Чи зміниться вартість цукру на Хмельниччині, де працює п'ять цукрових заводів

Чи зміниться вартість цукру на Хмельниччині, де працює п'ять цукрових заводів

Чи зміниться вартість цукру на Хмельниччині, де працює п'ять цукрових заводів
Фото: Суспільне

П'ять цукрових заводів запрацювали цього сезону на Хмельниччині. Про це Суспільному розповіла головна спеціалістка відділу агропромислового виробництва управління розвитку агропромислового комплексу Хмельницької облдержадміністрації Ванда Сердюк. За її словами, вони працюють в містах Шепетівка, Старокостянтинів, Красилів, в селищі міського типу Теофіполь та в селі Наркевичі. Суспільне побувало на кількох підприємствах цукропереробної галузі, аби дізнатися, чи чекати цього року зменшення ціни на цукор.

Красилівський цукровий завод запустили 24 жовтня цього року. Два роки на підприємстві проводили модернізацію та оновлювали обладнання. В приміщенні досі проводиться ремонт, але основна робота з переробки цукрового буряка запущена, розповідає начальниця зміни Наталія Андрійчук. Додає: вже переробили дві тисячі тонн цукрового буряка, і планують ще приблизно 70 тисяч.

Наталія Андрійчук каже: така кількість сировини на переробку є експериментальною, оскільки завод нещодавно запустили. Надалі планують переробляти не менше 200 тисяч тонн цукрового буряка. Підприємство забезпечило сезонними робочими місцями 250 людей.

Старокостянтинівський цукровий завод в області працює більше ста років. Цьогоріч на заводі планують переробити до 300 тисяч тонн цукрового буряка, вже заготовили на переробку 200 тисяч тонн. 80% сировини надають сільськогосподарські підприємства, 20% – буряки, вирощені на власних землях, розповідає директор Володимир Шостак. Каже, їхнє підприємство постійно знаходиться в пошуках шляхів до оптимізації виробництва задля зменшення собівартості цукру. Зокрема, це й купівля нового обладнання, і навчання персоналу, підвищення їх кваліфікаційного рівня, це і зменшення витрат енергоносіїв.

За словами Володимира Шостака, ціна на цукор суттєво не зменшиться через ціну на газ: "Зросла вага енергоносіїв у собівартості готового продукту. Вона завжди була немала. Але в цьому році енергоносії – газ, вугілля – зросли в ціні в рази". Додає: все обладнання на цукровому заводі працює завдяки газопостачанню.

На Шепетівському цукровому комбінаті до кінця року планують переробити 160 тисяч тонн цукрового буряка, розповідає головний інженер Роман Ковальчук. За його словами, минулого року було 114 тисяч, попередній рік – 180. Додає: 20% цукрового буряка комбінату постачають сільськогосподарські підприємства. Решта сировини – з власних земель. Підприємство також постійно шукає шляхи для оптимізації. Зокрема, тут впроваджена суха система подачі буряків, тобто, буряки подаються на підприємство не водою, а транспортерами в сухому вигляді. Це, каже головний інженер, дає змогу зекономити різницю втрати цукру при виробництві.

Головна спеціалістка відділу агропромислового виробництва Хмельницької облдержадміністрації Ванда Сердюк каже: задля збільшення кількості сировини для переробки підприємства цукропереробної галузі мають інвестувати в землі та вирощування буряка.

Наразі, за її словами, на Хмельниччині працює п’ять цукрових заводів, які можуть забезпечити область на 300%. Але, через витрати на енергоносії, суттєвого зменшення ціни на цукор чекати не слід.

На початок