Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так

Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так

Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так
Колаж, Суспільне

Міністерство охорони здоров’я ухвалило рішення про перелік професій, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації. Директор київської школи №210 Дмитро Ламза подав позов до окружного адміністративного суду з вимогою визнати протиправним наказ та скасувати його чинність. На думку юристів, рішення МОЗ може стати правовою пасткою для роботодавців. Які у цій сфері можуть бути ризики — з'ясовувало Суспільне.

Згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я "Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням" обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають:

  1. працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
  2. місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  3. всіх закладів освіти незалежно від типу та форми власності.

Перелік професій, представники яких підлягають обов’язковій вакцинації, планують розширити: до нього додадуть працівників усіх державних установ, організацій та підприємств, соціальних працівників та працівників поштових послуг. Головний санітарний лікар Ігор Кузін неодноразово наголошував, що вакцинація від коронавірусу є найбільш ефективним способом захисту від госпіталізацій та важкого перебігу захворювання.

Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так
Черга на вакцинацію. Суспільне Дніпро

Позов до суду

Буквально за два тижні від рішення МОЗ про обов’язкову вакцинацію, 18 жовтня, до Київського окружного адміністративного суду надійшов позов від директора київської школи №210 Дмитра Ламзи. Він вимагав визнати наказ МОЗ про перелік професій, обов’язкових до вакцинації, протиправним та скасувати його чинність. Наразі суд вирішує питання про відкриття провадження. Сам Ламза Суспільному розповів, що 80% працівників його закладу від коронавірусу вакциновані. Інші 20% або мають протипоказання до вакцинації, або не мають бажання вакцинуватися через антитіла. Директор вважає, що наказ Міністерства охорони здоров’я примушує людей вакцинуватися.

Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так
Дмитро Ламза, директор школи. Facebook / Дмитро Ламза

"Я особисто за вакцинацію, вона необхідна, але вона має бути з дотриманням прав людини. Не примушувати людину треба, не принижувати, як це зараз відбувається. У людини є різні підстави не вакцинуватися. Цей наказ веде до того, щоб людей залякати", — каже Ламза.

Відмова від вакцинації — відсторонення від роботи

Законодавство України встановлює обов'язкові профілактичні щеплення, визначені від шести хвороб: проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця та туберкульозу. Вони вносяться до календаря щеплень. Станом на кінець 2020 року в Україні передбачалася обов’язкова вакцинація від 10 хвороб. У 2022 році планується запровадити вакцинацію проти пневмококової інфекції. Вакцинація, передбачена календарем щеплень, проводиться безоплатно.

Якщо працівник не вакцинований обов'язковими за законом вакцинами і не має для цього об'єктивних протипоказань, роботодавець має право відсторонити його від роботи.

Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників або поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням. У разі відмови або ухилення від обов'язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт, — йдеться в законі.

Обов’язкової вакцинації від COVID-19 в цьому переліку немає. Тому роботодавець потрапляє в правову пастку, розповіла Суспільному адвокатка Анжела Василевська.

"З однієї сторони, коли він не виконує розпорядження МОЗу, то до нього буде застосований адміністративний штраф до 170 тисяч гривень. А з другої сторони, якщо працівника звільняють або відстороняють від роботи за те, що він не зробив вакцинацію, працівник має право подати позов за незаконне відсторонення, за те, що він залишився без заробітної плати, і стягнути з роботодавця заробітну плату", — каже Василевська.

Читайте також: Невакцинованих працівників визначених професій не звільнятимуть з роботи — МОЗ

Юристка переконана: щоб не виникало юридичних колізій, щеплення від коронавірусу має бути чітко зазначеним в переліку обов’язкових щеплень: "Якщо держава ухвалює рішення, що така вакцина має бути обов'язковою, нехай збереться Верховна рада і приймає таке рішення на рівні закону. Але держава не хоче брати на себе таку відповідальність і грається у добровільну вакцинацію".

За новими правилами працівники, які не вакцинуються від COVID-19 протягом місяця, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Але згідно зі статтею 46 Кодексу законів про працю, відсторонення від роботи допускається у разі нетверезого стану, наркотичного або токсичного сп’яніння, відмови або ухилення від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони. Підстав відсторонення або звільнення з роботи через відмову від вакцинації у законі немає, розповів Суспільному юрист Ростислав Кравець.

"В законодавстві України немає жодної статті, яка б давала можливість звільняти у зв’язку з непроведенням вакцинації", — каже правник.

