Тему можливого звільнення Андрія Тарана з посади міністра оборони у кулуарах Верховної ради обговорюють з початку жовтня. Про майбутні кадрові ротації в оборонному блоці розповідав нардеп від "Слуги народу" Павло Фролов, їх також називав доцільними прем'єр-міністр Денис Шмигаль.
Кадрові ротації в уряді обговорюватимуть на засіданні фракції "Слуги народу" 1 листопада. На посаду міністра реінтеграції, яку зараз очолює Олексій Резніков, висунули Ірину Верещук – нардепку від "СН", голову підкомітету з державної безпеки та оборони, що входить до складу оборонного комітету Ради. Сам Резніков може очолити Міністерство оборони, пише "Дзеркало тижня". Суспільне поспілкувалося з політиками та дізналося їхню думку щодо можливих призначень.
Як повідомила у коментарі Суспільному Ірина Верещук, офіційно її мають висунути на посаду голови Мінреінтеграції 1 листопада на засіданні фракції.
"Потенційне призначення буде можливим лише після мого висунення фракцією, яке відбудеться в понеділок (1 листопада – ред.), якщо все буде добре. Звичайно, що я хотіла б обійняти цю посаду, але все одно треба дочекатись рішення фракції", – розповіла нардепка.
За словами політикині, у разі обрання на посаду міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій – вона дотримуватиметься планів, які раніше затвердив уряд.
"Є затверджений Кабінетом міністрів 29 вересня 2021 року План заходів з реалізації стратегії деокупації. Ще раніше була ухвалена Стратегія деокупації і реінтеграції (тимчасово окупованого Криму – ред.), там є 159 пунктів. І майже всі з них стосуються напряму Міністерства реінтеграції. Якщо інші за згодою чи за якимось додатковим навантаженням, то в основному це все стосується Мінреінтеграції. Все – відповідно до цього плану там все описано. І Крим, і окупована частина (Донбасу – ред.), – все є", – підкреслила нардепка.
Читайте також: Яких міністрів планують замінити депутати. Відповідає експерт
Інші питання, які Верещук планує вирішувати на посаді, вона пообіцяла оголосити під час виступу у Верховній раді.
"Мені задачі зрозумілі. Мені зрозуміло, якою є відповідальність, і які кроки будуть зроблені в перші сто днів і в майбутньому, який вони принесуть результат", – підсумувала політикиня.
Коментуючи можливе призначення головою Міноборони Олексія Резнікова, заступниця чинного міністра оборони Ганна Маляр підкреслила, що ця посада є політичною, відтак кандидату на посаду очільника МО не обов’язково мати військовий досвід.
"У нас відбулась реформа, відповідно до якої Міністерство оборони реалізовує цивільно-демократичний контроль за Збройними силами. Багато хто забуває, що у нас і міністр, і заступники повинні бути цивільними, а війною займаються Збройні сили", – наголосила посадовиця.
За її словами, з огляду на це міністр не займається жодними питаннями безпосередньо в зоні ООС та не командує військом.
"Треба усвідомити, що Міністерство оборони формує політику і забезпечує виконання замовлень, які роблять Збройні сили. Збройні сили замовляють, умовно, що їм треба стільки-то техніки, військової форми, їжі, а Міністерство оборони це забезпечує. Тому тут важливі менеджерські якості, звісно – освіта. Але не йдеться про те, що це обов'язково має бути людина з військовим минулим", – зазначила Маляр.
Вона додала, що розподіл функцій між Збройними силами й Міністерством є одним зі стандартів НАТО.
Заступник глави фракції "Голос", секретар комітету Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Роман Костенко підтвердив, що призначення Резнікова та Верещук обговорювались серед нардепів.
"На рахунок Резнікова – я знаю цю інформацію. Якщо з моєї точки зору – я знаю його і багато чув про нього як про людину фахову у сфері юриспруденції", – зазначив він.
Костенко додав, що перш ніж висловитись на підтримку кандидатури Резнікова на посаду міністра оборони, він хотів би побачити програму посадовця: "У нас зараз дуже багато хто плутає міністра оборони. Всі думають, що це людина, яка командує Збройними силами. Це не так. Це ширша посада. На випадок війни у нас є план оборони нашої держави, тому він повинен буде координувати роботу всіх цивільних і військових органів, усіх сил безпеки".
Читайте також: Таран назвав Росію головною загрозою нацбезпеці України
З огляду на це людина, яка обійме таку посаду, повинна розуміти та мати програму, якою вона бачить збройні сили, армію і державу в цілому у майбутньому, зазначив нардеп. Він додав, що оборонний комітет Ради поки що не обговорював заміну Верещук у разі її призначення на посаду голови Мінреінтеграції.
"Якщо вона буде призначена, думаю, хтось займе її місце голови підкомітету. Я не думаю, що це буде проблема – знайти людину, яка б посіла це місце", – розповів Костенко.
Нардеп від "Європейської солідарності" та перший заступник голови комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Михайло Забродський зауважив, що оцінювати компетенцію кандидатів на посади міністрів та нести відповідальність щодо цього питання повинні представники пропрезидентської фракції у парламенті.
"Ми продовжуємо мати ту унікальну ситуацію, коли одна партія складає монобільшість у парламенті і має монополію, в тому числі на формування органів виконавчої влади й нашого уряду. Тому в будь-якому випадку і політична, і суто ділова відповідальність за результати таких кадрових перестановок буде лежати на тих, хто відповідні рішення просуває і відстоює", – зазначив він.
При цьому нардеп вважає, що Верещук має потенціал для роботи на новій посаді.
"Мені здається, що у цієї людини є беззаперечний потенціал, вона може працювати, але, знову ж таки, наскільки це поле діяльності відповідає її попередній, зокрема, політичній і діловій біографії – це вже, мабуть, питання більш до неї, і знову ж таки, до тих самих посадових осіб, які ухвалювали відповідні рішення", – підкреслив Забродський.
Він додав, що поки що оборонний комітет не розглядав потенційну заміну Верещук на посаді голови підкомітету з державної безпеки та оборони: "Це питання буде вирішуватись лише після того, як буде озвучена відповідна позиція фракції "Слуги народу", тому що це їхня квота. Зараз, на мій погляд, говорити про це трохи передчасно".
У випадку нових призначень і кадрових ротацій з боку військових опору не буде, повідомив Суспільному генерал-майор, командувач військ оперативного командування "Північ" Віктор Ніколюк.
"Посадова особа, яку призначить президент України, має всі повноваження керувати Міністерством оборони. Призначення керівництва Міноборони здійснює головнокомандувач. Якщо буде призначена та чи інша людина, Збройні сили будуть повною мірою виконувати обов'язки, що на них покладені, по захисту нашої держави і нашої незалежності, недопущенню агресії з боку Російської Федерації. Людина, яку призначать до Міністерства оборони, повинна мати розуміння, для чого призначені Збройні сили і яка роль Міністерства", — заявив Ніколюк.
Читайте також
Парад на підборах. Міноборони розробило новий зразок взуття для військовослужбовиць
Звання та пістолет. Міноборони привітало Беленюка з перемогою на Олімпіаді
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!