизація відтоді, як почало діяти нове приватизаційне законодавство в 2018 році. По-друге, плюс і в тому, що йдеться надходженням в бюджет. Також борги заводу “Більшовик”, які складають 500+ млн грн, будуть покриті новим власником”, — зазначив Прохоров.

Водночас за його словами, є й очікування, які не виправдалися, зокрема, щодо збільшення ціни під час аукціону та кількості інвесторів, охочих придбати “Більшовик”:

“У заводі є так звані “poison pills” — “отруйні таблетки”, які заклалися ще з 2019 року. Тоді власником окремих будівель на території “Більшовика” стала компанія, за словами “Економічної правди”, афілійована з переможцем торгів. Фонд державного майна ці роки ходив до суду, дійшов до Верховного суду. Договори оренди та відчуження були визнані недійсними, але об’єктивно такі процеси можуть тривати роками. Тому був вибір: або продавати зараз, або відтягнути ще на кілька років і продати, мабуть, дорожче. Прийняли політичне, скоріш за все, рішення, що варто продавати зараз, тому що є очікування ще з 2019 року, що в нас нарешті почнеться велика приватизація”, — пояснив експерт.

Він додав, що держава надалі буде слідкувати за приватизованими об’єктами, цю функцію виконує Фонд державного майна. Проте інвестор часто знаходить способи не виконувати приватизаційні умови.

“Раніше часто було так, що виставлялися об’єкти з великими інвестиційними зобов’язаннями і потім вони не виконувалися, зносилися в судах. А оштрафувати чи забрати актив за невиконання зобов’язань доволі проблематично. Тому, наприклад, для малої приватизації єдиним фактором продажу є ціна, а приватизаційні умови якщо й є, то вони незначні. На малій приватизації це активи до 250 млн грн й вони зазвичай доволі занедбані. Якщо говорити про велику приватизацію, то є умови: щодо збереження персоналу, збереження виробництва і т.д. Зазвичай це виконується формально, а реально потенційний інвестор завжди може знайти шлях, як це оминути”, — зазначив Прохоров.

Що відомо

  • 2 вересня Кабінет міністрів затвердив умови продажу державного пакета акцій заводу "Перший київський машинобудівний завод" у Києві.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок