Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби
. Associated Press

15 жовтня відзначають Всесвітній день боротьби з раком грудей. Його мета – поінформувати жінок по фактори ризику, методи профілактику та ранню діагностику цього захворювання. За даними ВООЗ в Україні кожна 5 жінка репродуктивного віку може захворіти на рак грудей. Лише за 2020 рік виявили 18 236 нових випадків раку молочної залози, що становить 22% від загальної кількості ново діагностованих онкологічних захворювань в Україні.

Природа раку молочної залози

Рак грудей – це злоякісна пухлина, яка формується з клітин молочної залози. Рак зароджується тоді, коли в генах клітин грудей виникають мутації. “Клітини-мутанти” діляться швидше ніж здорові, утворюючи грудки або маси ракових клітин – власне, пухлини. З часом, коли клітинам у середині пухлини, забракне кисню, туди починають вростати кровоносні і лімфатичні судини. По них ракові клітини поширюються до лімфатичних вузлів та інших органів, формуючи метастази.

У молочних залозах ракові пухлини найчастіше виникають із клітин грудних проток, які продукують молоко при вигодовуванні дитини, або з клітин залозистої тканини. У першому випадку пухлину називають інвазивна протокова карцинома, а у другому – інвазивна лобулярна карцинома. Пухлини філодівПухлини філоди - це фібро епітеліальні новоутворення молочної залози. та ангіосаркоми виникають з інших типів клітин у грудях. Вони трапляються рідко.

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби
Протест біля штаб-квартири Facebook у Лондоні. Жінки вимагають не блокувати акаунти людей, які пережили рак молочної залози через публікацію зображень грудей. Associated Press

Фактори ризику

Наявність одного чи кількох факторів не означає, що ви стовідсотково матимете рак грудей. Це значить лише те, що треба уважніше спостерігати за змінами в грудях. Американська асоціація раку розділяє фактори ризику розвитку раку молочної залози на ті, які людина може і не може змінити.

До тих, на які людина може впливати належать

 • Зайва вага або ожиріння;
 • Вживання алкоголю;
 • Недостатня кількість фізичних навантажень;
 • Відсутність дітей та/або відмова від грудного вигодовування;
 • Гормональна терапія після настання менопаузи.

Фактори ризику, які не залежать від дій людини

 • Стать

Жінки хворіють частіше ніж чоловіки.

 • Вік

Більшість випадків раку молочної залози діагностують у жінок після 55 років.

 • Спадковість

Від 5% до 10% випадків раку грудей пов’язані з генетичними мутаціями, які передаються з покоління в покоління. Найбільш відомими генами є BCRA1 та BCRA2. Якщо людина дістає один із таких генів від одного із батьків, у неї суттєво зростає ризик появи раку грудей або яєчників. Наразі доступні генетичні тести на виявлення згаданих генів, але, як зазначають спеціалісти клініки МейоКлініка Мейо — некомерційна організація, один з найбільших приватних медичних і дослідницьких центрів світу. Розташована у місті Рочестер (штат Міннесота, США)., лише лікар може призначати подібний тест. Мамолог може рекомендувати ПЛР-аналіз якщо людина має сімейну історію раку грудей, а лікар-генетик проаналізує ризики конкретного пацієнта та обговорить обмеження генетичного тестування.

 • Сімейний рак грудей.

Людина має високий ризик тоді, коли хтось із близьких родичів (мама, сестра, дочка) мав рак молочної залози. Особливо якщо вони хворіли у віці до 40 років, або рак грудей діагностували у чоловіка.

 • Особиста історія раку молочної залози.

Якщо людина вже мала рак в одній із грудей, існує ймовірність того, що пухлина з’явиться в іншій.

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби
Рентгенолог використовує збільшувальне скло для перевірки маммограми на рак молочної залози в Лос-Анджелесі. Associated Press
 • Радіаційне опромінення.

Жінка має підвищений ризик розвитку раку молочної залози якщо у молодому віці вона отримувала променеву терапію. Однак, радіотерапія після 40 років не збільшує ризик появи злоякісної пухлини у грудях.

 • Ранній менархе.

Ризик зростає якщо жінка мала місячні у віці до 12 років.

Симптоми раку молочної залози

Центр дослідження раку Великої Британії виділяє п’ять найбільш поширених ранніх ознак розвитку злоякісної пухлини у грудях:

 • Грудки або потовщення у тканинах грудей.
 • Зміна розміру, форми, або зовнішнього вигляду грудей.
 • Зміни на шкірі грудей, наприклад, ямочки, висипи або почервоніння. Інколи вони можуть свербіти.
 • Утворення кірок або лущення шкіри ареоли.
 • Зміни положення соска.
 • Витікання рідини із соска якщо жінка не вагітна і не годує груддю.

