Сон та галюцинації. Лікар з Миколаєва розповів, як працює анестезія та про відчуття під наркозом

Сон та галюцинації. Лікар з Миколаєва розповів, як працює анестезія та про відчуття під наркозом

Сон та галюцинації. Лікар з Миколаєва розповів, як працює анестезія та про відчуття під наркозом
Фото: Суспільне Миколаїв

Щорічно 16 жовтня відзначається Всесвітній день анестезіолога. Це професійне свято лікарів, які відповідають не тільки за безболісність медичної процедури, але і за життєво важливі функції організму при загрозливих для життя ситуаціях.

У Миколаївській обласній клінічній лікарні функціонує відділення анестезіології, інтенсивної терапії. Завідує відділенням Віктор Закерничний ‒ лікар-анестезіолог з 27-річним досвідом роботи.

У професії чоловік з 1994 року. Навчався в Одеському медичному інституті, спеціалізацію з анестезіології закінчив у Харківському інституті підвищення кваліфікації. Також має досвід роботи на посаді лікаря кардіологічної бригади швидкої допомоги, де працював дев’ять років.

Всесвітній день анестезіолога. Історія миколаївського лікаря
Миколаївський лікар-анестезіолог Віктор Закерничний завідує відділенням анестезіології та інтенсивної терапії. Фото: Олександра Супрун / Суспільне Миколаїв

За словами Віктора Закерничного, анестезія застосовується у більшості випадків під час проведення хірургічних втручань, інколи під час деяких діагностичних обстеженнях, на приклад, томографія, коли потрібно, щоб пацієнт не рухався.

Існують два види анестезії ‒ загальна та регіональна (місцева).

Загальна анестезія має два підвиди – коли людина дихає сама чи за допомогою апарату штучної вентиляції легень, або наркозна станція з функцією штучної вентиляції легень – тоді людина засинає, після чого хірурги виконують свою роботу.

"При хірургічних втручаннях препарат вводять до вени або вводиться газовий анестетик, яким людина дихає разом з киснем, і потім засинає", – розказав Віктор Закерничний.

Також існують регіональні або місцеві методи анестезії – це методи блокади, під час яких людина перебуває у свідомості. Такий вид анестезії застосовують, коли потрібно знеболити певну зону для подальшого хірургічного втручання.

Всесвітній день анестезіолога. Історія миколаївського лікаря
Лікар-анестезіолог спостерігає за показниками життєдіяльності пацієнта реанімації. Фото: Олександра Супрун / Суспільне Миколаїв

Під час загальної анестезії людина перебуває у стані медикаментозного сну ‒ анестетики викликають депресію головного мозку.

Щоб вивести пацієнта зі стану медикаментозного сну, за 15-20 хвилин до завершення операції лікарі припиняють подачу анестетиків до організму людини. Зі слів Віктора Закерничного, анестетики швидко засвоюються організмом людини, тому за 15-20 хвилини після припинення їх подачі до організму, людина прокидається сама.

"Якщо є потреба ми її тримаємо на апаратному диханні, якщо ні – то є спеціальні ліки, які сприяють швидшому видаленню анестетиків з організму людини. Але краще щоб вони вийшли самі природним шляхом після наркозу", ‒ розповів Віктор Закерничний.

Якщо пацієнт прокинувся посеред операції, необхідно збільшити кількість введених анестетиків.

"Зазвичай на спеціальних моніторах показують тиск та пульс пацієнта, за якими можна зрозуміти, що людина прокинулась. Також це можливо, якщо самі ліки виявилися неякісними", ‒ розповів Віктор Закерничний.

Проте, зі слів лікаря, у його практиці подібні випадки були лише три-чотири рази, і приблизно десять років тому.

Самі препарати для наркозу не є наркотиками, запевняє Віктор Закерничний. Проте препарати для загальної анестезії передбачають додаткове введення аналгетиків. Це препарати, які мають на меті зменшити больове навантаження на організм, щоб людина не померла від больового шоку під час операції.

"Буває, що коли людина засинає, їй здається, що вона літає. Деяким анестетикам притаманна психотропна дія: інколи людям здається начебто вони в космосі літають, у деяких приємні галюцинації, у деяких неприємні. Таку дію має обмежена кількість анестетиків, вони застосовуються досить рідко", ‒ розповів Віктор Закерничний.

Читайте також: "Скільки миколаївців потребує трансплантації органів. Лікар розповів про ситуацію у регіоні".

За словами Віктора Закерничного, на собі він відчував лише дію регіональної анестезії.

"Був перелом ноги, мене знеболили травматологи та провели операцію", ‒ сказав лікар.

анестезіолог
Миколаївська обласна клінічна лікарня. Фото: Олександра Супрун / Суспільне Миколаїв

В Україні отримати кваліфікацію анестезіолога можна у будь-якому медичному університеті, де є факультет післядипломної освіти, тобто інтернатура. Інтерни навчаються два роки з обов’язковим стажуванням. Однією з баз для стажування анестезіологів є Миколаївська обласна клінічна лікарня.

Окрім цього, лікарі, які навчалися за іншими спеціальностями, на приклад, хірурги або лікарі швидкої допомоги, можуть пройти шестимісячні курси, які дають таке ж право надалі працювати анестезіологом.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди