3 листопада Верховна рада відправила у відставку одразу п'ятьох міністрів. 322 голоси парламент віддав за відставку міністра екології Романа Абрамовського. Також нардепи підтримали відставку Олексія Любченка з посади міністра економіки — "за" проголосували 320 народних депутатів.
Відставку віцепрем'єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексія Резнікова підтримали 329 нардепів, звільнення віцепрем'єр-міністра — міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олега Уруського — 342 нардепи. Останнім нардепи підтримали відставку Андрія Тарана з посади міністра оборони: це рішення підтримав 341 нардеп.
На обговорення звільнення членів уряду до Верховної ради не з'явилася більшість міністрів, чиї відставки мали розглядатися парламентом. В урядовій ложі був присутнім лише Олексій Резніков. На це звернули увагу депутати і заявили, що це "неповага до парламенту".
"Це означає не тільки неповагу до депутатського корпусу, а й до виборців, які за них голосували", — заявив Сергій Рахманін ("Голос").
На що спікер Ради Руслан Стефанчук відповів, що всі звільнення сьогодні відбуваються на підставі заяв поданих за власним бажанням, всі міністри повідомлені про дату розгляду.
"Я не можу, як голова Верховної ради приводити їх до зали", — зазначив Стефанчук.
Пізніше в кулуарах Ради голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія пояснив, що не приходити депутатів попросила монобільшість.
"Не звітували міністри, бо це ми їх попросили, щоб прискорити процес проходження законів, із за поправок, бюджету все затягнулося. У нас дуже великий борг по проходженню законопроєктів. І прискорюємо для того, щоб в цей політичний сезон проголосувати усе що ми маємо", — заявив Арахамія.
Звільнення Абрамовського
На початку обговорення спікер Ради повідомив, що Роман Абрамовський написав заяву про відставку 19 жовтня. З трибуни Абрамовського підтримав голова комітету Ради з питань екології та природокористування Олег Бондаренко ("Слуга народу").
"Комітет розглянув заяву пана Абрамовського про відставку з посади міністра та ухвалив рішення, яким рекомендував Раді визначитися щодо його відставки. Це рішення комітету це знак нашої великої шани діяльності Абрамовського", — заявив голова комітету.
Він додав, що мало кому вдавалося з нуля створити нове міністерство "після того недолугого експерименту, який був з міністерством раніше щодо об’єднання Міненергетики та довкілля": "Мало кому за такий короткий строк вдавалося зібрати таку професійну та порядну команду, яку зібрав Абрамовський. Мало кому вдавалося встановити такі чіткі рамки, щодо діяльності міністерства. Тож ми висловили таку повагу до міністра і прийняли таке рішення".
Після того, як Рада підтримала звільнення Абрамовського, Стефанчук подякував йому за роботу. Тимчасовим виконувачем обов’язків міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів став Руслан Стрілець, який до цього був заступником Абрамовського.
Що відомо про Абрамовського
З 1992 по 2013 роки Абрамовський працював менеджером у низці компаній, в тому числі "Укрстальконструкції", якою володіє нардеп від "Батьківщини" Сергій Тарута, писали "Наші гроші". У 2015 році він обіймав посаду заступника міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка. У 2019-му Абрамовського призначили заступником міністра енергетики та захисту довкілля.
Звільнення Любченка
Представники опозиції підтримали в залі звільнення Любченка, зокрема нардеп Іван Крулько ("Батьківщина") розкритикував державний бюджет, заявив про кризу в економіці та відсутність соціальної підтримки. "Ми, як опозиція не захищаємо жодного міністра, але, коли ми працювали в ТСК по викриттю скруток на податку на додану вартість, коли ми викрили масові скрутки по 3,5 млрд щомісяця скручували, так от пан Любченко, який тоді очолював ДБР відкрив можливості уперше для ТСК отримати всі необхідні матеріали для роботи. Чи не з цим зараз обшуки пов'язані?", — заявив Крулько.
Після короткої дискусії Рада підтримала відставку Любченка з посади першого віцепрем'єра-міністра економіки 320 голосами.