Не завжди подібні симптоми можуть свідчити про рак, як і гарне самопочуття не є ознакою відсутності пухлини. Після початку менструацій важливо щомісяця між 6 і 12 днями циклу самостійно оглядати груди. Якщо виявляться зміни, слід негайно звернутися до лікаря. Чим раніше вдасться виявити пухлину, тим більша ймовірність успішно вилікувати недугу.

У Міністерстві охорони здоров'я попереджають, що самообстеження не дозволяє виявити пухлину меншу від 5 мм. Саме на цій стадії хвороба найкраще піддається лікуванню. Тому раз на рік радять проходити обстеження у мамолога. До 40 років жінкам слід проходити УЗД діагностику грудей, а після 40 – мамографію.

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби
Слоган для підвищення обізнаності про рак молочної залози на будівлі в Бейруті, Ліван. Associated Press

Як знизити ризики

Спеціалісти клініки Мейо радять відкоригувати свій стиль життя аби знизити ризик появи раку грудей. Особливо це стосується людей, які належать до груп ризику.

 • Здоровий раціон.

Дослідження опубліковане в журналі Nutrients свідчить, що середземноморський раціон пов’язаний зі зниженням рівня раку грудей. Велика кількість овочів, фруктів, горіхів та цільних злаків становлять основу такого раціону. Також він багатий на рослинні олії, рибу і морепродукти.

 • Достатня фізична активність.

Результати метааналізу 31 дослідження у журналі Breast Cancer Research and Treatment свідчать, що 4 години помірних фізичних навантажень на тиждень достатньо аби знизити ризик розвитку раку грудей на 2%. Лікарі радять збільшити рівень інтенсивних фізичних навантажень до 30 хвилин на день практично щодня. Протягом тижня можна робити кілька днів відпочинку.

 • Здорова вага.

Результати дослідження опублікованого в журналі Cancer Research свідчать про тісну залежність між надмірною вагою у дорослому віці та ризиком появи раку молочної залози. Тому важливо слідкувати, щоб вага коливалася в межах норми. Для цього радять застосовувати індекс маси тіла, який легко розрахувати, знаючи вагу і зріст людини. Це можна зробити перейшовши за посиланням. Значення 18,5 – 24,9 свідчать про нормальну вагу. Якщо цифри нижчі або вищі, слід звернутися до сімейного лікаря аби розробити план коригування стилю життя та раціону.

 • Обмеження гормональної терапії.

Результати великого рандомізованого дослідження впливу опублікованого у Journal of the National Cancer Institute свідчать, що постменструальна гормональна терапія підвищує ризик розвитку злоякісних пухлин у грудях. Науковці із клініки Мейо радять за можливості обмежити дози та тривалість гормональної терапії жінок після настання менопаузи.

 • Вживання алкоголю.

Стаття в American Journal of Epidemiology свідчить про те, що навіть помірне споживання алкоголю (3 – 6 напоїв протягом тижня. Один напій – пляшка пива або 200 грамів вина) підвищує ризик жінки захворіти на рак молочної залози на 2%. Більша кількість спожитого алкоголю асоційована з вищим ризиком розвитку злоякісних пухлин. Тому Американська асоціація раку радить мінімізувати або відмовитися від вживання алкоголю щоб запобігти появі раку.

Чи можна попередити рак якщо жінка має високий ризик

У США лікарі можуть радити жінці, яка має сімейний рак, або гени BCRA радикальні методи профілактики – вживання специфічних препаратів або оперативне втручання.

Рак грудей залежний від гормонів, тому щоб попередити його появу блокують рецептори естрогену за допомогою специфічних ліків. Це знижує ризик раку молочної залози, але препарати мають багато важких побічних ефектів. Лікарі призначають таку терапію лише якщо оцінюють ризик розвитку злоякісної пухлини у грудях як дуже високий.

Відомою амбасадоркою профілактичних операцій для запобігання раку грудей є Анджеліна Джолі.

Всесвітній день боротьби з раком грудей. Фактори ризику, профілактика та рання діагностика хвороби
Анджеліна Джолі. Associated Press

Після смерті матері акторка дізналася, що має генетичну схильність до раку грудей та яєчників. Вона має ген BCRA1. У 37 років Анджеліна видалила груди і яєчники аби попередити ризик появи раку. Тепер акторка пропагує цей метод профілактики серед інших жінок-носійок генетичних мутацій.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок