31 жовтня у Глазго (Велика Британія) розпочалася конференція Організації об'єднаних націй з питань зміни клімату Conference of the Parties 26 (Конференція сторін - ред.) або COP26 яка триватиме до 12 листопада. На захід зібралися світові лідери та близько 25 тисяч делегатів з різних країн. Конференція стала 26-ю зустріччю членів Рамкової конвенції Організації Об'єднаних Націй про зміну клімату і третьою нарадою сторін Паризької угоди.
Саміт проводиться у Шотландському виставковому центрі у Глазго. Конференція мала відбутися в листопаді 2020 року, але була відкладена на рік через пандемію COVID-19. Учасники планують обговорити досягнення за шість років після ухвалення Паризької кліматичної угоди – документу, що значив світову норму підвищення температури, а також зменшення викидів парникових газів до 2030 року.
У саміті беруть участь близько 120 світових лідерів. Зокрема до Глазго прибули президент США Джо Байден, прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, президент Франції Еммануель Макрон, прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі, прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо, голова уряду Ізраїлю Нафталі Беннет, прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, очільник уряду Індії Нарендра Моді. До конференції приєднається президент України Володимир Зеленський. На захід були акредитовані близько 25 000 делегатів від різних країн.

Метою конференції COP26 є подолання кліматичної кризи, раніше ООН визначила глобальне потепління, як "червоний код для людства". Таким чином, СOP26 розглядається учасниками з усього світу як знакова подія. Робота конференції відкрилася 31 жовтня хвилиною мовчання в пам'ять про жертв пандемії COVID-19. Центральним заходом повинен стати саміт світових лідерів, який відбудеться 1 листопада.
Читайте також: Посухи та зсув природних зон. Як глобальні зміни клімату вплинуть на Україну
За два тижні кліматичного саміту ООН учасники розглянуть, зокрема, виконання Паризької угоди по клімату, ухваленої у 2015 році 196 країнами світу. Паризька угода закріпила мету не допустити у 21-му столітті підвищення середньої температури на планеті вище, ніж на 1,5 градуси за Цельсієм у порівнянні з рівнем доіндустріальної епохи. Але угода не передбачає ні фінансових, ні правових санкцій у разі, якщо яка-небудь з країн-учасниць не виконає індивідуального плану зі скорочення викидів.
Через глобальне потепління, спровоковане понаднормовими викидами в атмосферу, температура Землі поступова зростає – це провокує екстремальні погодні явища, включаючи спеку, повені та лісові пожежі. Останнє десятиліття було найтеплішим за всю історію людства, уряди країн світу погоджуються, що необхідні термінові колективні дії.

У липні 2021 року Кабінет міністрів схвалив намір скоротити до 2030 року викиди парникових газів до 35% (у порівнянні з рівнем 1990 року) в рамках Паризької угоди. Скоротити рівень парникових газів уряд планує внаслідок декарбонізації та розвитку відновлюваної енергетики.
Однією з головних вимог Паризької угоди стало також й утримання глобального потепління на рівні "значно нижчому" ніж 2 градуси за Цельсієм. У документі нормувалося підвищення температури на планеті на 1,5°C – це допомогло б призупинити глобальне потепління.
Чого очікувати від саміту у Глазго
Ключовою темою для дискусії буде питання "грошей та кліматичної справедливості". Ідеться про питання фінансової допомоги країнам, що розвиваються. Як правило, такі держави забруднюють атмосферу менше, ніж великі країни, проте відчувають одні з найгірших наслідків зміни клімату.
Що відомо
- Шведська екоактивістка Грета Тунберг закликала банки світу припинити фінансування проєктів з видобутку корисних копалин.
- Лідери країн G20 підписали у Римі спільне комюніке за результатами переговорів щодо змін клімату. Генеральний секретар Організації об'єднаних націй Антоніо Гутерреш повідомив, що залишає саміт у Римі з "нездійсненними сподіваннями".
- На саміт у Глазго прибув й президент Володимир Зеленський.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!