Хмельницький у «червоній» зоні. Як живе та хто і як працює

Хмельницький у «червоній» зоні. Як живе та хто і як працює

Хмельницький у «червоній» зоні. Як живе та хто і як працює
Фото: Суспільне.

Хмельниччина - у «червоній» зоні, яка передбачає ряд обмежень, передусім, для невакцинованих жителів. Як живуть та працюють містянами з новими обмеженнямии – дізнавалося Суспільне.

Речовий ринок

Хмельницький речовий ринок працює як зазвичай. Виконавчий директор Асоціації Хмельницьких ринків Олександр Сніховський розповів Суспільному: на речовому ринку щодня, крім понеділка й четверга, працює пункт вакцинації для підприємців, їхніх найманих працівників чи покупців. Тож, хто хотів, та кому за станом здоров’я вакцинація не протипоказана, зробили щеплення. Хто від імунізації відмовився, продовжує Олександр Сніховський, відповідатиме за свої дії сам, та сам сплачуватиме штраф у разі перевірки.

Підприємиця Олена каже: «Кожна людина має право на працю, нам треба дбати про свої родини, ми не можемо сидіти в вічному карантині. Зрозуміло, що просто так ця хвороба не відійде, карантином ми її не пересидимо».

Олена, з її слів, двічі отримала щеплення та має про це сертифікат, заведений на телефоні в «Дію». Але його, каже, в неї ще ніхто не запитував.

Виконавчий директор Асоціації Хмельницьких ринків Олександр Сніховський розповідає: перевіряти ковід-сертифікати адміністрація ринку не має повноважень. Та підприємці поінформовані, за яких умов можуть працювати.

«Хто хоче працювати, будь ласка, працюйте, але за таких умов: вакцинація, ПЛР-тест або документ, що у вас є відповідні антитіла. Правильно, неправильно, порушення конституційних прав чи ні, але ми поки що виконуємо те, що мусимо виконувати. Наша задача, щоб працювали ринки», - каже Олександр Сніховський.

Хмельницька "толкучка" у "червоній" зоні працює як зазвичай, але з більшістю вакинованих продавців.
Хмельницька "толкучка" у "червоній" зоні працює як зазвичай, але з більшістю вакинованих продавців. Фото: Суспільне.

Підприємець речового ринку Ігор погоджується: ринок має працювати, адже людям треба працювати, бо якщо не будуть працювати, не буде чим платити за комунальні послуги. Та додає: сам він не вакцинувався і не планує.

«Я проти вакцинації. Я не боюся, але не хочу. Мені вже за 50 років, вже серце коле», - каже чоловік.

Олександр Сніховський говорить: усі працівники адміністрації ринку вакциновані. А відповідальність за імунізацію суб’єктів господарювання – на них самих.

«Сьогодні штраф 17 тисяч гривень для суб’єктів підприємницької діяльності, якщо це працівник адміністрації - 54 тисячі», - додає Сніховський.

За його словами, працівникам створили зручні умови для вакцинації на ринку. Продавчиня, яка не називає свого імені, каже: «Тут майже всі вже вакциновані, тут для нас відкрили, то вакцинуються всі, бо люди налякані. Сама я не щеплювалася за станом здоров’я».

Олександр Сніховський пояснює: тепер можна взяти в сімейного лікаря довідку про протипоказання до вакцинації.

«Верховна рада з Кабінетом міністрів прийняли, нарешті, ще одне рішення, яке мало би, за логікою, бути прийняте раніше, де визначено 16 типів хвороб, при яких не рекомендована вакцинація», - каже він.

Продовольчий ринок

Хмельницький продовольчий ринок, як і речовий, працює за звичайним графіком. Контролерка ринку Жанна Голуб розказує: «Останнім часом майже всі в масочках, бувають, звісно, виключення - хтось забув одягнути, в когось вона десь на підборідді, але здебільшого питань нема».

Директорка Хмельницького продовольчого ринку Наталія Ямборко показує папір. На ньому - підписи підприємців та продавців про їхню обізнаність з правилами «червоної» зони.

На Хмельницькому продовольчом ринку невакциновані працівники перестали ходити на роботу.
На Хмельницькому продовольчом ринку невакциновані працівники перестали ходити на роботу. Фото: Суспільне.

«Ми на територію ринку вже сім разів запрошували мобільну бригаду медиків, щоб наші продавці і підприємці могли провакцинуватися. Півтори тисячі осіб зробили щеплення, не відлучаючись від виробництва. Нас постійно перевіряють і Держпродсполживслужба, і працівники поліції, контроль постійний», - каже директорка ринку.

Підприємиця Світлана говорить: має два щеплення та ковід-сертифікат. «А хто не вакцинувався, не ходить просто на роботу. Кожен має право вибору. Бачите, багато робочих місць вільні», - додає жінка.

Кафе та кав'ярні

Працівниця кав’ярні в середмісті Хмелницького Ірина розповідає, як працює заклад громадського харчування в «червоній» зоні.

«Ми не маємо права перевіряти ковід-сертифікати чи інші якісь довідки, але ми запитуємо, чи є у відвідувачів ПЛР-тест, чи є хоч одна доза вакцинації, чи є антитіла наявні. Між столиками і між відвідувачами має бути дистанція два метри, постійно дезинфікуємо всі столики, стільчики, ручки», - розповідає дівчина.

За її словами, усі працівники кав’ярні двічі щеплені від ковіду.

Читайте також

На початок