Боротьба зі змінами клімату здатна врятувати мільйони життів – ВООЗ

Боротьба зі змінами клімату здатна врятувати мільйони життів – ВООЗ

Боротьба зі змінами клімату здатна врятувати мільйони життів – ВООЗ
. Фото: ВООЗ

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) звернулася до національних урядів із закликом активізувати свої зусилля для боротьби зі змінами клімату. В організації вважають, що такі дії щорічно здатні врятувати мільйони життів у світі.

Як йдеться у відкритому листі ВООЗ, "кліматична криза" є найбільшою загрозою для здоров'я людства.

"Як медичні працівники, ми усвідомлюємо наш етичний обов’язок говорити про цю стрімко зростаючу кризу, яка може бути набагато більш катастрофічною та тривалою, ніж пандемія COVID-19. Ми закликаємо уряди виконувати свої обов’язки, захищаючи своїх громадян, сусідів та майбутні покоління від кліматичної кризи. Де б ми не надавали допомогу, у наших лікарнях, клініках та громадах по всьому світу, ми вже реагуємо на шкоду для здоров’я, спричинену зміною клімату", — йдеться у зверненні.

Зокрема критичними у ВООЗ назвали:

 • забруднення повітря внаслідок спалювання викопного палива, що спричиняє понад 7 мільйонів передчасних смертей щороку (тобто 13 смертей щохвилини);
 • зміни погоди та клімату спричиняють збільшення захворювань, що передаються харчовими, водними та переносними хворобами;
 • зростання екстремальних погодних явищ, включаючи спеку, шторми та повені у всіх точках Землі;
 • руйнування системи харчування внаслідок екстремальних погодних умов, що посилюють проблему нестачі продовольства, голоду та недоїдання;
 • підвищення рівня моря руйнує помешкання та засоби до існування, які мають вирішальне значення для підтримки здоров’я людей;
 • вплив зміни клімату серйозно позначається на психічному здоров’ї людей, викликаючи посттравматичний стресовий розлад, тривогу та погіршуючи наявні умови.
Читайте також: Папа Римський закликав законодавців до консенсусу щодо зміни клімату

"Ми закликаємо лідерів кожної країни та їх представників запобігти форсованій катастрофі здоров'я, обмеживши глобальне потепління до 1,5°C, а також зробити здоров'я людини та справедливість центральними у всіх заходах щодо пом'якшення та адаптації до зміни клімату", — повідомили у ВООЗ.

Там додали, що такі зусилля зможуть запобігти мільйонам смертей по всьому світу, які можуть стати наслідком глобальних кліматичних змін.

Також у ВООЗ закликали всі країни оновити свої національні зобов’язання щодо клімату відповідно до Паризької угоди й відійти від використання викопного палива. Водночас за рекомендаціями організації, країни з високим рівнем доходу повинні значно скоротити викиди парникових газів відповідно до цілі 1,5°C, а також надати обіцяну грошову допомогу країнам з низьким рівнем доходу.

Крім того, у ВООЗ заохочують створити стійкі до клімату низьковуглецеві, стійкі системи охорони здоров’я, а також закликають зменшували соціальну та медичну нерівність. Підписантами звернення є близько 3500 лікарів.

Читайте також: Принц Чарльз запустив телеканал про проблеми зміни клімату

Спеціальний звіт

Крім того, організація підготувала спеціальний звіт з питань зміни клімату та здоров’я. У ньому додається десять рекомендацій для національних урядів щодо того, як максимізувати вигоду для здоров’я від боротьби зі змінами клімату у різних секторах та уникнути найгірших наслідків кліматичної кризи для здоров’я.

"Пандемія COVID-19 висвітлила низку тісних і тендітних зв'язків між здоров'ям людини, тварин і навколишнього середовища... Одні й ті ж згубні рішення вбивають і планету, і людей. ВООЗ закликає всі країни вжити зобов'язання щодо рішучих дій, спрямованих на стримування глобального потепління нижче позначки в 1,5°C, не тільки тому, що це правильний крок, але і тому, що це в наших з вами інтересах. У новій доповіді ВООЗ пропонує 10 пріоритетних завдань щодо захисту здоров'я людей і планети, від яких залежить наше з вами життя", — заявив генеральний директор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус.

За рекомендаціями урядам необхідно:

 1. Прийняти зобов'язання з обліку питань здоров'я в процесі відновлення після пандемії. Прийняти зобов'язання по здоровому, зеленому і справедливому відновленню після пандемії COVID-19.
 2. Зробити питання здоров'я та соціальної справедливості центральними елементами переговорів ООН з клімату.
 3. Максимально реалізовувати потенціал заходів щодо боротьби зі зміною клімату в інтересах здоров'я населення. У пріоритетному порядку здійснювати ті заходи з боротьби зі змінами клімату, які здатні дати найбільший позитивний ефект у сфері охорони здоров'я і в соціально-економічній сфері.
 4. Підвищувати стійкість систем охорони здоров'я до впливу кліматичних факторів ризику. Вибудовувати стійкі до впливу кліматичних факторів і екологічно стійкі системи й установи охорони здоров'я і надавати підтримку заходам з адаптації і життєстійкості у всіх секторах в інтересах охорони здоров'я населення.
 5. Створювати енергетичні системи, спрямовані на захист і поліпшення клімату і здоров'я. Забезпечити справедливий і інклюзивний перехід на поновлювані джерела енергії для порятунку життів від забруднення повітря, особливо пов'язаного з використанням кам'яного вугілля. Ліквідувати енергетичну бідність домогосподарств і установ охорони здоров'я.
 6. Переосмислити міське середовище, транспорт і мобільність. Сприяти заходам зі сталого та здорового міського планування і розвитку транспортних систем за допомогою підвищення якості землекористування, розширення зелених насаджень і водойм і додання пріоритетного статусу для пішоходів, велосипедам і громадському транспорту.
 7. Захищати та відновлювати природу як основу нашого здоров'я. Захищати і відновлювати природні системи, які є фундаментом здорового життя, стійких продовольчих систем і джерел засобів до існування.
 8. Сприяти розвитку здорових, стійких і життєздатних продовольчих систем. Сприяти підвищенню стійкості й життєстійкості продовольчих систем і розширення доступу до раціонів, заснованих на продуктах з високою харчовою цінністю і сприятливим як для здоров'я, так і для клімату.
 9. Фінансувати більш здорове, справедливе і зелене майбутнє в інтересах збереження життя людей. Забезпечити перехід до економіки, заснованої на прагненні до здоров'я і добробуту.
 10. Прислухатися до товариства фахівців охорони здоров'я і вживати невідкладних дій у зв'язку зі зміною клімату. Мобілізувати спільноту фахівців в області охорони здоров'я на дії у сфері боротьби зі зміною клімату і надавати їй підтримку.

Що відомо

 • У кінці вересня італійський прем'єр-міністр Маріо Драґі зустрівся зі шведською активісткою Ґретою Тунберг та кількома представниками організації Youth4Climate, які надали свої пропозиції щодо боротьби зі змінами клімату.
 • Напередодні парламентських виборів 24 вересня у Німеччині учасники міжнародного громадського руху школярів і студентів на захист клімату організували акцію "П'ятниці заради майбутнього". До Берліна для участі в акції приїхала шведська екологічна активістка Грета Тунберг.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок