На Дніпропетровщині 12 лікарень безоплатно лікують пацієнтів з інсультом

На Дніпропетровщині 12 лікарень безоплатно лікують пацієнтів з інсультом

На Дніпропетровщині 12 лікарень безоплатно лікують пацієнтів з інсультом
Юридичні новини України

29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку в Україні стається 120-150 тисяч інсультів. 90% випадків обумовлені певними факторами ризику, на які можна впливати, а отже, і здійснювати профілактику цього гострого стану. Як розпізнати інсульт та на яку медичну допомогу можна розраховувати — говорили в ефірі програми “Сьогодні. Головне”.

Як розпізнати інсульт

Волонтерка Червоного Хреста та інструкторка з домедичної допомоги Анна Бікетова розповіла про те, як розпізнати інсульт. Керується міжнародним акронімом BEFAST, де balance - хода, eyes — характеризує здатність рухати очима, face — звертає увагу на наявність оніміння або диспропорцій на обличчі, arms - стан рук людини, speech — визначає порушення мовлення та time – здатність людини назвати дату.

“Варто звернути увагу, чи рівно стоїть або сидить людина, може наявна десинхронізація рухів, присутнє завалювання на один бік. Також має насторожити, якщо людина не може моргнути чи посміхнутися, має ніби перекошене обличчя, на якому застиг один вираз”, - говорить волонтерка.

Інструкторка також радить звертати увагу на здатність людини, у якої підозрюють інсульт, підняти руку чи порухати руками, чітко відповісти на поставлене питання.

“Людині, в якої підозрюється інсульт, не варто пропонувати їсти або пити. Найважливіше — одразу викликати “швидку”, підняти хворому голову, аби зменшити тиск крові, і знаходитись поруч до прибуття бригади медиків”, - каже Анна.

Дніпрянка Ольга Владімірова нещодавно натрапила на жінку з ознаками порушення мозкового кровообігу.

“Я йшла додому під вечір, вже сутеніло, помітила жінку, що сиділа на пеньку від дерева. Подумала, що варто спитати, чи потрібна допомога. Виявилось, що відповісти на мої питання жінка не може, пробує щось сказати, але зрозуміти неможливо. Поруч зупинилося двоє чоловіків, почали казати, що жінка, мабуть, п'яна, я ж порадила краще викликати “швидку”. Врешті викликала медиків сама”, - розповіла Ольга.

Ольга Владімірова вважає, що про ознаки інсульту варто розповідати навіть дітям, аби інформація сприймалася вже в наймолодшому віці, а далі необхідність надати допомогу не викликала відрази.

Маршрут пацієнта з інсультом

Наразі українці мають право на безоплатну медичну допомогу в разі виникнення гострого порушення мозкового кровообігу. Вартість лікування в клініці оплачує держава в особі Національної служби здоров'я України.

За словами начальниці управління Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталії Шуліки, оплата лікування таких пацієнтів здійснюється за подвійним тарифом.

“Минулого року, коли розпочинали реалізацію пакетів програми медичних гарантій, виокремили пакети інфарктів та інсультів, оскільки такі випадки лідирують за кількістю смертей. В Україні такі показники, на жаль, вищі, ніж в інших країнах Європи. Люди не займаються профілактикою, взагалі не думають про фактори ризику, тому маємо сумну статистику”, - зазначила посадовиця.

Завдяки програмі медичних гарантій виокремлено спеціальні лікарні, що мають всі необхідні можливості для надання допомоги пацієнтам з інсультом. Тобто, “швидка” доправляє людину саме в ту клініку, яка уклала відповідний договір з НСЗУ. Розроблено спеціальний “маршрут пацієнта з інсультом”, “швидка” везе людину в найближчу лікарню, яка бере участь у програмі державних гарантій.

“У Дніпропетровській області таких лікарень дванадцять, вони всі обладнані комп'ютерним томографом або МРТ, та мають фахівців, що надають допомогу цілодобово, адже встигнути врятувати пацієнта можна лише протягом наступних чотирьох годин після виявлення мозкового крововиливу”, - каже Наталія Шуліка.

Наталія Шуліка наголошує, що надання допомоги інсультним хворим у клініках-партнерах НСЗУ має бути безоплатним, бо отримують, до прикладу, 15 тисяч гривень — для допомоги пацієнтові із нескладними втручаннями, 54 тисячі гривень — у випадку необхідності тромболітичної терапії, та майже 98 тисяч гривень на ендоваскулярні втручання.

Куди звертатись у випадку підозри на порушення мозкового кровообігу та як здійснювати профілактику

За словами Наталії Шуліки, у випадку підозри на так званий “тихий інсульт”, коли в людини, наприклад, довгий час болить голова, чи наявні інші порушення, пацієнт має право на безоплатну допомогу у клініці, що уклала договір з НСЗУ навіть без наявності електронного направлення.

Для профілактики варто постійно стежити за станом здоров'я, перевіряти основні показники крові та тиску у сімейного лікаря. Ліки, що необхідні пацієнтові, який проходить реабілітацію після інсульту, можна отримати за спеціальним електронним рецептом безоплатно або за часткову плату у аптеках-партнерах. Варто звертати увагу, аби заклад мав наліпку “Доступні ліки” або запитати про наявність такої угоди.

Читайте також

- "Уявити не могла, що в мене інсульт. Думали, що я зовсім не буду говорити". Ольга Степанова

- У Черкасах третина захворілих на інсульт — молодь

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди