У Запоріжжі відкрилася виставка старовинних хрестів, зібраних на сході України

У Запоріжжі відкрилася виставка старовинних хрестів, зібраних на сході України

У Запоріжжі відкрилася виставка старовинних хрестів, зібраних на сході України
Фото: Суспільне Запоріжжя

Виставка “Хрести України: Схід” відкрилася у церкві Покрови Пресвятої Богородиці історико-культурного комплексу “Запорозька Січ” на острові Хортиця.

Це — 400 експонатів, привезених до Запоріжжя з Музею Хреста, що в селі Гречане на Дніпропетровщині. Східну колекцію презентував засновник музею, історик, етнограф Віктор Векленко.

виставка хрестів
Фото: Суспільне Запоріжжя

Натільні хрести 17-19-го століть — запорозькі, московитські, слобожанські, чоловічі та жіночі, хрести-обереги, хрести-прикраси всі експонати, представлені на виставці, зібрані у Донецькій та Луганській областях. Звідти ж старі світлини, що супроводжують колекцію — розповів під час презентації Віктор Векленко. Каже: придбані з різних джерел — у якості подарунків, на аукціонах, із приватних колекцій.

виставка хрестів
Віктор Векленко. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Це - кривава рана на тілі України. Там війна. Це — територія, про яку кажуть, що це “русский мир”. Я - історик, етнограф, ставрографСтаврографія - допоміжна історична дисципліна, що вивчає іконографію хреста., і ці матеріали свідчать, хто цю землю заселяв. Так, росіяни там були, але основна частина — це українці. Тобто, це — козацька, українська земля", - каже історик.

виставка хрестів
Фото: Суспільне Запоріжжя

Це — не перша виставка українських хрестів, влаштована Віктором Векленком у Січовій церкві на Хортиці. Він щороку привозить сюди окремі частини своєї 6-тисячної колекції. І до сьогодні представив, фактично, всі регіони України, - розповів завідувач відділу історії Національного заповідника “Хортиця” Олександр Мірущенко.

"Це територія, де були землі запорозьких вольностей, східна територія війська Запорозького. Це — Кальміуська паланка. Таким чином, ми вчергове відзначаємо, що Донеччина — це Запорозький край, його духовна культура, яка, в тому числі й через хрести, тісно переплетена з запорозьким козацтвом і всіма українськими землями", каже він.

виставка хрестів
Олександр Мірущенко. Фото: Суспільне Запоріжжя

Віктор Векленко називає себе єдиним в Україні ставрографом. Каже, ідеєю зібрати колекцію хрестів із різних регіонів України, захопився 15 років тому. Згодом зібрання перетворилося на народний музей.

Нині вчений мріє про створення школи, аби передавати знання учням та однодумцям. А виставка українських хрестів із Донеччини експонуватиметься у Січовій церкві на Хортиці до Великодня.

Читайте також: У Запоріжжі відкрилася виставка художника Мирослава Добрянського присвячена козацтву
На початок