Читайте також: Ляшко розповів, коли в Україні почнуть вакцинувати підлітків

Водночас згідно із законом співробітника, який працює у сфері обслуговування населення, що може призвести до поширення інфекційних хвороб, за його згодою може бути тимчасово переведено на роботу, не пов'язану з ризиком поширення інфекційних хвороб. Якщо працівника перевести на іншу роботу неможливо, він відсторонюється від роботи.

Але через невідповідність законів відсторонення від роботи можна оскаржити в суді, додає Кравець: "Якщо ми говоримо про звільнення з державної служби, ви повинні звертатись в окружний адміністративний суд. Ви можете звертатись як за місцем свого проживання, так і за місцем відповідача. Якщо мова йде про освітян, які не є державними службовцями, — вони повинні звертатися в районні суди за місцем свого проживання".

Якщо працівник подає позов про відновлення на посаді, у нього є місяць на оскарження, у випадку позову про невиплату заробітної плати — строків подачі позову немає.

Протипоказання до вакцинації

За повідомленням Міністерства охорони здоров'я, освітяни та чиновники, які мають абсолютні протипоказання до проведення щеплень відповідно до переліку, можуть не вакцинуватися. На думку адвокатки Анжели Василевської, перелік протипоказань застарілий і не має стосунку до хвороби COVID-19, адже затвердили його у 2019 році.

"Про хворобу COVID-19 ми дізналися у 2020 році, перші медичні протоколи лікування — у березні 2020 року. Тобто зараз склалася фактично така ситуація, що людина не може отримати медичний відвід від вакцинування, оскільки застарілий цей перелік медичних протипоказань", — каже Василевська.

Обов’язкова вакцинація для освітян та держслужбовців. Що не так
Отримати медичний відвід від вакцини можна за наявності протипоказань. УНІАН

Перелік абсолютних протипоказань від вакцинації проти коронавірусу Міністерство охорони здоров’я має затвердити вже незабаром. Довідку про заборону вакцинації видаватиме сімейний лікар. З документом можна буде працювати, розповів Суспільному головний санітарний лікар Ігор Кузін.

"Зараз завершуються опрацювання повного переліку абсолютних або тимчасових протипоказів вакцинації. Сподіваємося, що на цьому тижні цей перелік буде оприлюднено", — каже Кузін.

Рішення ЄСПЛ про обов’язкову вакцинацію

Під час засідання Кабінету міністрів міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що Європейський суд з прав людини у квітні цього року підтвердив положення національного законодавства, що обов’язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Йдеться про справу "Вавржичка та інші проти Чеської Республіки" (заява № 47621/13 і 5 інших). Однак у справі йшлося про вакцинацію дітей від 9 хвороб, включаючи дифтерію, коклюш, правець, поліомієліт, гепатит В, кір і краснуху.

У справі зазначається, що батьки, які відмовилися від щеплення своїх дітей, зазнали певних втручань у права. Одного із батьків оштрафували на 3000 чеських крон за відмову привести на щеплення дітей. В іншому випадку дитину відрахували із дитячого садка, коли з’ясувалося, що в неї немає всіх необхідних щеплень. Зрештою батьки подали скарги до ЄСПЛ, вважаючи, що вимоги влади суперечать ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Читайте також: COVID-19: Як пандемія і карантин впливають на психічне здоров’я

У результаті суд постановив, що вакцинація від цих хвороб є обов’язковою та не порушує права людини. Водночас суд підкреслив, що обов’язкова вакцинація не є абсолютною, виключення можливі для дітей, які мають протипоказання до вакцин. Тому застосовувати це рішення зі щепленням проти COVID- 19 не можна, вважає юрист Олексій Суткевич.

"У нас закони дуже довго приймаються, у нас ці питання врегульовуються довше, ніж в Європі. Тому порівнювати вакцинацію загальну з тих хвороб, які вже добре вивчені, які законодавчо врегульовані, з ковідом не можна", — каже Суткевич.

Що відомо

  • За добу 20 жовтня коронавірус виявили у 22 415 людей. За добу від хвороби померли 546 людей. Як повідомили у пресцентрі Міністерства охорони здоров'я, серед нових хворих 1 771 дитина та 345 медиків.
  • У Національній академії наук України прогнозують, що у період з 20 до 26 жовтня середня кількість нових випадків захворювання на COVID-19 на добу становитиме від 18 тисяч до майже 21 тисячі на добу.
  • Секретар РНБО Олексій Данілов прогнозує, що пік захворюваності на COVID-19 в Україні припаде на кінець жовтня – початок листопада.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок