Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактикиПостійний незалежний дорадчий орган, що надає на запит Міністерства охорони здоров’я України рекомендації з питань формування та реалізації політики у сфері імунопрофілактики на підставі наукових досліджень, сучасних підходів і доказової медицини. (НТГЕІ) рекомендувала Міністерству охорони здоров’я (МОЗ) дозволити щеплення третьою (бустерною) дозою вакцини від COVID-19. Також НТГЕІ порадила міністерству дозволити в Україні щепити від коронавірусу дітей від 12 років.
Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики опублікувала рекомендації МОЗ "стосовно окремих питань вакцинації проти COVID-19". Зокрема, міністерству рекомендують дозволити “додаткову” (третю дозу для дводозних схем вакцинації, друга доза — для однодозної схеми вакцинації) та “ревакцинальну (бустерну)” дози вакцини.
Таке рішення ухвалили заради збільшення рівня охоплення щепленнями проти COVID-19 серед осіб з груп ризику.
"Рекомендувати введення додаткової дози в рамках первинної схеми вакцинації для імуноскомпрометованих осіб незалежно від того, вакцина якого виробника була використана в первинній вакцинації. Введення додаткової дози можливе щонайменше через 28 днів після другої (першої дози для однодозної схеми первинної вакцинації) дози вакцини проти COVID-19. Оптимально ввести додаткову дозу в період до 3 місяців. Якщо можливо, додаткову дозу до первинної вакцинації слід відкласти до 2 тижнів після припинення прийому імуносупресивних препаратів", — йдеться у рішенні НТГЕІ.
Бустерну дозу рекомендовано вводити таким категоріям осіб:
- Особи з імунодефіцитними станами на момент вакцинації, як: гострі та хронічні лейкози, клінічно агресивні лімфоми (включаючи лімфому Ходжкіна), які перебували на терапії на момент вакцинації або протягом 12 місяців після досягнення ремісії.
- Особи, які перебувають під наглядом з хронічними лімфопроліферативними розладами, включаючи гематологічні злоякісні пухлини, такі як низькодиференційована лімфома, хронічний лімфоїдний лейкоз, мієлома, імуносупресія, спричинена ВІЛ, з кількістю CD4 <200 клітин/мкл для дорослих або дітей, первинні або набуті клітинні|/комбіновані імунодефіцити з лімфопенією (<1000 лімфоцитів/мкл) або з функціональним розладом лімфоцитів; трансплантація стовбурових клітин протягом попередніх 24 місяців; стійка агаммаглобулінемія (IgG <3 г/л), зумовлена первинним або набутим імунодефіцитом (наприклад, загальний варіабельний імунодефіцит).
- Особи з хронічним імуноопосередкованим захворюванням, які отримували кортикостероїдну терапію.
- Особи віком понад 60 років, які були щеплені двома дозами вакцини на вірусній платформі (наприклад, CoronoVac).
Додаткова доза може ставитися особам для виїзду в країни, в яких існує відповідна вимога щодо бустерних щеплень.
"При виборі вакцини для проведення ревакцинації проти COVID-19 надавати перевагу вакцини на платформі мРНК. У випадку недоступності вакцини проти COVID-19 на платформі мРНК, може бути використана вакцина на гетерологічній платформі (векторна або інактивована вірусна)",— зазначається в документі.
Щеплення дітей
Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики також рекомендувала МОЗ дозволити вакцинацію проти COVID-19 дітей від 12 до 17 років.
"Враховуючи наявні дані з безпеки та ефективності вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech для дітей віком від 12 років, а також зростання захворюваності на SARS-CoV-2 серед дітей, рекомендовано проводити вакцинацію осіб віком від 12 до 17 років незалежно від приналежності до групи ризику за умови наявності щеплень, які відповідають віку з урахуванням затверджених протипоказань до вакцинації", — йдеться у заяві НТГЕІ.
Застосування Comirnaty від Pfizer/BioNTech протипоказане у випадку появи алергічної реакції на один із компонентів вакцини.
"Дітям, які перенесли міокардит або перикардит після першої дози вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech необхідно відкласти введення другої дози в серії щеплень COVID-19 до отримання додаткових наукових даних", — вказано в рекомендаціях.
Рекомендовано відтермінувати вакцинацію проти COVID-19 дітей, які перенесли дитячий мультисистемний запальний синдром до отримання додаткових наукових даних. Вакцина Comirnaty від Pfizer/BioNTech для дітей віком від 12 років використовується за схемою введення 2 доз (0,3мл) з інтервалом між першою та другою дозами 21-28 діб.
Коли рекомендації набудуть чинності
За процедурою, рекомендації НТГЕІ затверджує оперативний штаб Міністерства охорони здоров'я з реагування на ситуацію з поширення інфекційних хвороб своїм рішенням, після чого МОЗ видає наказ про введення в дію рішення штабу. Стосовно рекомендації щеплення дітей віком від 12 років такий наказ є, міністр охорони здоров'я підписав його 13 жовтня. Щодо застосування бустерної дози — наказу поки нема, але, як повідомив Суспільному лікар-інфекціоніст та голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, штаб вже затвердив своїм рішення цю рекомендацію НТГЕІ. Він також додав, що в України вистачить вакцин з урахуванням щеплень нових категорій.
Що відомо
- За даними МОЗ, від початку пандемії коронавірусну хворобу COVID-19 в Україні виявили у понад 152 тисяч дітей, серед них 42 неповнолітніх померли від наслідків хвороби. Наразі на COVID-19 хворіють понад 29 тисяч дітей.
- Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні почнуть вакцинувати підлітків після того, як щеплення проти коронавірусу зроблять 50-70% дорослого населення.
- З 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні оновилися правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.
- Вищі навчальні заклади у Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Одеській та Сумській областях перейшли на дистанційну форму навчання до 15 листопада.
Читайте також
У США у листопаді можуть почати вакцинувати дітей віком від 5 років
Moderna оголосила про успіх других випробувань вакцини проти COVID-19 для дітей
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!