Україна стане державою "без паперів". Експерт пояснив ризики та перспективи

Україна стане державою "без паперів". Експерт пояснив ризики та перспективи

Ексклюзивно
Україна стане державою "без паперів". Експерт пояснив ризики та перспективи
. АР

15 липня на засіданні Верховна рада підтримала законопроєкт №5495 "Про особливості надання електронних публічних послуг". Під час Київського Міжнародного економічного форуму прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна до кінця 2021 року може перейти у режим "без паперів".

Після повного переходу в режим paperless держструктури будуть зобов'язані надавати публічні послуги в електронній формі. Яким буде перехід України до режиму paperless — розповів в ефірі Українського радіо юрист у сфері IT Антон Тарасюк.

Чи є Україна лідером диджиталізації у світі

За словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна сьогодні є лідером диджиталізації та цифровізації у світі: "До кінця року ми створимо paperless державу, а це є прямою боротьбою з корупцією, тому що комп’ютер хабаря не візьме".

Як зазначає експерт Антон Тарасюк, на сьогодні важко сказати, чи насправді Україна є лідером з цифровізації у світі, позаяк необхідно аналізувати ті критерії, які визначають передову позицію нашої країни.

"Флагманом української диджиталізації є Єдиний портал державних послуг "Дія". Також зараз відбувається цифрова трансформація усіх можливих реєстрів. Тому ми точно займаємо позицію поміж лідерів, але чи є першими — не скажу", — зауважив він.

Читайте також: Як в Україні зникають паперові документи та що таке режим paperless. Розповідає Федоров

Які фактори впливають на розвиток цифровізації в Україні

У квітні минулого року в Україні з’явився цифровий портал, тоді ж уряд ухвалив постанову про запровадження електронного паспорта у додатку "Дія", а у березні 2021 року Верховна рада офіційно визнала цифрові паспорти аналогами паперових документів. За підсумками 2020 року Україна увійшла до рейтингу ТОП-50 найбільш технологічно розвинутих країн світу за рейтингом видання Global Finance, випередивши Росію на дві сходинки у рейтингу.

Фахівець зазначає, що на розвиток диджиталізації в Україні впливають декілька факторів. Передусім, щоби технології мали попит, вони мають бути зручними у використанні: "У цьому і полягає головна перевага порталу державних послуг "Дія" — у можливості користуватися цифровими документами зі свого телефону. Через що значно зростає попит користувачів на цифровий портал".

За його словами, в основі роботи "Дії" є алгоритм роботи з державними реєстрами України — на запит користувача "Дія" знаходить потрібну документацію у реєстрах.

Україна стане державою "без паперів". Експерт пояснив ризики та перспективи
Антон Тарасюк. Фото: legalitgroup

"І саме впорядкованість реєстрів є визначальним фактором для безпомилкової роботи "Дії" — зі збільшенням кількості реєстрів і зі зв’язаною архітектурою, зростатиме потужність і якість роботи самої електронної платформи", — розповів юрист у сфері ІТ.

Читайте також: У 2023 році в Україні проведуть перепис населення. Федоров пояснив, що планують

Чи допоможе режим "paperless" побороти корупцію

Аналітик вважає, що зі зменшенням впливу людського фактора під час отримання документів, рівень корупції має зменшуватися, але, на його думку, "корупція" є поняттям, яке "зароджується у головах людей": "Якщо є ті, хто дають хабарі, то будуть і ті, хто їх братиме. Тому електронний документообіг має зменшити можливості для хабарництва в Україні".

Чи готові українці до змін

"Використання паперових документів насамперед є питанням звички. У мене, як у юриста, також є документи, які я зберігаю у паперовому вигляді. Але зі зростанням технологічного прогресу, способи ідентифікації людини також вдосконалюватимуться", — пояснив експерт.

Він додав, що оновлення можуть втілюватися за допомогою "технологізації" сітківки ока та відбитків пальців.

"Я думаю, що якщо ми змогли б переміститися у часі на 5-10 років у майбутнє і проаналізували стан документообігу сьогодні, то були б шокованими. Адже все можна робити значно швидше і простіше", — розповів юрист.

Про безпечність використання е-документів

Фахівець розповів, що кіберексперти займаються кіберзахистом електронної документації, тому є можливість резервного копіювання (backup), призначені для відновлення даних у випадку їх пошкодження чи видалення.

"Є думки, що паперові документи неможливо "зламати", але вони пиляться в архівах і через декілька десятиліть зістарюються настільки, що написане неможливо прочитати, чого не відбудеться з документами у цифрових архівах", — резюмував Антон Тарасюк.

Що відомо

  • 15 липня Верховна рада на засіданні підтримала у другому читанні законопроєкт №5495 "Про особливості надання електронних публічних послуг".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок