Єдиний в Україні оркестр сліпих сопілкарів діє на Хмельниччині

Єдиний в Україні оркестр сліпих сопілкарів діє на Хмельниччині

Єдиний в Україні оркестр сліпих сопілкарів діє на Хмельниччині

Оркестр сопілкарів «Фольклор» діє в Кам'янці-Подільському. за невеликим винятком, музиканти цього оркестру незрячі або ж люди з зором менше одного відсотка.

Утворився колектив 55 років тому на базі підприємства українського товариства сліпих, де виготовили всі сопілки для 20-ти музикантів оркестру. Про це розповів керівник оркестру Сергій Касприк.

Половина інструментів, на яких грають музиканти, унікальні. Деякі увійшли в книгу рекордів Гіннеса. Їх вигадав перший керівник сопілкарів, тотально незрячий Борис Голошевський. На репетиції оркестру "Фольклор" побували кореспонденти суспільного.

Сопілкарі розпочинають репетицію «Козацьким маршем», яким відкривають свої концерти. Виступає оркестр в школах, вишах та на міських культурних заходах.

Микола Мішкін грає на сопілці "Субконтрабас", який важить 15 кілограмів, має висоту 2 метри 95 сантиметрів. Такого інструменту, каже сопілкар, немає ні в Україні, ні у світі.

"Він внесений в книгу рекордів Гіннеса. Це єдина сопілка такого розміру на території Європи".

Із сопілки субконтрабас музикант видуває найнижчі в оркестрі звуки. До 1964-го року цю роль виконувала сопілка тенор.

"Наш перший керівник оркестру Борис Голошевський, який був тотально незрячий, винайшов сопілку з максимально низьким звучанням. 10 років він винаходив сопілки і знизив звучання до субконтрабаса", - розповідає музикант оркестру сопілкарів Володимир Гжібінський.

В оркестрі грають музиканти з різною освітою. Валентин Ясінський, який грає на сопілці "малий бас" та має зір одну соту відсотка, закінчив консерваторію за класом "баян". "Хто має бажання, для нього нічого не важко. Вчився в школі для слабозорих, то з мого класу багато поступало в технікуми і вузи".

В оркестрі грають і зрячі сопілкарі. Один із них-колишній військовий музикант Анатолій Войт. Його сопілка зветься прима. Або ж перша.

"В цьому оркестрі я 20 років. Трубач, служив в військовому оркестрі, тоді мене запросили сюди".

Грав в оркестрі сопілкарів і теперішній голова профспілки УТОС Василь Бурбан. Він працює на підприємстві з 20-ти років, відколи втратив зір.

Оркестр виступає на громадських засадах. Його керівник розповідає: жодного разу не брали за свої концерти грошей.

Зараз для оркестрантів настали складні часи, - каже керівник. Всі сопілкарі працюють на підприємстві УТОС, де виготовляють джгути для сільськогосподарської техніки. Та заводи, які ці джгути купляли, зупинилися. Робочий тиждень на підприємстві скоротився до одного робочого дня.

Та сопілкарі продовжуватимуть виступати. За словами Василя Бурбана, місцевий благодійний фонд надає їм для концертів безкоштовно транспорт.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди