Кабінет міністрів змінив процедуру виїзду неповнолітніх українців за межі держави. Тепер надати згоду на тимчасовий виїзд дитини за кордон можна буде в електронній формі. Якою тепер буде процедура та в яких випадках не потрібен дозвіл на вивезення дитини в ефірі Українського радіо розповіла сімейна адвокатка Катерина Власюк.
"Надати згоду на тимчасовий виїзд дитини за кордон можна буде в електронній формі. Згідно із законопроєктом, цю інформацію вноситимуть до держреєстру актів цивільного стану через портал “Дія”, або дані вноситиме нотаріус на підставі нотаріально посвідченої нотаріальної згоди другого з батьків. Термін дії відповідної згоди — три роки", — зазначила адвокатка.
Вона відзначила, що порядок виїзду за кордон був спрощений ще два роки тому під егідою Міністерства юстиції, однак нові зміни фізично полегшать процедуру виїзду за кордон. Тепер нотаріальну згоду зможуть побачити прикордонники у відповідному реєстрі актів державного стану, а якщо людина забула доручення чи заяву, то повертатися з аеропорту не знадобиться.
Крім того, якщо документи будуть завантажені в український електронний сервіс “Дія”, це так само спростить процедуру перетину кордону.
"Важливо, що згоду на тимчасовий виїзд за кордон дозволили на три роки, адже раніше українські прикордонники керувалися правилом “одна заява на один виїзд”. Це хороший момент, оскільки не потрібно буде постійно звертатися до другого з батьків. Можна отримати згоду на три роки і виїжджати впевнено за кордон", — відзначила Власюк.
На її думку, також важливою є новація, коли одного з батьків повідомляють про закордонну подорож з дитиною.
“Припустимо, що є згода на три роки, але дитина, наприклад, проживає з мамою, а батько не розуміє, чи зараз дитина за кордоном, чи вона вже повернулася. Тому планують запровадити адміністративну відповідальність за те, що мама не повідомила, що вони планують виїхати за кордон і коли вони повернуться”, — пояснила експертка.
Новація важлива для інформативної обізнаності другого з батьків, де перебуває дитина.
Також постанова Кабміну передбачає додаткові випадки, коли не потрібно звертатися за згодою. Якщо один із батьків не відреагував на заяву упродовж 10 днів і не надав згоди, її можна отримати через суд.
"Така можливість є і зараз, але через перевантаженість судів її можна чекати досить довго", — зауважила адвокатка.
Згода не потрібна:
- у випадку, коли один із батьків помер або якщо одного з батьків позбавили батьківських прав. У такому разі можна подорожувати лише з відповідним рішенням суду.
- якщо у свідоцтві про народження дитини вказаний батько чи матір як іноземці;
- Якщо під час народження дитини вносилися відомості про батька чи матір зі слів іншого з батьків;
- якщо у матері є згода суду про те, що дитина проживає з нею, так зване “визначення місця проживання дитини”, то вона може вивозити дитину за кордон на 30 календарних днів без згоди батька;
- якщо є борг з аліментів понад чотири місяці. Тоді один з батьків може отримати в державній виконавчій службі відповідну довідку, яка чинна упродовж місяця і дозволяє вивезти дитину на 30 календарних днів.
Що відомо
- Кабінет міністрів пропонує запровадити відповідальність за порушення обов’язку інформування про тимчасовий виїзд дитини за межі України одним із батьків.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!