"Діти вперше бачать порнографію у 6-7 років". Як запобігти дитячому секстингу

"Діти вперше бачать порнографію у 6-7 років". Як запобігти дитячому секстингу

"Діти вперше бачать порнографію у 6-7 років". Як запобігти дитячому секстингу

Секстинг – це сучасне явище, пов’язане з проявами насильства в інтернеті. Вміти виявляти схожі речі у контексті захисту прав дитини є надважливим. Як убезпечити дитину від цього та що потрібно батькам і дітям знати про секстинг – розповіли в ефірі Українського Радіо керівниця ГО "Соціальна синергія" Маріанна Онуфрик і радниця з питань безпечного інтернету для кожної дитини Анастасія Дьякова.

Читайте також: "Боротьба з дезінформацією та фейками. Читаємо книги про цензуру"

Яка зараз ситуація з дотриманням прав дітей в Україні

Ще в 1991 році Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини. Це основний документ, який визначає певний перелік прав дітей. І так само у 2006 році Україна ратифікувала Європейську соціальну хартію, де теж зазначаються діти, але, на жаль, країна ще не дуже впевнено рухається в цьому напрямку.

Є така практика – один раз на 4 роки кожна країна, яка підписала Конвенцію ООН про права дитини, звітує безпосередньо в Женеві перед Комітетом. Цьогоріч Україна звітуватиме про успіхи та виклики. І, насправді, наше законодавство в цьому питанні розвинуте на досить хорошому рівні, але має погану реалізацію.

Наприклад, є ухвалений трохи більше двох років тому Закон про запобігання домашньому насильству, де чітко і правильно врегульовано багато речей. Але на практиці не розроблені всі нормативно-правові акти. Закон – це базова рамка, яку забезпечує та ж Конвенція, та ж Європейська соціальна хартія. Але держава повинна забезпечити ще й процедурні питання, які у нас, на жаль, не забезпечені.

Як здійснюється захист дітей від кібернасильства

Найбільша проблема полягає у виявленні ситуацій, пов’язаних з будь-яким насильством. Зараз ми реалізуємо проєкт на сході України, в рамках якого робили оцінку потреб у послугах. І ось одна громада з населенням у понад 13 тисяч людей повідомляє нам, що у них не зафіксованого жодного випадку насильства. Хоча за статистикою, яка наводиться в пояснювальній записці до нормативно-правових актів, говориться, що принаймні 3 млн дітей в Україні були свідками насильства в сім’ї, або стали його жертвами. Коли ж ми проводили якісне дослідження, тобто опитували людей, вони говорили, що насправді випадки насильства були, але ці справи не запускаються.

Щодо кібернасильства, то такими злочинами займається кіберполіція. Сьогодні в Україні важко захистити в правовому полі дорослу людину, чиї фотографії інтимного характеру потрапили в мережу. Але якщо це дитина, то в нас є 301 стаття "Про виготовлення і розповсюдження порнографічних матеріалів". У таких випадках можна звертатися до неї. Також є стаття про розбещення, про шантажування, про вимагання.

Як зрозуміти, що дитина стала жертвою сексуального кібернасильства

Перш за все, дуже важливо тримати з дитиною довірливий контакт. Є така ідея як "вечеря без гаджетів", коли вся родина збирається за столом і обговорює, як пройшов день.

Щодо симптомів можливого сексуального кібернасильства: дитина стає сумна, в неї різко змінюється настрій, вона ховає телефон, коли ви заходите, не хоче розповідати, з ким спілкується, почали зникати гроші або, навпаки, з’явилися якісь невідомі подарунки.

Таких прикмет багато і не всі вони вказують на сексуальне насильство в інтернеті. Можливо, це кібербулінг, булінг у школі або просто перехідний вік. Треба бути уважними, бо тут немає одного симптому, як у конкретного захворювання. Треба запитувати у дитини не тільки, як її справи в школі, а й як її справи в інтернеті, бо для дитини це реальна частина життя.

11 лютого Міністерство цифрової трансформації України спільно з Офісом уповноваженого Президента України з прав дитини Миколою Кулебою та одним із мобільних операторів запустили соціально-просвітницький портал #Stop_SEXting та інформаційну кампанію #не_ведись. Секстинг – це надсилання або отримання текстових повідомлень, фотографій, аудіо чи відео файлів сексуального характеру.

Чому підлітки займаються цим

Вивчають сексуальність: якщо раніше ми одне одному надсилали записки під час уроків, то зараз діти надсилають есемески і повідомлення в чатах.

Безпечніше: підлітки можуть вважати, що таке листування є безпечнішим, ніж сексуальні стосунки.

Вимагання: наприклад, коли зустрічаються хлопець із дівчиною, і хтось із них вимагає надсилання таких матеріалів із подальшим шантажуванням, мовляв, "ти мені не довіряєш, якщо не надсилаєш такі матеріали", або "всі так роблять у нашому класі, чому ти не робиш?". Інколи це стає трендом чи жартом серед дітей, тому вони це роблять.

Доступність: мабуть, це ще одна додаткова причина – доступність порнографічних матеріалів для дітей. Сьогодні діти у віці 6-7 років уперше бачать порнографію в інтернеті, і тому ця межа, що можна робити в інтернеті, а що ні, стирається.

Сьогодні діти у віці 6-7 років уперше бачать порнографію в інтернеті, і тому ця межа, що можна робити в інтернеті, а що ні, стирається.

Що робити батькам, якщо вони помітили, що дитина займається секстингом

  • Заспокоїтися.
  • Не гніватися і не повчати дитину.
  • Показати, що ви на її боці та підтримуєте в цій ситуації.
  • Зробити копію листування, де ви побачили ці матеріали. Бажано батькам не дивитися на ті фото, бо для дитини це сором.
  • Звертатися у кіберполіцію. Заяву можна подати одразу на їхньому сайті.
  • Також можете звернутися до служб підтримки у соціальних мережах.

Які поради дітям для безпечного користування інтернетом

  • Реєструватися в соціальній мережі тільки з 13 років.
  • Не спілкуватися з незнайомцями.
  • Сторінка дитини має бути закрита, дитина не має права публікувати приватну інформацію, відмічати геолокацію.
  • Щодо матеріалів інтимного характеру, то слід пам’ятати про тест светра – чи готові ви це зображення нанести на светр і прийти до молодшої сестри або бабусі? Якщо не готові – не надсилайте і не публікуйте такі матеріали.
Читайте також: ""Пошлая Молли". Що батькам треба знати про улюблений гурт українських підлітків"
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди