Вмикає радіо на всю гучність, щоб відганяти лисиць від подвір’я, а люди, яких здебільшого бачить – це прикордонники – поряд Росія. До старостату навколо Михальчиної-Слободи на Новгород-Сіверщині на тепер входить шість сіл. В чотирьох з них жителів або взагалі не лишилось, або живуть від одного до кількох людей.
Хата жінки – крайня у селі Городище. І одна з двох, що лишились там. До кордону з Росією – кілометр. Довкола ліс і луг. А музика відлякує лисиць.
На початку 90-х років в Городищі було двадцять хат. Тепер на їх місці руїни. На дверях другої жилої хати – замок. Там прописані двоє братів. Вони з’являються рідко – їздять на заробітки, розповідає Тетяна. Всі свої 68 років жінка прожила у Городищі.

У селі Вильчики у дев’яностих жило 40 людей, розповідають місцеві діловод і староста. Тепер лишився один. Живе у останньому будинку, що досі підключений до електромережі.
Єдиного жителя звати Сергій. Він останній прописаний у селі Вильчики житель.

Сусідні з Вильчиками села – безлюдні. Там жодної вцілілої хати. Село Зоря списали у двотисячних. А Великий Гай – хоч безлюдне, проте з обліку не зняли, щоб місцеві змогли взяти по два гектари землі в межах села, пояснює діловод Надія.
У Ясній Поляні з 40 жителів, що жили там в дев'яностих роках, лишилась одна сім’я з двох людей. Чоловік і жінка. Іван та Ірина. Займаються тваринництвом – тримають кілька корів, кілька коней. Є вівці, птиця. Мають пасіку та кілька гектарів землі під хатою. З того і живуть. Ірина розказує, як проводить дні.

Шість років тому у єдиних на той час жителів Ясної Поляни з’явились сусіди. Старообрядці, як їх назвала Ірина. Їх територія огороджена частоколом. Тепер дві родини живуть поруч, але не спілкуються між собою.
Сусідку теж звати Ірина. Вона сама вийшла до журналістів, коли побачила відео зйомку. Розказала, живе тут з чоловіком і ще трьома помічниками, що вони православні християни-старовіри.
"Жителі Києва ми. Столичні люди. Прийшли до того,що натуральні продукти не купиш ніде, ні за які гроші. Вирощуємо натуральні екологічно чисті продукти. Це гречка, овес, пшениця – усі зернові, все що нам потрібно і для худоби, і для себе. У нас вівці, кози, вся птиця є", – говорить жителька села Ясная Поляна Ірина Дзюба.

З початку дев’яностих років з восьми сіл на території нинішнього старостату три села залишилися без жителів. Два з них видалили з реєстрів населених пунктів.
Як живуть жителі сіл і чому не переїзжджають – у сюжеті:
Читайте також:
Підземелля, які знайшли у Ніжині, – частина будівлі дворянських зібрань