Зазначимо, що зранку 3 листопада, правоохоронці провели обшуки у приватному будинку та офісі Любченка. Журналісти Slidstvo.Info повідомили, що Національне антикорупційне бюро та Служба безпеки України проводять обшуки, які можуть бути пов’язані зі "скрутками" і ухиленням від сплати податків.
Звільнення Резнікова
Парламент ухвалював рішення про звільнення з посади віцепрем'єр-міністра – міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексія Резнікова за скороченою процедурою, "за" проголосували 329 депутатів.
Закон про перехідний період, як урядовий, поданий до Верховної ради, знаходиться на розгляді у профільному комітеті. Є заключення Венеціанської комісії, з яким треба працювати, там є хороші рекомендації. Я думаю, що цей закон буде бачити життя після голосування у сесійній залі. Я готовий долучитися у будь-якому випадку допомагати. У тристоронній контактній групі, я думаю, що не буду брати участь, як член делегації. Є голова делегації Леонід Кравчук і заступник голови делегації Олександр Мережко, вони будуть продовжувати, але принципове рішення приймає президент", — повідомив Резніков з ложі уряду.
Звільнення Уруського
Ротацію міністрів у фракції "Європейської солідарності" назвали "грою в п'ятнашки".
"Це робиться для того, аби відволікти суспільство від нагальних проблем, — заявила голова комітету з питань інтеграції до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе. — Ось так у нас відбувається звільнення міністрів, без парламентаризму, з порушеннями Конституції. Тому шановні панове, йдіть собі з Богом, може після відставки розкажете про таємний план уряду або план трансформації країни".
Голова комітету Верховної ради з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха ("Слуга народу") заявив, що комітет підтримав звільнення Уруського.
"Один з інструментів, яким можна підтримати стратегічні галузі промисловості — є локалізація, але за рік, скільки на посаді знаходився пан віцепрем'єр-міністр, не було зроблено жодного адекватного кроку у питанні локалізації", — наголосив Наталуха.
Він також закликав наступних міністрів дослухатися до побажань і вимог, озвучених комітетом.
Звільнення Тарана
Рада проголосувала за звільнення з посади міністра оборони Андрія Тарана — 341 нардеп підтримав це рішення.
"У нас багато питань до пана Тарана і перше з них щодо операції "вагнерівців", — заявила з трибуни співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко. — Це ви поставили підпис під проведенням цієї операції і зрадили наших спецслужбовців. І зараз про це мовчите, можливо скажете правду після відставки. У нас сьогодні катастрофа зі стратегічними запасами і завтра не буде чим воювати. У листопаді закупають паливо на 2021 рік, у нас катастрофа з пальним, з харчуванням і ви за це відповідаєте".
Вона нагадала, що Таран — це вже третій міністр оборони "за часів Зеленського". Про провал оборонного замовлення заявив з трибуни і голова комітету з питань свободи слова Нестор Шуфрич ("ОПЗЖ").
"Провал оборонного замовлення — це була проблема минулого року. А може питання в тому, що комусь треба було з кимось звести рахунки? Ми пам'ятаємо, як міністр оборони Таран переміг у протистоянні з колишнім очільником Генштабу. Новий керівник Генштабу — переміг Тарана. Але невже особисте протистояння має трясти всю країну", — заявив Шуфрич.
Валентин Наливайченко ("Батьківщина") з трибуни заявив, що відсутність міністра при розгляді звільнення і непредставлення їм звіту про виконану роботу — це "величезна неповага". Після виступів нардепів Стефанчук поставив на голосування відставку Тарана, її підтримав 341 парламентар, а спікер Ради оголосив пленарне засідання закритим.
Що відомо
- Відставки міністрів були погоджені з монобільшістю. 1 листопада на засіданні фракції "Слуги народу" нардепи обрали кандидатом на пост міністра оборони Олексія Резнікова, а замість нього міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій запропонували очолити депутатці Ірині Верещук.
- Депутатка "Слуги народу" Ірина Верещук упевнена, що парламент підтримає її призначення на посаду міністерки реінтеграції тимчасово окупованих територій України замість Олексія Резнікова. За її словами, її кандидатуру підтримав президент Володимир Зеленський.
Читайте також
Резніков та Верещук можуть очолити Міноборони та Мінреінтеграції. Що кажуть експерти
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!