Бустерна доза — дорослим та вакцинація дітей від 12 років: нові рекомендації МОЗ

Бустерна доза — дорослим та вакцинація дітей від 12 років: нові рекомендації МОЗ

Доповнено
Бустерна доза — дорослим та вакцинація дітей від 12 років: нові рекомендації МОЗ
Associated Press

Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактикиПостійний незалежний дорадчий орган, що надає на запит Міністерства охорони здоров’я України рекомендації з питань формування та реалізації політики у сфері імунопрофілактики на підставі наукових досліджень, сучасних підходів і доказової медицини. (НТГЕІ) рекомендувала Міністерству охорони здоров’я (МОЗ) дозволити щеплення третьою (бустерною) дозою вакцини від COVID-19. Також НТГЕІ порадила міністерству дозволити в Україні щепити від коронавірусу дітей від 12 років.

Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики опублікувала рекомендації МОЗ "стосовно окремих питань вакцинації проти COVID-19". Зокрема, міністерству рекомендують дозволити “додаткову” (третю дозу для дводозних схем вакцинації, друга доза — для однодозної схеми вакцинації) та “ревакцинальну (бустерну)” дози вакцини.

Таке рішення ухвалили заради збільшення рівня охоплення щепленнями проти COVID-19 серед осіб з груп ризику.

"Рекомендувати введення додаткової дози в рамках первинної схеми вакцинації для імуноскомпрометованих осіб незалежно від того, вакцина якого виробника була використана в первинній вакцинації. Введення додаткової дози можливе щонайменше через 28 днів після другої (першої дози для однодозної схеми первинної вакцинації) дози вакцини проти COVID-19. Оптимально ввести додаткову дозу в період до 3 місяців. Якщо можливо, додаткову дозу до первинної вакцинації слід відкласти до 2 тижнів після припинення прийому імуносупресивних препаратів", — йдеться у рішенні НТГЕІ.

Бустерну дозу рекомендовано вводити таким категоріям осіб:

  1. Особи з імунодефіцитними станами на момент вакцинації, як: гострі та хронічні лейкози, клінічно агресивні лімфоми (включаючи лімфому Ходжкіна), які перебували на терапії на момент вакцинації або протягом 12 місяців після досягнення ремісії.
  2. Особи, які перебувають під наглядом з хронічними лімфопроліферативними розладами, включаючи гематологічні злоякісні пухлини, такі як низькодиференційована лімфома, хронічний лімфоїдний лейкоз, мієлома, імуносупресія, спричинена ВІЛ, з кількістю CD4 <200 клітин/мкл для дорослих або дітей, первинні або набуті клітинні|/комбіновані імунодефіцити з лімфопенією (<1000 лімфоцитів/мкл) або з функціональним розладом лімфоцитів; трансплантація стовбурових клітин протягом попередніх 24 місяців; стійка агаммаглобулінемія (IgG <3 г/л), зумовлена первинним або набутим імунодефіцитом (наприклад, загальний варіабельний імунодефіцит).
  3. Особи з хронічним імуноопосередкованим захворюванням, які отримували кортикостероїдну терапію.
  4. Особи віком понад 60 років, які були щеплені двома дозами вакцини на вірусній платформі (наприклад, CoronoVac).

Додаткова доза може ставитися особам для виїзду в країни, в яких існує відповідна вимога щодо бустерних щеплень.

"При виборі вакцини для проведення ревакцинації проти COVID-19 надавати перевагу вакцини на платформі мРНК. У випадку недоступності вакцини проти COVID-19 на платформі мРНК, може бути використана вакцина на гетерологічній платформі (векторна або інактивована вірусна)",— зазначається в документі.

Щеплення дітей

Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики також рекомендувала МОЗ дозволити вакцинацію проти COVID-19 дітей від 12 до 17 років.

"Враховуючи наявні дані з безпеки та ефективності вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech для дітей віком від 12 років, а також зростання захворюваності на SARS-CoV-2 серед дітей, рекомендовано проводити вакцинацію осіб віком від 12 до 17 років незалежно від приналежності до групи ризику за умови наявності щеплень, які відповідають віку з урахуванням затверджених протипоказань до вакцинації", — йдеться у заяві НТГЕІ.

Застосування Comirnaty від Pfizer/BioNTech протипоказане у випадку появи алергічної реакції на один із компонентів вакцини.

"Дітям, які перенесли міокардит або перикардит після першої дози вакцини Comirnaty від Pfizer/BioNTech необхідно відкласти введення другої дози в серії щеплень COVID-19 до отримання додаткових наукових даних", — вказано в рекомендаціях.

Рекомендовано відтермінувати вакцинацію проти COVID-19 дітей, які перенесли дитячий мультисистемний запальний синдром до отримання додаткових наукових даних. Вакцина Comirnaty від Pfizer/BioNTech для дітей віком від 12 років використовується за схемою введення 2 доз (0,3мл) з інтервалом між першою та другою дозами 21-28 діб.

Коли рекомендації набудуть чинності

За процедурою, рекомендації НТГЕІ затверджує оперативний штаб Міністерства охорони здоров'я з реагування на ситуацію з поширення інфекційних хвороб своїм рішенням, після чого МОЗ видає наказ про введення в дію рішення штабу. Стосовно рекомендації щеплення дітей віком від 12 років такий наказ є, міністр охорони здоров'я підписав його 13 жовтня. Щодо застосування бустерної дози — наказу поки нема, але, як повідомив Суспільному лікар-інфекціоніст та голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій, штаб вже затвердив своїм рішення цю рекомендацію НТГЕІ. Він також додав, що в України вистачить вакцин з урахуванням щеплень нових категорій.

Що відомо

  • За даними МОЗ, від початку пандемії коронавірусну хворобу COVID-19 в Україні виявили у понад 152 тисяч дітей, серед них 42 неповнолітніх померли від наслідків хвороби. Наразі на COVID-19 хворіють понад 29 тисяч дітей.
  • Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко повідомив, що в Україні почнуть вакцинувати підлітків після того, як щеплення проти коронавірусу зроблять 50-70% дорослого населення.
  • З 21 жовтня через погіршення ситуації з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19 в Україні​​ оновилися правила міжрегіональних перевезень. Зокрема пасажирам під час поїздок у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епіднебезпеки потрібно пред'являти COVID-сертифікати або негативний тест на коронавірус.
  • Вищі навчальні заклади у Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Одеській та Сумській областях перейшли на дистанційну форму навчання до 15 листопада.

Читайте також

У США у листопаді можуть почати вакцинувати дітей віком від 5 років

Moderna оголосила про успіх других випробувань вакцини проти COVID-19 для дітей

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок