Обрання керівника САП знову провалили. Як реагує світ та Україна

Обрання керівника САП знову провалили. Як реагує світ та Україна

Доповнено
Обрання керівника САП знову провалили. Як реагує світ та Україна
.

Європейський союз та США висловили розчарування з приводу зриву обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), яке мало відбутися сьогодні, 9 жовтня. Президент Володимир Зеленський закликав членів комісії "виконати свій обов'язок, як належить".

"ЄС та США дуже розчаровані незрозумілими та невиправданими затримками в обранні керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, вирішального органу у боротьбі з корупцією на високому рівні", — йдеться у повідомленні посольства США в Україні.

У диппредставництві закликали відбіркову комісію відновити роботу без подальших затримок.

"Зупинка процесу відбору підриває роботу антикорупційних органів, створених Україною та її міжнародними партнерами", — додали в американському посольстві.

Якими будуть наслідки для України

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін повідомив, що засідання комісії, яка мала обрати керівника САП, 9 жовтня не відбулося через відсутність кворуму. До складу цієї комісії входять 11 осіб: четверо представників Ради прокурорів та сім делегованих Верховною Радою.

"Сьогодні — на другий день після її від’їзду — Єрмаковські члени комісії (обрані Радою) зірвали ключовий етап конкурсу — практичне завдання. Не з’явилися контрольовані ОП члени: Олена Бусол, Андрій Гуджал, Євген Соболь", — написав він у Facebook.

На його думку, зрив конкурсу щодо обрання керівника САП стане "відправною точкою критичних проблем в стосунках зі США".

В антикорупційній громадській організації Transparency International Ukraine нагадали, що 13 жовтня виповнюється рік з дати проведення першого засідання комісії, але до цього часу вона не спромоглася обрати керівника антикорупційного органу. В організації стверджують, що таким чином Україна демонструє, що не може виконати взяті на себе міжнародні зобов’язання і втрачає довіру західних партнерів.

"Якщо врахувати ситуацію з "Північним потоком-2", відсутністю транспортування газу територією України, ми розуміємо, що підтримка міжнародних партнерів нам потрібна. І при цьому ми знову не виконуємо одну з головних вимог – обрання незалежного керівника (САП — ред.) і загалом забезпечення незалежності всієї антикорупційної інфраструктури в Україні", — сказав у коментарі Суспільному виконавчий директор Transparency International Ukraine Андрій Боровик.

Також, на його думку, ще одним негативним "ефектом" для України від зриву засідання комісії є "гра на користь Росії".

"Насправді Росія виграє від того, що ми, окрім того, що не маємо керівника важливого антикорупційного органу, ще й порушуємо обіцянки, які даємо нашим міжнародним партнерам. Тобто ми зменшуємо наші позиції на міжнародному рівні. Це мінус не лише нам, а й плюс нашим ворогам", — підсумував Боровик.

Своєю чергою заступниця виконавчого директора Transparency International Ukraine Катерина Риженко додала, що конкурс перебував на фінальному етапі, а будь-яка затримка з відбором керівника органу "є штучною", оскільки дата засідання була визначена заздалегідь. При цьому, зауважила експертка, фізичне перебування у Києві було не обов'язковим, адже засідання комісії можна було провести й у режимі онлайн.

"Виглядає так, що Офіс президента, Офіс генпрокурора не зацікавлені в тому, щоб обрали нового керівника САП. Чому не зацікавлені? Поки немає постійного керівника САП, фактичного виконує більшість важливих функцій генеральна прокурорка. Це всіх влаштовує, зокрема Офіс генпрокурора, Адміністрацію президента. Ми всі розуміємо, що генпрокурорка є політичним призначенням. Замінити можливість впливати на розслідування через генпрокурора ніхто не хоче в себе забирати", — зауважила Риженко.

Вона нагадала, що завершення конкурсу на керівника САП було закріплено у спільній заяві між президентами США та України.

"(У заяві) прямим текстом написано, якщо ти не виконуєш свої умови, як можуть президента сприймати як повноцінного партнера, якщо ми не готові виконати такі відносно незначні речі, про яку подальшу співпрацю можна говорити. Це, швидше за все, вплине на фінансову підтримку США, на політичну підтримку. У нас стоїть питання "Північного потоку-2". Ці всі речі стоять під питанням через те, що адміністрація президента не готова обрати керівника САП на прозорому, відкритому конкурсі", — заявила заступниця виконавчого директора організації.

Що кажуть в Офісі президента

Президент Володимир Зеленський закликав членів конкурсної комісії з обрання керівника САП виконати свій обов'язок.

"Не почув адекватних пояснень щодо затримки конкурсу для обрання нового керівника САП. Члени конкурсної комісії мають виконати свій обов'язок, як належить", — написав він у Twitter.

Він наголосив, що ефективність роботи антикорупційних інституцій є пріоритетом для України.

Конкурс щодо обрання нового очільника САП стартував ще 25 січня. У липні оголосили двох фіналістів конкурсу:

  • Олександр Клименко — старший детектив НАБУ, який має понад 10 років професійного стажу, половину з якого працює в НАБУ.
  • Андрій Синюк — прокурор Офісу Генерального прокурора, який загалом пропрацював в органах прокуратури понад 10 років.

Що відомо

  • У серпні 2020 року керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький написав заяву про звільнення за власним бажанням. Причину такого рішення він не назвав. У НАБУ заявили, що звільнення Холодницького не вплине на перебіг розслідувань Національного антикорупційного бюро.
  • З 21 серпня 2020 року виконувачем обов'язків керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури є Максим Грищук.
  • 9 серпня директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник заявив, що проведення конкурсу на посаду очільника САП перебуває на паузі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок