Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит

Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит

Ексклюзивно
Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит
Вікторія Нуланд. Фото: AP

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд з 11 по 13 жовтня перебуває у Москві з офіційним візитом. Як повідомляється на сайті Державного департаменту США, Нуланд у РФ зустрінеться з високопосадовцями та іншими співрозмовниками для обговорення низки двосторонніх, регіональних і глобальних питань. Детальний порядок денний американська сторона не розголошувала, але російські ЗМІ пишуть, що на перемовинах підійматиметься питання врегулювання ситуації на Донбасі.

Потім, 14 жовтня, Нуланд відправиться у Бейрут (Ліван) для зустрічей з представниками громадянського суспільства і лідерами уряду, щоб обговорити економічні реформи і вибори, що відбудуться у країні у 2022 році. Після чого заступниця держсекретаря відправиться в Лондон, щоб 15 жовтня зустрітися з високопоставленими урядовцями. Суспільне розпитало експертів як цей візит вплине на геополітичну ситуацію щодо України.

За даними російського МЗС, Вікторія Нуланд, яка потрапила під російські санкції, приїхала до Москви в обмін на згоду Вашингтона виключити деяких росіян з чорного списку США. Станом на 12 жовтня Нуланд вже обговорила із заступником міністра закордонних справ РФ Сергієм Рябковим "стан та перспективи розвитку відносин між двома країнами". Американська сторона поки візит заступниці держсекретаря не коментує.

Утім, директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету імені Мечникова Володимир Дубовик вважає, що візит має скоріше дипломатичний, а не геополітичний характер.

"Не думаю, що там будуть якісь важливі конкретні питання, скоріше за все просто показати, що контакт триває. Оскільки адміністрація Байдена керується такими принципами, що ми жорстко ставимося до них, через те, що їх поведінка нас не задовільняє, але при цьому нам потрібний "постійний діалог". А для цього необхідні безпосередні контакти віч-на-віч. Це особиста позиція Байдена і я думаю, що адміністрація просто виконує його волю", — зазначив Дубовик.

Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит
Володимир Дубовик. YouTube / Первый городской

За його словами, політику Байдена на російському можна описати, як метод "батога та пряника".

"Жорсткий хід — це санкції, це риторика, наприклад коли Байден заявив, що він вважає Путіна дійсно вбивцею, а м’який — це коли він зустрічається з президентом РФ в Женеві. Тобто дійсно увесь час меседж такий з американського боку, якщо Росія зміниться, відповідно стане більш конструктивним гравцем міжнародним, вона змінить свою поведінку щодо України, припинить агресію, тоді можливі покращення відносин з Америкою. Це головна відмінність від курсу перезавантаження стосунків за часів Обами, коли вони жодних умов до Росії не висували. Просто пом’якшили підхід до Росії і все — ніяких умов. Це перезавантаження не спрацювало з Росією, навпаки — відкрило зелене світло Росії до її агресії проти України, в Сирії, тому вони розуміють, що ані республіканці, ані демократи не погодяться на поступки Росії, на це просто немає підґрунтя", — розповів Дубовик.

Аналітик московського центру Карнегі Костянтин Скоркін переконаний, що візит Нуланд викликаний тим, що відносини США та Росії в останній час знаходяться на одній з низьких точок за останні десятиріччя.

"При Обамі вони зіпсувалися, при Трампі їх владнати не вдалось і зараз при Байдені, принаймні, вони намагаються вступити в діалог. Повістка цього візиту дуже різноманітна, вона зачіпає багато речей, тому що справді багато речей треба обговорити Москві та Вашингтону, починаючи від дипломатичних речей, бо дуже ускладнена робота посольств обох сторін, була дипломатична війна перед цим, зменшувався штат посольства США в Москві. Зараз робота посольства ускладнена, тому можна розраховувати, що після цього буде ця війна заморожена", — каже Скоркін.

Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит
Костянтин Скоркін. svoi.city

На його думку, під час візиту Нуланд буде обговорюватися широкий спектр міжнародних тем від Близького Сходу до України.

"Запланована зустріч з Козаком (Дмитро Козак — заступник голови адміністрації Путіна та головний перемовник від Москви у ТКГ по Донбасу – ред.), і як назвав цю зустріч Пєсков — “обмін думками”. Не треба очікувати якогось прориву від зустрічі, сторони придивляються зараз один до одного і, скоріше, позначають свою позицію, ніж намагаються досягти якогось компромісу або вийти на якісь серйозні домовленості. Ти не менш, це важливо для стосунків країн, і ми подивимось, що буде офіційно озвучено, тому що поки що ніяких офіційних повідомлень, щодо візиту не бачив", — додав Скоркін.

Він також зазначив, що, оскільки санкційний список з обох сторін дуже довгий, вже складно проводити якісь візити: "Доводиться зустрічатися на нейтральній території, в Європі наприклад. І щоб спростити ці контакти, саме тому почались послаблення в санкційних списках. З російської сторони зняли санкції з одного с чиновників МЗС Росії. Не знаю наскільки цей процес поїде далі — обмін скасовуванням санкцій — чи це разова акція, спеціально для Нуланд, оскільки її вважають дуже важливою людиною для переговорів, зокрема з приводу України".

На думку ексміністра закордонних справ Павла Клімкіна, під час візиту до Росії Нуланд намагатиметься знайти напрямки, де буде можливо реалізувати американську політику, яку розпочав президент Джозеф Байден.

"Це – політика батога і пряника щодо путінського режиму. Говорити вовни будуть далеко не тільки про нас. Говорити будуть про весь світ. Але Вікторія (Нуланд – ред.) прекрасно знає й Україну, прекрасно знає Донбас, причому до рівня деталей", – припустив він.

На переконання політика, Нуланд, зокрема, говоритиме й про ситуацію навколо України загалом.

"Від цього візиту насправді багато що залежить. Ви бачите, що почали вже готуватися і в Москві до того. Там Медведєв (експрем’єр-міністр РФ Дмитро Медведєв – ред.) навіть свою чергову смішну статтю опублікував. Так що зараз Москва буде підіймати ставки, підкочувати тему про те, що вони не хочуть говорити з Україною і Києвом", – вважає Клімкін.

Нуланд приїхала до Москви. Які наслідки для України матиме цей візит
Павло Клімкін. Фото: УНІАН

За його словами, при цьому Вікторія Нуланд за необхідності зможе провести зустрічі на будь-яких рівнях.

"Вона буде зустрічатися з усіма, з ким потрібно. Я думаю, що їй стовідсотково не завадить з ключовими людьми, які приймають рішення. Можливо, що, крім Путіна, звичайно, але з усіма іншими вона сто відсотків побачиться. І я не думаю що ви отримаєте якусь інформацію про її зустрічі", – зауважив політик.

При цьому Павло Клімкін вважає, що США і Україна повинні мати спільно стратегію щодо РФ.

"Це те чого мені не вистачає. Наприклад, подивіться на "Північний потік". Якщо ми не будемо в процесі, якщо ми не будемо у грі, якщо ми не будемо з ними за одним столом, якщо вони не будуть в Україні відчувати історію успіху, то звичайно, вони будуть говорити через нашу голову", – переконаний він.

На думку політика, серед результатів візиту важливішою буде не позиція Росії щодо України, а успіхи партнерства між США та Україною та можливість чіткого дотримання спільної стратегії.

Також Клімкін зазначив, що не вважає санкційні поступки між Росією та США ознакою потепління між країнами.

"Це – гра, і це гра навколо Китаю. Гра навколо позиціонування Росії навколо Китаю. Гра навколо бажання американців притиснути Путіна, і все ж таки перейти у більш передбачуваний фарватер. Подивимося чи це вдасться", – зауважив політик.

Він нагадав, що президент Байден дав Путіну від 6 до 12 місяців для виправлення своєї поведінки.

"Я не дуже вірю у таке виправлення, але, щонайперше, Нуланд найкраще в сьогоднішній американській адміністрації знає Росію. І помилок вона не зробить", – підсумував Клімкін.

Що відомо

  • Заступниця держсекретаря з політичних питань Вікторія Нуланд заявила, що США можуть долучитися до нормандського формату, якщо побачать підстави реалізації Мінських угод у безпечний і прийнятний для України спосіб.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас.

На початок