«Потрібно розуміти, що це шедеври»: що відомо про школи Сластіона на Полтавщині

«Потрібно розуміти, що це шедеври»: що відомо про школи Сластіона на Полтавщині

«Потрібно розуміти, що це шедеври»: що відомо про школи Сластіона на Полтавщині
Суспільне Полтава

Більшість із відомих нині шкіл, споруджених за проєктом маляра та архітектора Опанаса Сластіона, розташовані на Полтавщині. Доглядають за спорудами переважно волонтери. Для виявлення та збереження таких пам’яток понад десяток років тому створили громадську ініціативу «Школи Лохвицького земства». Про те, в якому стані нині будівлі, Суспільне поспілкувалося з координаторкою проєкту Ольгою Герасим’юк.

Школа в Христанівці, український модерн
Школа в селі Христанівка збудована в 1913 або в 1914 за проектом Опанаса Сластіона. В унікальному архітектурному стилі, що зветься «український архітектурний модерн». Facebook Школи Лохвицького земства

Серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту, що на Полтавщині, український маляр, графік та архітектор Опанас Сластіон створив протягом 1910-го –1916-го років. Усі споруди збудовані у стилі українського модерну. Ці будівлі мають шестикутні вікна, а цегляний декор на фасаді повторював візерунок української вишивки.

Нині 35 будівель колишніх шкіл внесені до реєстру пам'яток архітектури. Загалом же таких будівель відомо 53.

«Є кілька шкіл на Сумщині та Чернігівщині, але більшість – у Полтавській області», – розповіла Ольга Герасим’юк.
Школа в Кізілівці
Кізлівська школа. Facebook Школи Лохвицького земства

Для дослідження та збереження споруд створили громадську ініціативу «Школи Лохвицького земства». Така ідея, каже координаторка проєкту, виникла 2009-го. А за п’ять років до проєкту долучилися спеціалісти із України та з-за кордону.

«Це не є громадська організація, в якій присутній певний штат та грошовий фонд. Це громадська ініціатива. До неї приєднуються різні люди: митці, архітектори, волонтери, реставратори та художники»

Коли учасники ініціативи знаходили нові об’єкти, то влаштовували прибирання та ремонтували споруди. Це робили за власні гроші, каже координаторка проєкту.

«Дуже складно спонукати місцеву владу, знайти багато ентузіастів, які би підтримували збереження і порятунок цих об’єктів, а також поширювали знання про те, що було на нашій землі. Коли ми ці школи зробили пам’ятками, вже самі змушували місцеву владу таким чином виготовляти охоронні дошки та позначати об’єкти дошками хоча би, щоб ті, хто бродить навколо, розуміли, що це об’єкт, який оберігається державою».
Школа Лохвицького земства
Школа в селі Яблунівка. Facebook Школи Лохвицького земства

Частина будівель належить громадам, а частина – у приватній власності, каже Ольга Герасим’юк.

«Із багатьма приватними власниками ми мали абсолютне порозуміння. Наприклад, у Чорнухинському районі, в селі Бондарі є чудова школа, вона у власності місцевого фермера. Він тримає об’єкт у гарному стані. Там (у будівлі – ред.) влаштовують день села».
Школа Лохвицького земтсва
Школа в селі Гаївщина. Facebook Школи Лохвицького земства

У таких спорудах треба не лише прибирати та влаштовувати ремонти, а й інформувати про них місцевих жителів та туристів, вважає координаторка ініціативи «Школи Лохвицького земства» Ольга Герасим’юк:

«Вичистити – це добре, але це не все. Потрібно розуміти, що це шедеври, і оберігати їх. Школи – це не просто об’єкт, який треба показувати, як окрему згадку. Нам треба на Полтавщині собі повернути свою цінність».

Що відомо:

  • Опанас Сластіон – український маляр і графік, а ще – етнограф, архітектор та педагог. Він народився 1855-го у Ногайську (нині – Запорізька область). Із 1900-го викладав у Миргородській художньо-промисловій школі імені Миколи Гоголя. Був засновником Миргородського краєзнавчого музею. Помер 1933-го у Миргороді на Полтавщині.
  • 11 жовтня у селі Білоцерківці Пирятинської громади влаштували прибирання у приміщенні колишньої школи. Будівлю понад 100 років тому спорудили за проєктом Опанаса Сластіона.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди