WADA знайшло докази і звинувачує антидопінговий центр України в маніпуляції з допінг-пробами

WADA знайшло докази і звинувачує антидопінговий центр України в маніпуляції з допінг-пробами

WADA знайшло докази і звинувачує антидопінговий центр України в маніпуляції з допінг-пробами
DPA

WADA провело спецоперацію та знайшло докази маніпуляції антидопінгового органу в Україні.

Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA) провело спецоперацію "Геркулес" через звинувачення у тому, що український антидопінговий центр та федерація легкої атлетики України мали відношення до "практик, що суперечать міжнародним стандартам тестування".

Операція розпочалася у 2019 році, тривала упродовж двох років. Увечері, 26 жовтня, WADA опублікувало звіт результатів розслідування, у якому йдеться про знайдені докази порушень антидопінгового контролю зі сторони Національного антидопінгового центру України. Про це повідомляється на сайті організації.

Головним чином український антидопінговий центр звинуватили у тому, що він попередньо повідомляв спортсменів про те, що найближчим часом до них прибудуть допінг-офіцери для взяття проб у позазмагальний період. Таким чином у WADA вважають, що ці допінг-проби не є показовими.

Водночас доказів про вину Федерації легкої атлетики (ФЛАУ) під час операції не було знайдено.

Цей звіт WADA не є остаточним, розслідування продовжуватиметься.

Що саме сталося?

У 2019 році WADA розпочала операцію "Геркулес". У ході неї Всесвітнє антидопінгове агентство отримало докази того, що упродовж дев'яти років (починаючи з 2012 року) Національний антидопінговий центр України завчасно збирав зразки допінг-проб, влаштовуючи тестування спортсменів за попереднім записом.

Важливо. Згідно з міжнародними стандартами тестування, збір допінг-проб за записом виконується лише за виняткових обставин. Нормальною є практика, коли отримання допінг-проби здійснюється офіцерами без попередження спортсменів, що забезпечує ефективність програми, яка існує на сьогоднішній день.

У WADA повідомили, що Національний антидопінговий центр України контактував зі спортсменами через тренерів та вимагав їхнього прибуття у наступний день для тестування. Докази, які отримало агентство, дали змогу стверджувати, що цю практику орган пристосував до дат найважливіших міжнародних змагань.

"Докази дозволяють припустити, що Національний антидопінговий центр часто адаптовував цю практику перед важливими міжнародними подіями. І були навіть часи, коли вся збірна з певної дисципліни перебувала в антидопінговому центрі, очікуючи тестування", - зазначив директор WADA Гюнтер Янгер.

Крім того, під час операції "Геркулес" було знайдено докази, що у 2021 році Національний антидопінговий центр свідомо зазначив щонайменше шість допінг-спроб, взятих у змагальний період у легкоатлетів як ті, що були взяті у позазмагальний. Це підтверджують форми допінг-контролю: у кожному із випадків проба вказувалася як така, що була взята у позазмагальний період, і кожна з них виявилася негативною.

Важливо. Активні спортсмени здають допінг-проби у змагальний та позазмагальний періоди. Згідно з міжнародними правилами, у відбірковий період та перед виступами на змаганнях кожен легкоатлет повинен здати відповідну кількість змагальних та позазмагальних допінг-проб - три тести терміном до десяти місяців.

"Нездатність правильно зареєструвати допінг-пробу як змагальну, так і позазмагальну, має наслідки, які впливають на аналіз, проведений лабораторією, оскільки деякі речовини заборонені лише у змагальний період. Таким чином позитивний тест може бути неправильно класифікований як негативний, і в результаті спортсмен міг би уникнути порушення антидопінгових правил", - додав директор WADA.

Ознайомитися з повним текстом звіту WADA можна тут.

Що відбулося далі?

У звіті WADA вказано, що у зв’язку із серйозністю доказів, виявлених у ході розслідування, та ризиками того, що Національний антидопінговий центр України продовжує практику недотримання міжнародних стандартів тестування, представники операції "Геркулес" вжили усіх необхідних кроків та надали інформацію, вказану в повному звіті про розслідування відповідним організаціям.

А щодо Національного антидопінгового центру України було розпочато процес відповідності, згідно з положенням міжнародного стандарту, який було підписано сторонами.

Крім цього, під час операції "Геркулес" вдалося ідентифікувати особу, пов'язану з федерацією легкої атлетики України (ФЛАУ), що могла мати відношення до торгівлі препаратором ерітропоетином, який знаходиться у списку заборонених речовин WADA. У зверненні органу сказано, що вищезазначений представник ФЛАУ заперечує ці звинувачення, у результаті чого Всесвітній антидопінговий центр повідомив про це Athletics Integrity Unit - незалежний орган із боротьби з допінгом у легкій атлетиці.

Водночас у ході операції не було знайдено доказів, які б підтверджували звинувачення щодо існування допінг-схем у федерації легкої атлетики України.

У звіті Всесвітнього антидопінгового агентства також зазначається відповідь Національного антидопінгового центру України на ці звинувачення. Керівники організації зазначили, що не мають інформації про "заплановане" тестування спортсменів, а також про випадки, коли допінг-проби, взяті у змагальний період, були позначені як позазмагальні.

Крім того, керівники українського антидопінгового центру повідомили про намір провести внутрішнє розслідування щодо звинувачень, а також готовність співпрацювати з WADA.

Суспільне Спорт намагалося зв'язатися з Національним антидопінговим центром України, однак не отримало відповідь. Ми готові надати позицію Національного антидопінгового центру.

Що відомо

  • Перед Олімпійськими Іграми одразу кілька спортсменів були відсторонені у справі, пов'язаній з допінгом. Зокрема, легкоатлети Михайло Гаврилюк, Назар Коваленко та Наталя Пироженко-Чорномаз були відсторонені через те, що не надали достатньої кількості допінг-проб у позазмагальний період.
  • Відсторонення від Олімпіади також отримувала триатлоністка Юлія Єлістратова. Причому її підозрювали у вживанні еритропоетину - речовини, яка фігурує у звіті WADA.
  • Крім легкоатлетів, відсторонення від Олімпіади отримав важкоатлет Дмитро Чумак через звинувачення у підкупі допінг-офіцера.
  • У грудні 2020 року WADA відсторонила на два роки Росію від міжнародного спорту. Це означало, що країна не могла бути представлена під своєю назвою, гімном та прапором на чемпіонатах світу, а також Олімпійських Іграх.
На початок